Toplama bakanlık - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

28 Ocak 2022 - 05:18

Toplama bakanlık

Devletlerin kurulma biçimleri tarih içinde hep bağımsızlık hareketi olan başlamıştır

Toplama bakanlık
Son Güncelleme :

18 Ekim 2021 - 22:28

Devletlerin kurulma biçimleri tarih içinde hep bağımsızlık hareketi olan başlamıştır. Bağımsızlık için halkın emperyalist güçlere karşı örgütleyen liderler tarih sahnelerine çıkmış başarılı olanları unutulmayacak şekilde yazmıştır.

Devletler kurulduğunda yönetim şemaları belirlenmiş ve o şemanın yerel ve ulusal birimleri kurulmuştur.

Birleşmiş milletlerce kabul edilen 192 ülkenin yönetim biçimi ne olursa olsun bakanlık sistemi mevcuttur. Tüm dünya ülkelerinde ismi ve içeriği aynı olan Sağlık, Eğitim, Maliye, Savunma bakanlıkların olduğunu biliyoruz. Bizim ülkemizde de aynı isim ve içerikte bakanlıkların kurulmuştur. Çünkü Kurtuluş Savaşından sonra Ulu Önderimi Mustafa Kemal Atatürk modernleşme adımları atarken batı ülkelerinden ve köklü devlet kurma geleneğimizden yararlanmıştır.

Günümüzde ise akşam farklı bir kanun ve idare ile yatıyoruz sabah uyandığımızda bunlar değişmiş. Örneğin 2013 yılında 6360 Sayılı Büyükşehir Kanunu ile köylerimiz mahalleye dönmüş il sınırları belediye sınırı olmuştu. Bu durumu şöyle ifade etmiştim “ Mehmet Amca akşam yatağa köylü olarak girdi sabah yataktan Şehirli Mehmet Bey olarak kalktı” demiştim. Şehir olma tanımı gerektiren ekonomik, demografik(nüfus), çalışan sayısı bu kriteler olmadan bir kararname ile değişmişti.

Paris İklim Sözleşmesine geçen hafta değinmiştim. Bu sözleşmeye imza atınca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ismi değiştirildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yapıldı. Sadece ismi değişmedi Tarım Bakanlığından da iki genel müdürlükte alınarak bu sükse isim konulan bakanlığa devredildi. Çevre Bakanlığı ve Bayındırlık Bakanlığı olarak iki ayrı bakanlık olarak önemli hizmetler yaparken şimdi birleştirerek etkisi azalan bakanlık haline getirildi. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde tek karar verici olmasından ve belediye başkanlığı deneyiminden dolayı akşam talimat verildiğinde sabah uygulanan bir sistem köklü devlet yapımızla çok uyuşmadığını toplumuz deneyimlemektedir.

 Önümüzdeki dönemde kararname mekanizmasını toplumsal uzlaşı ile ülkemizin bakanlıklarını ve diğer yönetim birimlerini şemasını yeniden oluşturması gerekecektir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.