Gıda krizi kapıda! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

28 Mayıs 2022 - 14:24

Gıda krizi kapıda!

Gıda krizi kapıda!
Son Güncelleme :

12 Aralık 2021 - 17:21

Gıda ve gıda hammadde fiyatlarında gerçekleşen olağandışı artışlar, gıda temininde büyük sıkıntıların ortaya çıkmasına neden oldu. Gıdaya erişimin en temel hak olduğunu hatırlatan Gıda Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, beslenme ihtiyacı da dahil, yaşama dair neredeyse bütün zorunlulukların ekonomi ile doğrudan ilintili olduğunu üzülerek ifade etti.

Gıda temini için ayrılan ekonomik payın yetersiz olduğunu belirten Başkan Alparslan,            “Gıda Hakkı temelli düşündüğümüzde bundan önce gıdanın sağlıklı, besleyici, nitelikli olması üzerinden savunduğumuz hususlar, günümüzde gıdanın bulunabilirliği talebi seviyesine gerilemiştir. Güvenilir gıdaya erişim hakkı en temel haktır. Gıdaya erişim bir sorun ve endişe kaynağı olmaktan çıkarılmalıdır. En temel ve ertelenemez ihtiyaç olan gıdanın, herkes için kolayca, yeterince ve sürdürülebilir şekilde erişilebilecek duruma getirilmesi hayati derecede önemlidir. Ekonomik nedenlerle bundan taviz verilmek durumunda kalınması nedeniyle dramatik tablolarla karşılaşmamak adına gerekli önlemler bir an önce alınmalıdır” dedi.

GÜVENLİ GIDA TEMİNİ İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Güvenli gıdaya erişim konusunda yaşanan sorunlarla ilgili çözüm önerileri de sunan Başkan Şehmus Alparslan, çözüme yönelik ilk etapta yapılması gerekenleri maddeler halinde anlattı:

  • Fiyat artışı ve hayat pahalılığı anlamına gelen enflasyon acilen dizginlenmelidir.
  • TL‘nin değer kaybının önüne geçilmeli ve her geçen gün halkın cebindeki paranın erimesine izin verilmemelidir.
  • Tüm gıda maddelerinde KDV oranı %1`e çekilmelidir.
  • Asgari ücret, gerçek enflasyon rakamları oranında artırılmalı insanca yaşanır seviyeye çıkarılmalıdır.
  • Tarımsal üretim gerçek anlamda desteklenmelidir.
  • Küçük aile işletmeleri ve kooperatifler önemli bir fırsat olarak görülmeli, işlevleri ve değerleri arttırılmalıdır.

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.