Kardeşçe yaşam için yürüyorlar - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

6 Aralık 2021 - 14:45

Kardeşçe yaşam için yürüyorlar

Kardeşçe yaşam için yürüyorlar
Son Güncelleme :

30 Ağustos 2021 - 20:23

41 views

Hızır Paşa’lara inat, Pir Sultan’ın yolundan dönmeyenler… Gönlünü hep iyi ve güzel olandan yana çevirenler… ‘Yolumuz insanlık yolu, inancımız sevgidir; sevgi bizim dinimiz’ diyen Alevi-Bektaşi kültürü bugün hala, tüm ötekileştirmelere karşı mücadele ediyor. Bu mücadeleyi omuzlayanlardan birisi olan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği de, toplumda yaygınlaşan nefret söylemine karşı barış, demokrasi ve insan hakları temelleri üzerinde, bir arada kardeşçe yaşayabilmek için faaliyetlerini sürdürüyor.

Pir Sultan kültürünü tanıtmak ve yaşatmak amacıyla dernekleşildiğini anlatan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Şube Başkanı Şükrü Şahin, “Barış ve kardeşçe yaşam uğruna en çok yara alan kesimlerden birisi olarak bizler, doğadaki her şeye tam anlamıyla saygı duyuluncaya dek, bu yolda mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

DERGÂH İŞGAL ALTINDA

Alevi-Bektaşi kültürünün gereği olarak, doğadaki her zulme karşı direndiklerini söyleyen Başkan Şahin, “Yüzyıllardır ötekileştirilen Aleviler, bugün siyasal iktidarın nefret dilini beslemesiyle birçok dayatmalara maruz kaldı. Siyasi otorite ve siyasal İslam, ötekileştirmeye entegre edilmiş durumda. Alevi köylerine Cemevleri yerine camiler inşa edilmesi de, aynı zihniyetin saldırı niteliğindeki ürünü. Nevşehir’de, dergâhımız olan Hacı Bektaş Veli işgal altında. Tarihin her döneminde Hızır Paşa’lar da var, Pir Sultan’lar da. Bugün Pir Sultan olmak, bize düştü. Geçtiğimiz hafta, müze yapılan dergâhımızın iade edilmesi için baş açık, yalın ayak bir yürüyüş gerçekleştirdik. Bu yürüyüş, özellikle bölge halkı tarafından büyük yankı buldu ve takdir gördü. Dilerim ki hükümet, toplumda yaratılan bu farkındalığa kör bakmaz ve gereğini yapar” diye konuştu.

“HEDEFİMİZ RIZA ŞEHRİ”

Kendisini Alevi olarak gören herkesin Alevi kabul edildiğini ifade eden Başkan Şükrü Şahin, “Alevilik bir yoldur. İnsanlığın, doğayı sevmenin yoludur. Olmazsa olmazlarından birisi de, Rıza Şehri’dir. Toplumcu bir inanış olan Rıza Şehri’nde, birlikte üretilir ve herkes ihtiyacı kadarını alır. Toplumsal üretim ve kardeşçe yaşam ütopya değil. Yeter ki niyet iyi olsun. Dünyanın her yerinde, hangi ırk, dil ve dinden olursa olsun; iyiler hep iyidir. Ve mutlaka iyiler yani, barış ve kardeşlik kazanacak” diye vurguladı.

“YANIYORUZ”

Son zamanlarda yaşanan yangın, sel gibi felaketlerle ilgili de konuşan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Şube Başkanı Şükrü Şahin şunları söyledi: “Dünyanın her yerinde, türlü türlü felaket ve zulüm yaşanıyor. Doğadaki her can için, içimiz ayrı ayrı yanıyor. Bir kuş, yitip giden bir börtü böcek için ayrı ayrı yanıyoruz. Ciğerimiz yanıyor. Dara düşen her can, bizim canımız. Bu iyi niyet ve hassasiyetle kavuşacağız aydınlığa. Tüm insanlık için dilerim ki, kurtuluş yakındır.”

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.