Kadın mücadelesi büyüyor - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

28 Mayıs 2022 - 13:50

Kadın mücadelesi büyüyor

Kadın mücadelesi büyüyor
Son Güncelleme :

25 Ekim 2021 - 23:33

16 views

Toplumda kadına yönelik şiddet artarken, kadınlar da mücadelelerini yükseltmeye devam ediyor. Hem avukatlık mesleği hem de dernek çalışmalarıyla uzun yıllar kadın hakları savunuculuğu yapan Av. Ülkü Tolunay, 6 yıl önce kurduğu Kadına Özgürlük Ve Eşitlik Derneği (KÖVED) ile mağdur kadınlara yönelik başarılı çalışmalara imza atıyor.

Kadın-erkek eşitliği sağlanana dek mücadelelerinin süreceğini söyleyen Av. Tolunay, 17 avukat öncülüğünde kurulan KÖVED’in hukuksal düzenlemelerle ilgili çözüm önerileri sunduklarını, bunun için de Adana Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yetkili kurum ve kuruluşlarla iş birliği yaptıklarını açıkladı. KÖVED olarak, halk eğitim merkezlerinde toplumsal cinsiyet eşitliği, şiddet ve türleri, şiddetten korunma yolları ve şiddet sonrası başvurma yolları konusunda eğitimler verdiklerini ifade eden Av. Tolunay, “Bu eğitimler oldukça önemli. Ancak aile içi şiddetin yaşandığı esnada, emniyet de dahil hiçbir kurumun olaya anlık müdahalesi pek mümkün değil. Bu nedenle, komşuluk gibi en kolay ulaşılabilecek sosyal ilişkiler yani sosyal dayanışma büyük önem arz ediyor” diye konuştu.

ÜRETEN GÜÇLÜ KADINLAR                                                            

Yaşanan ekonomik olumsuzlukların öncelikle kadınları etkilediğini belirten Av. Tolunay, “Bu bağlamda kadın kooperatifleri oldukça önemli. Kadınları üretime dahil edebilmek için, üyesi olduğum Adana İş Kadınları Derneği (İŞKAD) olarak 2019 yılında, 300 kadınımızın emeği ile Üreten Kadın Festivali düzenledik. Sanatsal üretim yapan ve ticari bağlantısı olmayan kadınlarımızı, ekonomiye yön veren iş insanlarıyla buluşturduk. Pandemi nedeniyle ara verdiğimiz festivali, normale dönüşle devam ettirmeyi planlıyor, kadınlarımıza destek vermeye devam etmek istiyoruz” dedi.

YASA, MAĞDURU KISITLIYOR

Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi’ne ilişkin 6284 sayılı kanunun, kadın mağduriyetlerini çözmede eksik olduğunu vurgulayan Av. Ülkü Tolunay, “Bu kanun, kadına karşı şiddeti önleyebilmek için, zaten mağdur olan kadını bir de sosyal yaşamından koparıyor. Yani mağduriyet yaşayan bireyi başka bir biçimde adeta mahkum etmiş oluyor. Oysa bu mahkumiyet ya da cezalandırma biçimi, şiddete uğrayan değil, şiddeti uygulayana yaşatılmalı” şeklinde konuştu.

ULUSLARARASI PROJEYE KATKI

Ankara merkezli faaliyet gösteren Cinsiyet Eşitliği İzleme Derneği’nin (CEİD) Avrupa Birliği tarafından hibe ile desteklenen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’nin izlenmesi Projesi’nin Adana ayağını KÖVED üstlendi. Bu projenin, katılımcılık odaklı bir çalışma olduğunu aktaran Av. Tolunay, “Adana Büyükşehir Belediyesi’ndeki üst düzey yöneticiler üzerinde anket yöntemiyle yapılacak araştırma sonucunda bir rapor hazırlanacak ve elbette bizler de raporla ilgili görüş bildireceğiz” diye belirtti.

Almanya’nın önemli kuruluşlarından olan Toplum Destek Merkezi’nin (GIZ) projesi kapsamında Van’da da bir projeye başladıklarını anlatan Av. Tolunay şunları söyledi: “Van’da bir yıllığına bir koruma çalışması başlattık. Bu çalışma, çoğunluğu mülteciler olmak üzere, başvurucuları ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirmek ve bu yönlendirmelerden netice alınana yani bireyin sorunu çözüme kavuşana dek süreci takip etmek. Eylül ayından başlamış olmamıza rağmen çok sayıda başvuru alıyoruz. Yardım talep eden başvurucularımızı, ihtiyacına göre ilgili sivil toplum kuruluşlarına, kamu kurumlarına ya da İl Göç İdaresi’ne yönlendirmeler yapıyoruz. İnsana fayda sağlayan her projede olduğu gibi, bu projede yer almaktan da son derece mutluyum.”   

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.