Kadın var oldukça… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

6 Aralık 2021 - 15:23

Kadın var oldukça…

Seyhan Belediyesi Meclis Üyesi Duygu Atikaslan Ayçe kadın çalışmalarını önemsediğini belirterek kadın kooperatiflerinin işlevselliği ve sürekliliğinin üreten kadınların çoğalması açısından çok etkili olduğunu ifade etti.

Kadın var oldukça…
Son Güncelleme :

07 Mart 2021 - 1:01

108 views

Seyhan Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Duygu Atikaslan Ayçe, kadına ve çocuklara yönelik hassasiyetini dile getirerek, çalışma hayatını dezavantajlı bölgelerde yaşayan vatandaşların kalkınması üzerine inşa ettiğini belirtti.

Toplumda kadının hak ettiği noktada olmadığını ifade eden Ayçe, “Bu anlamda kadın çalışmalarını çok önemsiyorum. Kurulan kadın kooperatiflerinin işlevselliği ve sürekliliği, üreten kadınlarımızın çoğalması açısından çok etkili. Kadın ancak ürettiğinde, toplum içinde kendini var edebiliyor. Seyhan Belediyesi olarak, başkanımız Akif Kemal Akay’ın önderliğinde kadına ve dolayısıyla sosyal yaşama dokunan projeler üretiyoruz” dedi.

“KREŞLER ARTTIRILACAK”

Çocuk sahibi olduktan sonra kadına yüklenen sorumlulukların artması ile kadının özellikle çalışma hayatından uzaklaştığını vurgulayan Duygu Atikaslan Ayçe, “Seyhan Belediyesi Meslek Edindirme Merkezi (SEYMER) ve kooperatif projelerimiz kapsamına kreşleri de dahil ettik. Aynı zamanda mahalle kreşlerini de çoğaltma çabasındayız. Kadınlarımızın, çocuklarını güvenle emanet edebileceği kreşler sayesinde, üretime daha fazla katkı koyacaklarını düşünüyorum” diye konuştu.

“EV EKONOMİSİ KADINLARDAN SORULUR”

Adana’daki dezavantajlı kesimin daha çok Seyhan İlçesi’nde olduğunu hatırlatan Ayçe, “Belediyemizin sorumluluk alanı, ilçemizin ihtiyaç sahibi vatandaşların yoğun olduğu bölge olması dolayısıyla daha fazla. O bölgelerdeki hizmetlerimizi büyük önem ve hassasiyetle arttırmaya çalışıyoruz. Geleceğimiz olan çocuklarımızı yetiştiren kadınlar, bizim için çok önemli. Belediyemiz tarafından aile geçimine katkı sağlamak amacıyla dağıttığımız Halkkart’ları da, kadının ailedeki rolü nedeniyle ailenin kadınına teslim ediyoruz. Ev ekonomisinin yönetimi ve evin ihtiyaçlarını en iyi kadınlarımız bilir” şeklinde konuştu.

SİYASETTE KADIN SESİ ÇOĞALMALI

Ayçe, siyasette daha fazla kadının yer alması gerektiğini anlatarak siyasi partilerde ki kadın kotalarının kadının siyasetteki yerini belirleyici bir unsur olduğuna da değindi. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin en tepeden başlayarak aşılanması gerektiğini ifade eden Atikaslan, “Siyasette de aynı şekilde bir eşitlik söz konusu olmalı. Kadınlar siyasette söz sahibi olmaya başladı ancak bu yeterli değil. Hala siyasetin kadın için zor olduğunu düşünen bir kesim var. Oysa kadın her alanda gücünü gösterebilir. Bunun için de yolunun açılması, engellerin kaldırılması şart. Bunu da siyasi parti yasalarında yapılacak düzenlemelerle başarabiliriz. Her şeyden önce partilere fermuar sistemi gelerek yüzde 50 kadın yüzde 50 erkek koşulu sunulmalı” dedi.

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.