19 Mayıs 1919 - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:39

19 Mayıs 1919

Mustafa Kemal’in Samsuna gitmesinin üzerinden tam 103 yıl geçti. Cumhuriyet ilanından bir süre sonra

19 Mayıs 1919
Son Güncelleme :

22 Mayıs 2022 - 19:42

17 views

Mustafa Kemal’in Samsuna gitmesinin üzerinden tam 103 yıl geçti. Cumhuriyet ilanından bir süre sonra 19 Mayıs haftası ülkemiz de Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Haftası olarak kutlanmaya başladı. Mustafa Kemal hep iki büyük eserim var demekteydi. Birincisi Türkiye Cumhuriyeti diğeri de Cumhuriyet Halk Partisi demişti. Yıllardır anma haftasında resmi kurum yöneticileri açıklama yapar kamu yapılarına afişler asılırdı. Son dönemde sosyal medya kullanımın artması ile sanal ortamlar da paylaşımlar yer aldı. Ayrıca şehirlerimizin bulvar ve sokaklarında yer verilen reklam panoları da bu özel günler de kullanılmaya başladı. Verilmek istenen mesaj daha fazla yurttaşımıza ulaşması sağlandı. Bende Mustafa Kemal’in iki eserinin birin de yurttaş diğerin de üye olarak sadece anma değil anlamak için bu satırları yazarak katkı da bulunmağa çalışacağım.

Bize ilkokuldan beri anlatılan Osmanlı yönetimi Almanlar ile ittifak yaparak 1. Dünya Savaşını Kaybetti sonra imparatorluk yıkıldı. Mustafa Kemal tarih sahnesine çıkarak düşmanları yendi. Cumhuriyeti kurdu günümüze kadar gelindi. Kısaca böyle fakat Almanlar ile olan ittifaka Mustafa Kemal ne diyordu bu iş birliği hakkında görüşlerini yeteri kadar anlatılmıyordu. Almanya Generali Von Sanders’in başkanlığında askeri ıslahat heyeti gönderir. Bu duruma İngiltere, Rusya ve Fransa tepki göstermiştir. Bu ülkeler Osmanlı’nın tarafsız kalmasını istemişlerdir. 

Mustafa Kemal o anlarda tüm görüşmelerinde; “Harbe girersek doğu sınırımızda Rusya var: Denizden asker gönderemeyiz. Karadan yol yok. Demiryolunun son istasyonu Ankara, İngilizler Mısır’da Mezopotamya’ya asker çıkaracaklar. Bizim Bağdat demiryolu henüz ne Toros’u ne Amanoslar’ı aşmış değildir. Halep- Hicaz demiryolu dar hattır. Bu şartlar içinde savaşa girmek nasıl olsa pek kısa süre deAlmanlar düşmanları yenecekler, biz ufak tefek fedakarlığımızla büyük karşılıkları alacağız diye düşünmektedir. Bunun mümkün olmadığını bilmenizi isterim ve Almanlarla beraber olanlar yenileceklerdir demiştir.” Bu sözlerini söylerken Almanlar Paris üzerine yürümekteydiler. Bu görüşleri açıkça o dönem ki yönetime hoş gelmediği için Mustafa Kemal’e yetki vermemek için Sofya Büyükelçiliği görevi süresi uzatılarak İstanbul’dan uzaklaştırılmıştı. Artık Osmanlı Almanlar ile savaşa girmesi kesindi. Yine kendi notların da şunu söylüyordu. Almanlar dışındaki devletler şunu öngörüyordu. Almanlar savaşı kazansa Osmanlı Almanların kolonisi olacak İngilizler kazandığında ise Osmanlı perişan olacak deniyordu.

Mustafa Kemal tarafından o dönemdeki Osmanlı yöneticileri yanlış karar aldıklarını belirtmiştir. Enver Paşa ve yönetimi Mustafa Kemal’i dışlamış hatta küçük düşürmek için girişimler de bulunmuşlardır.

Politikada kin, çok defa aklı yenmiştir. Çok genç yaşta Almanlar ile girilen savaşının kayıp olduğunu gören komutan dinlenmiş olsa idi bugün farklı bir konumdaydık.

Mustafa Kemal’i hep bize iyi bir asker, iyi bir devlet adamı diye anlatıldı. Mustafa Kemal bunların yanı sıra iyi bir stratej iyi bir devrimci idi. Eğer öyle olmasıydı yıkık bir imparatorluktan çağdaş bir Cumhuriyet kuramazdı.

Mustafa Kemal’in yaşamda ki bu yolculuğunu anlayıp onu örnek alıp aklımızın önüne başka şeylerin geçmesine izin vermeden iki büyük eserini daha verimli konuma taşımak zorundayız.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma(Anlama) Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.