Gençlere ironik mektup - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

28 Ocak 2022 - 06:03

Gençlere ironik mektup

Gençlere ironik mektup
Son Güncelleme :

20 Haziran 2021 - 16:32

70 views

Adana’nın bağrından çıkan ünlü sinema yönetmeni ve yazar Ali Özgentürk’ün gençlere hitaben kaleme aldığı mektup oldukça ilgi çekti. 8 Mayıs 1958’de Şehir Tiyatrosu’nda ilk kez tiyatro sahnesine çıktığı Adana’da, gençlere öğütlerini ve önerilerini sıralayan Ali Özgentürk’ün 63’üncü sanat yılında ‘Genç arkadaşlara mektup’ başlığıyla dile getirdiği mektubu sunuyoruz:

GENÇ ARKADAŞLARA MEKTUP

Gençler, hiç çalışmayın, çalışmaya ihtiyacınız yok. Çalışmak zararlıdır. İhtiyacınız olan her konuda bir torpil bulun, o işinizi çözer. Kitap okumayın, kitap zararlıdır, boşa vakit harcamayın. Fanatik olun, sizin gibi düşünmeyeni yok edin. Müzikle, sanatla, şiirle, buna benzer şeylerle uğraşmayın, bir işe yaramaz. Çok sıkışırsanız, internete girin, bir iki isim öğrenirsiniz, kızlara hava atmaya yarar. Hangi fakülteyi seçeceksiniz diye uğraşmayın. Bütün üniversiteler birbirine benzemeye başladı, nasılsa. Mühendislik fakültesinden doktor olarak çıkabilirsiniz, merak etmeyin. Adamını bulduktan sonra.

Aşık olmayın, acıdan başka bir işe yaramaz. İlişki kuracağınız kişiye bakın, ailesi zengin mi, arkası kuvvetli mi, iktidarla ilişkisi var mı, öyle birisine hemen zil zurna aşık olun, kapısında sürünün. Yoksullarla, haksızlığa uğramışlarla hiç işiniz olmasın. Aileniz dar gelirliyse, çabuk yırtmak istiyorsanız, hemen onları terk edin, kardeşlerinizi unutun, yoksa kaderiniz onlara benzer. Yırtmak için her şeyi yapın, gerekirse arkadaşınızı da satın. Nasılsa başka arkadaş bulursunuz.

İktidar sahibi olanlara, kuvvetli olanlara, büyük iş adamlarına yaltaklanmayı öğrenin. Yaltaklanmakta bir meslektir. Kaliteli yaltakçı, her zaman tercih edilir. Mağdurlardan, zayıflardan, yoksullardan, azınlıklardan, adaletsizliğe uğramışlardan uzak durun. Başınıza bela getirir. Fazilet, adalet, merhamet, demokrasi, vicdandan söz edenlerin yanına yaklaşmayın. Onlar başarısızdır.

Faziletsiz, adaletsiz, merhametsiz, vicdansız olursanız başarırsınız. Genç erkekler için söylüyorum; evli ya da nişanlı ya da sevgili ya da arkadaş kim olursa hayatınızdaki kadını dövün, işkence edin. Makbul erkek olursunuz. Milyonlarca yoksul çocuk için hiç kimseden hiç bir şey istemeyin. Tarihimizde güzel, iyi, yararlı, erdemli işler yapmış herkese düşman olun, modadır. Hemen ön sıraya alırlar sizi. yıkanmayın, temizlenmeyin, pis kokan kirli ve salaş olmak sizi havalı yapar. Birisine yaltaklanacağınız zaman takım elbise giyersiniz. Ne yapıp, edip önemli adam olmaya çalışın. Değerli olmaya gerek yok, kimse yüzünüze bakmaz. Unutmayın asıl olan hayat ya da sevgi ya da namuslu yaşamak ya da yaratıcılık ya da emek değildir. Asıl olan kuvvetli olmak, zengin olmak, her türlü iktidarın yanında olmak, asıl olan yalandan da olsa başarılı görünmektir. Yaşasın adaletsizler, faziletsizler, merhametsizler, vicdansızlar, yaşasın yaratıcı beyin ve emek düşmanları. Yaşasınlar!”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.