1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı ve Adana - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:06

1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı ve Adana

Adana İmar Planları konusunda birçok konuda olduğu gibi öncü bir rolü olmuştur

1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı ve Adana
Son Güncelleme :

21 Kasım 2021 - 15:59

30 views

Adana İmar Planları konusunda birçok konuda olduğu gibi öncü bir rolü olmuştur. Sadece ülkede değil modern kent merkezini oluşturan saha dünya çapında iş yapan Alman mimar ve şehir plancısı Hermann Jansen tarafından yapılmıştır.

Jansen’in Adana için 1935-1940 tarihleri arasında hazırladığı plan, sonrasındaki kentsel planlama yaklaşımları ve modern dönem tutumları açısından Jansen’in plan çalışmaları arasında önemli bir örnektir. Bu plan ayrıca nadir uygulanmış örneklerden oluşu nedeniyle de önemlidir. Tarıma dayalı üretim için verimli toprakları ve buna bağlı endüstriyle önemli bir kent olan Adana için Jansen, fabrika alanları, bu fabrikalarda çalışacaklar için konaklama alanları, idari ve kamusal yapılar, konuta dayalı alanlar ve rekreasyon alanları ile bir plan tasarlamıştır.

Ancak 21 yüzyılda Adana’nın şehir imar planı ile ilgili durumunu Nisan 2021 de yazmıştım. Adananın plansız kalması ile Adana Büyükşehir Belediyesi iptal tarihinden günümüze kadar çeşitli toplantılar yaptılar. Planların iptal gerekçeleri ve yapılması gereken hususlar için meslek odalarından temsilciler ile görüşmeler yapıp öneriler istediler.

Yapılması gerekeni de yeni bir 1/100.000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI  hazırlığı olduğunu belirtiler.

Bu yazıda ÇDP’nin hazırlanması amacıyla yapılması gerekenleri kaleme almaya çalıştım.

ÇDP’NIN YAPILMASI ÜÇ AŞAMADAN OLUŞMAKTADIR.

1-Verilerin toplanması

2-Verilerin değerlendirilmesi

3-Plan kararlarının oluşturulması

1-VERİLERİN TEMİN EDİLMESİ

Bu aşama daha çok il bütündeki bütün verilerin toplanması ve ilgili kurumlardan görüşlerinin temin edilmesi aşamalarından oluşmaktadır.

Bu aşamalar kısaca şöyledir;

KAMU KURUM VE KURULUŞ GÖRÜŞLERİ;

Bu aşamada yaklaşık olarak 20-25 civarında kamu kurumdan görüşler alınacaktır.

Yazının devamı haftaya…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.