1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı ve Adana – 3 - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 20:06

1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı ve Adana – 3

1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı ve Adana – 3
Son Güncelleme :

05 Aralık 2021 - 19:28

17 views

2-VERİLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ;

Bu aşama elde edilen bütün verilerin değerlendirilerek veri tabanına aktarılması ve araştırma raporlarının oluşturulması aşamasıdır.

VERİ TABANININ OLUŞTURULMASI

Bu aşmada elde edilen verilerin tamamı sayısallaştırılır gıs veri tabanına aktarılır. Bunun amacı verilerin sorgulanabilir bir yapıya kavuşturulmasıdır.

Yani bir nokta ya da bölgeye ilişkin sorgulama yapıldığında oraya ilişkin bütün veriler ekrana getirilir. Örneğin a bölgesi sorgulandığında, bölgenin, hangi ilçe/belediye sınırları içerinde yer aldığı, tarım durumu, planı olup olmadığı, planı var ise onay tarihleri, planın usulüne uygun olup olmadığı, sit alnında olup olmadığı, özel kanuna tabi bir alanda bulunup bulunmadığı, burada bir kamu yatırımının bulunup bulunmadığı gibi yüzlerce husus açısından ilgili bölge için sorgulama yapılacaktır.

İMAR PLANLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ

Temin edilen bütün planlar tek tek irdelenir. Bu irdeleme yapılırken, üst planlara uygunluk, jeolojik jeoteknik etütler açısından uygunluk, alınan kurum görüşleri açısından değerlendirmeler yapılır. Yani her bir planın ilgili mevzuata uygun olup olmadığı ya da aksayan yönleri belirlenerek değerlendirmeler yapılır.

ARAZİ KULLANIM ÇALIŞMALARI

Bu aşamada ise, yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri kullanılarak arazi kullanım çalışmaları yapılır. Bu çalışmalar sonucunda; yerleşme alanları, ağaçlık alanlar, su yüzeyleri, dikili tarım alanları, kıraç alanlar, kayalık alanlar, dereler, akarsular, baraj alanları, tarım alanlarındaki ağaç türleri (meyve, narenciye v.b.), ulaşım altyapıları, orman alanlarındaki ağaç türleri gibi birçok veri tespit edilerek veri tabanına işlenir.

SENTEZ AŞAMASI

Bu aşamada ise değerlendirilen bütün veriler bir rapor haline getirilerek değerlendirilir ve sentezler yapılır. Bu sentezlerde hangi bölgelerin yerleşilebileceği, hangi bölgelere yerleşilemeyeceği ya da öncelikli yerleşme alanlarının nereler olacağı değerlendirilir.

3-İMAR PLANI AŞAMALARI;

Bu kapsamda ise, elde edilen bürütün veriler sonucunda nazım imar planlarında altlık olacak düzey ve detayda çevre düzeni planları ve kararları oluşturulur.

SONUÇ:

Sonuç olarak çevre düzeni planları aslında ilgili ilin gelecek 25-30 yılına ışık tutacak, yatırımları yönlendirecek anayasasıdır. Buradaki en önemli husus verileri mümkün olduğunca detaylı ve sağlıklı elde edebilmektir. Çünkü elde edilen bütün veriler sayısallaştırılarak veri tabanına aktarılacaktır. Ne kadar fazla veri elde edilirse veri tabanı o kadar sağlıklı olur. Ayrıca bu veri tabanı sayesinde idarelerde arşiv yükü önemli ölçüde azalmaktadır. Arşivler sadece ilgili veriden şüphe duyulduğunda kontrol amaçlı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bu veriler imar planlarının arka yüzüne de işlenmektedir. Böylece planlar sorgulanırken hangi kararın ne için verildiği veri tabanı sayesinde kolayca anlaşılmaktadır.

Burada bir diğer hususta bu veri tabanını canlı tutabilmektir. Yeni bir veri temin edildiğinde bu kısa zamanda veri tabanına işlenmelidir. Örneğin, yeni bir sit alanı ilanı, OSB ilanı ya da alt ölçekli imar planı onaylandığında veri tabanına işlenmelidir.

Bu satırların 1935 li yıllarda dünya çapında plancıların tasarım yaptığı kentimizde gelecek yüz yılda imar problemlerini aşmış bir Adana oluşmasına katkıda bulunmasını fayda sağlasın.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.