Ahşaba hayat veriyor - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

6 Aralık 2021 - 14:15

Ahşaba hayat veriyor

Ahşaba hayat veriyor
Son Güncelleme :

04 Temmuz 2021 - 23:45

91 views

Ömrünü doldurmuş farklı türdeki ağaçlardan elde edilen ahşapları işleyerek, çeşitli ürünler elde eden Ahşap Ustası Erdal Demir’in yaptığı ürünler, yurtiçi ve yurtdışında ilgi görüyor. Adana’da çocuk yaştan itibaren ilgi duyduğu ahşap sanatını farklı bir boyuta taşıyan Demir, marangozluk işleri dışında kalan zamanlarında yaptığı ürünleri, Muğla, Bodrum gibi turistlerin yoğun olduğu yerde satışa çıkardı.

Ahşap işleme fikri nasıl oluştu?

Aslında kendimi bildim bileli ağaçtan yapılmış malzemelere hep merakım vardı. İlkokul çağındayken, bulduğum kütüklere minik bir bıçakla şekil verir; bir şeyler üretmeye çalışırdım. Daha küçük yaşta ilk yaptığım ürün olan kalemlikleri, sınıf arkadaşlarıma ve öğretmenleri satarak, bu işten ilk kazancımı elde etmiştim. Sonraki yıllarda da içimdeki ahşap aşkı hiç değişmedi. Lisede yüksek puanla girdiğim elektrik-elektronik bölümünden, ailemin haberi olmadan ayrılıp, ağaç işlerine geçtim. Babamın bu durumu öğrenmesiyle, ilk dayağımı da ağaçtan yapılmış bir sopayla yemiş oldum.

Sanırım hayatınız da lisedeki bu seçimle şekillenmiş oldu.

Aslında evet. Hayallerimin yolunu böylelikle açmış oldum. Ahşap işlerinden hiç kopmadım. Burada esas geçim kaynağım, mobilya üretimi. Ahşap işlemesine olan tutkumu, talep edildiği takdirde mobilyalara da yansıtıyorum ve daha özgün ürünler ortaya koyuyorum. Günlük olarak işlerimden arta kalan zamanı mutlaka, ahşap sanatına ayırıyorum. Ahşabı işlerken, hem kendimi rehabilite ediyorum hem de yeni bir şeyler üretmenin keyfini yaşıyorum.

TURİSTLERDEN AHŞAP ÜRÜNLERE İLGİ

Ürünlerinizden bahseder misiniz? Ne gibi ahşap ürünleri üretiyorsunuz?

Aslında bunun cevabı çok geniş. Daha çok talebe göre şekilleniyor üretimimiz. Bu günlerde daha çok ardıç, ceviz gibi ağaçlardan elde ettiğimiz tepsi, sehpa, takı kutuları, tencere ve tabaklar ilgi görüyor. Özellikle yurtdışından gelen turistler tarafından bu tarz ürünler rağbet görüyor. Hemen hemen her alanda modern tarzın yerini doğal yaşam biçim almış durumda. İnsanlar da bu yüzden seçimini doğal ürünlerden yana kullanıyor. Ev yaşamı dizayn edilirken de, ahşap ürünler sıkça kullanılıyor.

HEM TASARLIYOR, HEM İŞLİYOR

Ürünlerin tasarımlarını siz mi yapıyorsunuz?

Evet. Ahşaba ilgimin yanı sıra çizim yeteneğimden faydalanıyorum. Tasarlanacak ürünleri çizip, ahşaba şekil veriyorum. Torna tezgahım da dahil, kullandığım tüm makineleri ben geliştirdim. İhtiyaçlarıma göre, makinelerde yeni kurgular yarattım. O yüzden bu atölyeden çıkan malzemeler, her anlamıyla özgün ürünlerden oluşuyor.

Ürünleriniz, Türkiye’nin farklı yerlerinde ilgi gördü. Bunu nasıl başardınız?

Ben memleketim Adana’da marangozluk yapan aynı zamanda hobi olarak ahşap sanatıyla ilgilenen birisiyim. Açıkçası mobilya üretimi dışında ahşap sanatıyla ilgili, pazarlama ve satış kaygısı gütmedim. Bu, benim bireysel tatminimdi. Ortaya çıkan ürünleri, insanların beğenisine sunmak için sosyal medya hesabımda paylaşmaya başladım. Sonra farklı illerden insanların, bu ürünleri satın almak istemesiyle ilgili çok fazla taleple karşılaştım. Özellikle turistik bölgelerde, bu tarz ürünlerin satışını yapan esnaf toplu alım yapmak istediklerini söyledi. Bu talepler doğrultusunda ürünlerim, farklı bölgelerde satışa çıkarılmış oldu.

*** KUTU ***

Demir’in ellerinde hayat bulan ürünleri, ahsapdunyasii01 isimli Instagram hesabından inceleyebilirsiniz.

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.