5 Ocak ve Stadyumu - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

28 Mayıs 2022 - 13:13

5 Ocak ve Stadyumu

5 Ocak Adana’mız için önemli bir tarih. Ulusumuzun güvenliği açısından önemli bir şehir Adana

5 Ocak ve  Stadyumu
Son Güncelleme :

09 Ocak 2022 - 18:06

41 views

5 Ocak Adana’mız için önemli bir tarih. Ulusumuzun güvenliği açısından önemli bir şehir Adana. Yurdumuz düşman işgaline uğradıktan sonra Mustafa Kemal 31 Ekim 1918 yılında Yıldırım Orduları Komutanlığını Limon Van Sanders’den teslim alıyor. 1-7 Kasım 1918 Tarihinde Adana’da kalıyor ve işgale karşı altyapıyı hazırlıyor. Düzenli ordu kurulmadan emperyalist devletleri yenen şehirdir olarak tarihe geçiyor. Bundan dolayı Gazi Mustafa Kemal Atatürk “ Bende bu vekayiin ilk hissi teşebbüsü bu şehirde bu güzel Adana da vuku bulmuştur” demiştir. Geçtiğimiz hafta düşman askerlerinden kurtuluşun 100.Yılı idi. Çeşitli etkinlikler ile kutlandı. Bir daha esaret yaşamamak dileğiyle kurtuluşumuz kutlu olsun Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi saygıyla rahmetle anıyorum.

Bu girişi yapmamın nedeni şehirlerin hafızaları olduğu ve önemli olayların tarihlerin yaşanmışlıkların anısına caddelere, sokaklara, okullara ve mekanlara önemli kamu yatırımlarına isimleri verilir.

 İşte kurtuluş günümüz olan 5 Ocak tarihi de unutulmaması için, caddelere, okullara, vergi dairesine ve stadyuma ismi verilmiştir.

Kenttin hafızasında önemli yer eden 5 Ocak Adana Stadyumu şu anda üzerindeki yapılar yıkılarak kaderini bekleyen boşluk halinde kent ortasında yatıyor.

Günümüzden biraz geriye gitmek istiyorum. Dünya şehircilik tarihinde önemli bir isim olan Şehir Plancısı Herman Janseen tarafından tasarımı yapılan Adana imar Planı ile spor alanı kararı getirilmiştir. Uygulama sonrasında çevresi ile prestij alan konumuna gelmiştir. Uzun yıllar iki güzide takımımız olan Adana Spor ve Adana Demirspor’a ev sahipliği yapmıştır. Maç günlerinde seyyar satıcılara mekan olmuş spor müsabakaları ile toplumsal birlikteliği artırmıştır.

Ben dahil birçok ortaöğretim öğrencisi stadyumda gösteri yapmış hafızalarımızda güzel anılar biriktirmişizdir.

Mevcut siyasi iktidar hatırlarsınız beton ekonomisi amacıyla ve Sarıçam da yapılacak yeni stadyum alanı için 5 Ocak Stadyumunu alışveriş merkezi ve rezidans yapılaşması amacıyla imar planı değişikliği yapmıştı. Sarıçam da yeni stadyum arsası da Adanalınındı. Sarıçam da ki arsası Adana Büyükşehir Belediyesinin arsası ile bedel alınmadan ilgili bakanlığa verildi. İnşaatı içinde bakanlık hiç para harcamadan mevcut stadyumu yıkıp alışveriş merkezi ve lüks konutlar inşaa edecekti.

Hedeflerinde hesap edemedikleri bir şey vardı. İmar mevzuatına, aykırı bir durumun yanı sıra Adana kent hafızası güçlü olan mesleki açıdan kentlerimizin hemşerilerimizin çıkarlarını savunan sivil toplum kuruluşuna üye insanlar bulunmaktaydı.

O dönemde meslektaşlarımız Şehir Plancıları Odası Başkanlığına beni seçmişlerdi. Bu hukuksal mücadeleyi yürütme görevi bana düştü. Şundan çok eminin başka bir meslektaşım da oda başkanı olsa aynı mücadeleyi yapardı. Bakanlıkların plan tadilatını yargı kararları ile engelledikten sonra Büyükşehir Belediye Meclisinde 5 Ocak Stadyum alanın imar planı yeniden spor alanı olarak karar alınmasını sağladım. Sonrası malum 15 Temmuz sonrası Millet Bahçesi kararı alındı ve stadyum yıkıldı.

İnşaatın başlaması avantaj kısa süre sonra bu siyasi iktidar değiştiğin de yeniden Adana hafızası ile uyumlu 5 Ocak ismine yakışır yine açık spor alanı olacak şekilde yeni bir düzenleme yapılmasını umut etmekteyim.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.