Siyasette kadın sayısı artmalı - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

8 Ağustos 2022 - 01:56

Siyasette kadın sayısı artmalı

Siyasette kadın sayısı artmalı
Son Güncelleme :

21 Şubat 2021 - 17:31

195 views

Yeni Baraj Mahallesi muhtar adayıyken KADER ile yolları kesiştiğini anlatan Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) Başkanı Zuhal Özbelli, kadınların siyasette daha fazla yer alabilmeleri için çalışan bir dernek olduklarını kaydederek cinsiyet eşitliğini her alanda olduğu gibi mecliste de görmek istediklerini belirtti.

Siyasette kadının daha çok aktif olması için destek veren en önemli derneklerden biri olduklarını ifade eden Özbelli, “Kevser Karakaş, Halime Ünal, Funda Buyruk, Oya Tekin, Saadet Köse, Elife Müftüoğlu ile birlikte 7 kişilik bir yönetim kadrosuyla çalışıyoruz. Kadınların siyasette daha fazla var olabilmeleri, sesini duyurabilmeleri için önünü açan, onları destekleyen ve teşvik eden bir derneğiz. Dernek çatımız altında cinsiyet ayrımı yapmadan üyelerimizle birlikte çok ciddi çalışmalar yapıyor, konuyla ilgili kitaplar basıyoruz. Derneğimiz bünyesinde milletvekili Ayhan Barut ve Burhanettin Bulut da yer alıyor. Seçim sürecinde üyemiz olan kadın adaylarıyla iş birlikleri yaparak onların faaliyetlerine destek veriyoruz. Seçim sürecinde eğitimler düzenleyerek adayların çalışma yöntemlerini, seçmenlerle nasıl iletişim kuracaklarını özellikle yüz yüze iletişimin tekniklerini anlatan toplantılar yapıyoruz. Yine seçim sürecinde belediye başkanlarına toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili sözleşme imzalattık. Bu kapsamda belediyelerde kadın birimlerinin olması gerektiğini ve kadın müdür sayılarının arttırılması gerektiğini vurguladık. Adana bu konuda aslında birçok bölgeye göre oldukça iyi konumda, en büyük desteği de Seyhan Belediyesi’nden görüyoruz. Seyhan Belediyesi bünyesinde 13 tane kadın müdür bulunduruyor” dedi.

“MECLİSTE FERMUAR SİSTEMİNİ İSTİYORUZ”

Cinsiyet eşitliğinin mecliste de var olması için Türkiye genelinde partilerle görüşmeler yaptıklarını aktaran Özbelli, “Her şeyden önce Siyasi Parti Yasası’nın değişmesi gerekiyor. Çünkü parti kotalarında kadın sayılarını eşitlemek istiyoruz. Örneğin CHP’de kota yüzde 33 ama biz bu oranın yüzde 50’ye çıkarılmasını, kısaca fermuar sisteminin gelmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

“TİYATRO HAYALİMİZ VAR”

Özbelli, pandemi sürecinin KADER faaliyetlerini de etkilediğini vurgulayarak,  “Pandemiden önceki süreçte bir tiyatro kurma projemiz vardı. STK’lardan seçtiğimiz kadınlarla bir oyun çıkarmayı planlıyorduk. Seyhan Belediyesi Kültür Müdürlüğü ile yaptığımız görüşme de bu proje için destek aldık.  Ancak pandemi ile birlikte projemizi ertelemek zorunda kaldık. Diğer faaliyetlerimizi de yavaşlattık. Toplantılarımızı koşullara uygun bir şekilde sınırlı sayıda kişi ile gerçekleştiriyoruz.  İlerleyen günlerde zoom üzerinden bir etkinlik planlıyoruz. Seyhan Belediyesi’nin desteklediği bir bilişim kooperatifiyle KADER Adana Şubesi olarak sosyal medyayı etkili kullanmaya yönelik bir “Sosyal Medyayı Nasıl Kullanır” adı altında bir toplantısı düzenleyeceğiz” şeklinde konuştu.

“BİZ HER ZAMAN VARIZ”

Seçimin olmadığı dönemlerde de yine faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Özbelli, “ Evet biz kadın adayları destekleyen bir derneğiz ama seçim dışında da kadına yönelik faaliyetlerimiz var. Yine eğitimler yoluyla kadınlara ulaşıp onlara cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık aşılmaya çalışıyoruz. Kendi düzenlediğimiz etkinliklerin dışında düzenlenen diğer etkinliklere katılarak ‘Biz de varız, hala buradayız’ mesajını veriyoruz. Ayrıca KADER olarak her sene düzenli olarak Türkiye karnesi yayınlıyoruz. Bu karneyi de 5 Aralık’ta yaptığımız etkinliklerde okuyoruz” diye konuştu.

“KADININ GÜCÜ ERKEĞİ RAHATSIZ EDİYOR”

Erkek egemen toplumlarda kadının güçlenmesinden rahatsız duyulduğunu anlatan Özbelli, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Kadının duruşu ve tavrı ne kadar güçlü olursa bu erkek egemen bir yapıyı o kadar rahatsız ediyor. Bunun çözümü de temelde. Eğitim bu konuda çok büyük bir etken. Özellikle kadının eğitilmesi gerekiyor çünkü çözüm yine kadının kendisi. Bir erkeği yetiştiren yine bir kadındır. Diğer konu da kadının ekonomik özgürlüğünün olması. Bu yüzden çalışmayan kadınlara devlet belli bir maaş ödemeli. Çünkü eline para geçen kadın hakkını daha kolay arar. Ayrıca siyasette kadın sayısı da artmalı. Çünkü ülkede rol model ne kadar artarsa bu konuda o kadar çabuk ilerleriz. İnsanlar kadınları yönetim mecrasında ne kadar fazla görürse o kadar alışıyor. Sanki o koltuklar sadece erkeklere aitmiş gibi kadın siyasete girince hemen bir kıyaslamaya gidiliyor. Kadının aile hayatı, çocuk sayısı gündeme taşınıyor. Biz bu düşünceleri ortadan kaldırıp kadınlarımızın hak ettiği yere gelmesini istiyor, bunun mücadelesini veriyoruz.”

Nazire Hiçyakmazer

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.