2022 yılı bütçesi ve belediyeler - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 23:46

2022 yılı bütçesi ve belediyeler

Belediyelerimiz 2022 yılının bütçesinin hazırlığına 2021 yılının Ağustos ayında belediye encümende görüşerek başlıyor

2022 yılı bütçesi ve belediyeler
Son Güncelleme :

08 Kasım 2021 - 20:54

Belediyelerimiz 2022 yılının bütçesinin hazırlığına 2021 yılının Ağustos ayında belediye encümende görüşerek başlıyor ve Ekim ayında İlçe Belediyelerinde, Kasım ayında ise Büyükşehirler meclisinde görüşerek tamamlıyor.

Yıllık olarak hazırlansa da bütçe yerel seçimlerden sonraki altı ay içinde yapılması gereken beş yıllık strateji planına göre hazırlaması gerekiyor. Bu stratejik plana göre performans planını ve yıllık bütçeyi hazırlanması gerekiyor.

2019-2024 yılı seçim döneminde de nüfusu 50.000 kişi ve üzerinde olan belediyelerimizde stratejik plan hazırlayıp yönetim sürecini başlatıldı. Stratejik planlarını hazırlıklarını tamamlayıp beş yıllık süreç başladıktan sonra tüm dünyayı ve ülkemizi saran Covid-19 salgını başladı. Bu süreçten sonra özellikle Cumhuriyet Halk Partisinden seçilen belediyeler yardım kampanyaları başlattı. Stratejik planlarında sosyal yardım bütçelerini revize edildi mi bilinmiyor ama yıllık yapılan performans ve bütçeler de önemli miktar olduğunu tahmin ediliyor. Bunları da faaliyet raporlarında açıklayabilirler.

Günümüz de bu salgınla mücadelede belediyeler destek olmaya devam etse de belediyelerin diğer görevleri de devam ediyor. Bu görevlerinin salgın öncesi döneme göre zayıflaması normal. Birde şimdi yükselen döviz kurundan dolayı görevi olan her türlü hizmetin maliyeti artmış durumda.

Bu kadar etken içinde yurttaşlarımızın ihtiyacını karşılamak için yapılan bütçelerin gerçekleşme oranlarının düşmesi normal olarak karşılanmalıdır.

Kentsel ve kırsal alanlarımızda çok sayıda problem varken ülkemizin para birimi erirken, maliyetler artarken yapılan bütçeler ne yazık ki yasal zorunluluğu gerçekleştirmekten öteye gitmemektedir.

Belediyelerimizin bütçe verileri yayınlandığında bütçe konulu bir makaleye konu edilebilir orda daha detaylı yorumlar yapılabilir.

Salgının bitiği gerçek kentsel ve kırsal sorunlara odaklanıldığı yerel yönetimler dileğiyle.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.