Su yönetimi ve planlama - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

28 Mayıs 2022 - 12:33

Su yönetimi ve planlama

Hep mevsimleri sonbahar, kış, ilkbahar ve yaz olarak öğrendik. Çocuklarımıza da öğrettik

Su yönetimi ve planlama
Son Güncelleme :

12 Eylül 2021 - 23:16

86 views

Hep mevsimleri sonbahar, kış, ilkbahar ve yaz olarak öğrendik. Çocuklarımıza da öğrettik. Belki bizim çocukluğumuzda mevsimler böyleydi. İçinde bulunduğumuz zaman da ise ne yazık ki bir yılda dört mevsimi yaşayamıyoruz. Çocuklarımıza bırakacağımız dünya sera gazlarının olduğu iklim değişikliğinin artarak devam ettiği bir gelecek olacak.  Bu durumu tersine çevirecek adımlar atılmalıdır.

Küresel iklim değişikliğinden en az etkilenmemiz için su yönetimi önemlidir. Su kaynaklarımız verimli kullanmanın yanı sıra, sulamak için kullanılan enerji maliyeti düşürmesi tarımsal üretim amaçlı ve içme suyunu verimli kullanılmalıdır.

Su yönetimine ilişkin ülkemizde planlamada olduğu gibi çok başlılık bulunmaktadır.

İç ve Kullanma suyu ile Tarımsal sulamada belediyeler, DSİ, Bakanlıklar ve Cumhurbaşkanlığı yetkilidir.

Öncesinde bu kurumların ayrı ayrı kanunu ve yönetmeliği bulunduğu için birbirinden kopuk şekilde kadrolaşmış demirbaşlar satın almış ve faaliyet sınırlarına göre görev yapmaktadır. Bu durumda su yönetimi için zaman zaman sorun yaşatmıştır.

Bu farklı kurumlardaki yetkileri tek bölgeden yönetmek amacıyla yaklaşık üç yıl önce 10.07.2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 410 uncu maddesi ile “Su kaynaklarının korunmasına ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasına dair politikalar oluşturmak, ulusal su yönetimini koordine etmek” görevi Tarım Ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü’ne yetki vermiştir.

Aslında bu yetkiden önce de su yönetimi ile ilgili yönetmelikler olduğunu bilinse de 2019 yılında özellikle Büyükşehir Belediyelerini etkileyecek tebliğ yayınlanıyor.  20.02.2019 tarih ve 30692 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “İçme – Kullanma Suyu Havzası Koruma Planı Hazırlanmasına Dair Usul ve Esaslar Tebliğin özetinde “Büyükşehir belediyelerine içme – kullanma suyu temin edilen yerüstü suyu kaynakları için koruma planları, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idareleri genel müdürlüklerince hazırlanmasını, bu koruma planının teknik olarak içeriği ve onay kurumunun Tarım Ve Orman Bakanlığı” olduğu belirtiliyor.

Bakanlıklardan bir genelge veya tebliğ yayınlandığında yapılacak işler için mutlaka zaman belirtme alışkanlığı bulunuyor.

İçme – Kullanma Suyu Havzası Koruma Planı Yönetmeliğin yürürlük tarihinden itibaren en geç beş yıl içinde hazırlanmasını şart koşuyor. 2019 yılında resmi gazetede yayınlandığı günden yaklaşık 2,5 yıl geçmiş görünüyor. Ülkemizdeki tüm büyükşehirler su havzası koruma planlama sürecine başlayanlar tamamlamalı süreci başlatmayan idareler varsa da bir an önce koruma planını yapmak için çalışmaya başlamalıdır.

Sağlıklı su koruma planları elde edilerek iklim değişikliği krizine karşı ekosistemin yaşam kaynağı suyu israf etmeden en verimli şekilde kullanımını sağlarız.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.