Adana; yatırım, üretim için ideal kent… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

28 Ocak 2022 - 05:46

Adana; yatırım, üretim için ideal kent…

Türkiye’de sanayileşme hamlesinin ilk görüldüğü kentlerin başında gelen Adana, bu günlerde yeniden eski günlerine dönmenin yollarını arıyor

Adana; yatırım, üretim için ideal kent…
Son Güncelleme :

18 Ekim 2021 - 22:22

Türkiye’de sanayileşme hamlesinin ilk görüldüğü kentlerin başında gelen Adana, bu günlerde yeniden eski günlerine dönmenin yollarını arıyor. Adana Valiliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Organize Sanayi Bölgesi, Adana Ticaret Odası, Adana Sanayi Odası ve Adana Ticaret Borsası ile kentin önde gelen iş dünyası temsilcileri, dernekleri iyiden iyiye sanayileşme ile birlikte tarımın ivme kazanması için uğraş veriyor.

İşsizliğin yoğun yaşandığı Adana’da özellikle Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bazı fabrikalar, Ceyhan Yolu’nda faaliyet gösteren bazı firmalar en az asgari ücretle, sigortalı işçi arıyor. Bu konuya özellikle dikkat çekmek istedim. İşe ihtiyacı olan insanlar varsa küçük çaplı araştırmalarla bu fabrikaların yolunu tutabilir. Olmadı; bizlere ulaşan olursa gelen bilgileri de seve seve paylaşırız.

Her zaman söylüyoruz; bir kez daha söylemekte fayda görüyoruz. Kadim kent Adana’da tarımın sanayiye entegrasyonu ile beraber önemli bir atılım gerçekleşecektir. İşgücünde, kalifiye personelde, ara personelde, altyapıda sıkıntısı görünmeyen bu kentin topyekün ayağa kalkması için tüm şartlar mevcut… Değişen dünya düzeninde enerji, sanayi ve tarım üçgenine sağlık turizmi, gastronomi ve ekoturizmi de ekleyebilirsek dünyada tescilli verimli Çukurova toprakları iş, aş, istihdam alanında da verimi esas alacaktır. Adana Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yatırım çağrıları da göz önüne alınırsa ve gerek yerli gerekse yabancı yatırımcıları kente çekebilirsek özellikle yoksul halk çocukları için bir umut ışığı doğacaktır.

*

Yatırımcılara fikir olması açısından Adana’da kurulu sanayi sicile kayıtlı aktif işletme sayısının sektörel dağılımına, hangi ilçede kaç aktif işletme olduğuna yönelik bilgiler de verelim.

Kentte ilk üç sırada 474 işletme ile gıda ürünleri, 340 işletme ile metal ürünleri, 297 işletme ile kauçuk ve plastik ile yine 297 işletme ile makine ve ekipmanlar sektörü yer alıyor. Mobilya 272, tekstil ürünleri 174, kimyasal ürünler 163, giyim eşyaları 159, kağıt ve kağıt ürünleri 155 ve metalik olmayan mineral ürünler 115 işletme sayısıyla dikkat çekiyor.

İlçeler arası dağılıma bakıldığında ise Seyhan 1730 işletme ile ilk sırada yer alıyor. Yüreğir 745, Sarıçam 624. Çukurova 160, Ceyhan 153, Kozan 97, Karaisalı, 33, İmamoğlu 23, Aladağ 17, Pozantı 16, Feke 9, Karataş 7, Saimbeyli 6, Tufanbeyli 3 ve Yumurtalık yine 3 işletme sayısıyla sıralanıyor.

*

Okuduğunuz gibi neredeyse her sektöre ait sanayi işletmesi kentimizde faaliyet gösteriyor. 2 milyon 500 bin nüfusa dayanan Adana’da özellikle küçük ilçelere yapılacak yatırımlar yerel halktan büyük destek görecektir. Denize açılan kapılarımız Yumurtalık ve Karataş’ın yanı sıra Feke, Saimbeyli ve Tufanbeyli’deki işletme sayılarının yetersizliğine dikkat çekmek gerekiyor. Yatırıma aç, istihdama aç bu bölgelerimizde gerçekleşecek her yeni işletme yatırımcısına kazanç sağlayacak, vatandaşın istihdam sorununa da önemli ölçüde çözüm üretecektir. Herkes belediyelerde çalışamayacağına göre işin biraz bu yönlere kanalize edilmesi gerekiyor.

Kenti yönetenlerin yatırım çağrıları her platformda desteklenmeli ve dillendirilmelidir.

Adana; yatırımı, üretimi, istihdamı çok ama çok hak ediyor…

Sık sık dile getirdiğimiz gibi; umutsuzluğa asla yer vermiyoruz…

İyi haftalar, umutlu yarınlar dileriz…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.