Her yıl 7 milyon çocuk işçi ölüyor - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

6 Aralık 2021 - 14:06

Her yıl 7 milyon çocuk işçi ölüyor

Her yıl 7 milyon çocuk işçi ölüyor
Son Güncelleme :

20 Haziran 2021 - 16:36

65 views

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferdi Tanır, dünyada her yıl 7 milyon çocuk işçinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

Prof. Dr. Tanır, dünyada 215 milyon çocuğun işçi olarak çalıştırıldığını ve bunların 115 milyonunun da çok kötü şartlarda ter döktüklerini söyleyerek, “Türkiye’de yüz binlerce çocuk işçi var ve bunların büyük kısmı ağır işlerde çalışıyor. Çocuk çalışanlar daha çok yaralanıyor, hastalanıyor, psikolojisi bozuluyor. Bu kötü şartlarda çalışan çocuklar yaralanıp, hastalanarak, bazen de psikolojik sorunlar yaşayarak olumsuz yönde etkileniyor. Çocuk işçiliğini önlemenin önemli bir yolu, zorunlu eğitimi 12 yıla çıkarmaktır” dedi.

‘YASAK AMA ÇALIŞTIRILIYORLAR’

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) dünyada çocuk işçiliğinin sona erdirilmesine yönelik programının 1992’de Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 6 ülkede başlatıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Tanır, “ILO’nun dünyada çocuk işçiliğinin en kötü koşullarının ortadan kaldırılması için acil eylem planına Türkiye de taraf oldu ve 15 yaşından küçüklerin çalışması yasaklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da çocuk işçiliğinin önlenmesi ve sonlandırılmasına yönelik 2017-2023 yılları arasında uygulanmak üzere ‘Çocuk İşçiliği ile Mücadele Ulusal Programı’ hazırlamış ve 2018 yılını “Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı” ilan etmişti. Ancak hala Türkiye’de özellikle tarımda, küçük ve orta ölçekli sanayi işletmeleri ile sokakta çalışan çocuklar var” diye konuştu. 

“KESİNTİSİZ EĞİTİMLE ÖNLENEBİLİR”

Çocuk işçiliği ile mücadelede 12 yıl kesintisiz zorunlu eğitimin önemine vurgu yapan Prof. Dr. Ferdi Tanır, şunları söyledi:

“Türkiye’de 8 yıllık zorunlu eğitim uygulamasıyla çocuk işçi sayısı azaldı. ILO sözleşmelerinin ardından yapılan çalışmalar sonucunda 1 milyon 700 bin çocuk işçi olan çocuk işçi sayısı 980 binlere düştüğünü görüyoruz. Bu dikkate alınmalı ve 12 yıllık eğitim kesintisiz olmalı. Çocukların arasında, mevsimlik tarım işçisi olan da var, sokakta mendil satan da, sanayi sitelerinde çalışanlar da var. Çocuklar fiziksel sağlık sorunlarının yanı sıra ruhsal sağlık sorunlarıyla da karşılaşıyor. Çocuklar yetişkinlere oranla daha kolay hasta olurlar.  Erişkinler için bile pek çok risk taşıyan iş yerlerine çocukları sokarsak geleceğimizi tehlikeye sokuyoruz. Uluslararası sözleşmelere göre çocukların eğitim, barınma, sağlık ve yaşam gibi çok temel hakları var. Çalıştırılan çocukların bu hakları elinden alınmış oluyor. Çocuklar emek sömürüsüne kurban ediliyor. Bunun önüne geçilmeli.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.