Üniversiteli işsiz arttı - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 23:53

Üniversiteli işsiz arttı

Üniversiteli işsiz arttı
Son Güncelleme :

23 Mayıs 2021 - 20:37

101 views

Türkiye’nin genel politikalarını eleştiren Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu Adana İl Başkanı ve Eğitim-İş Adana 2 nolu Şube Sekreteri Mutlu Gül, devlet planlamasında yapılan yanlışların ülkenin tüm kesimini olduğu gibi kamu çalışanlarını da mağdur ettiğini söyledi.

Öğretmen, sağlık çalışanı, mühendis gibi her alanda binlerce atanamayan vasıflı insanın mağduriyet yaşadığını belirten Başkan Gül, “Ülkemizde sayısı, ihtiyaçtan fazla hale gelen üniversiteler her yıl ortalama 1,5 milyon mezun veriyor. Bu durumun sonucunda, üniversiteli işsizlerin artması da kaçınılmaz oluyor. Üniversitelerin çoğalması işsizliği dört yıl daha ertelemekten ve gizlemekten başka bir işe yaramıyor. Eğitimin içi boşaltıldı. Türkiye’nin ihtiyaca göre yol haritası çizmiyor ve ona göre hareket ediyor olmaması anlaşılabilir bir şey değil” dedi.

“LİYAKAT YOK”

Üniversiteyi kazanmak için çok sayıda sınava tabii tutulan öğrencilerin, üniversiteden sonra da Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı (KPSS) kazanıp, memur olabilmek için mücadele verdiğini anlatan Başkan Mutlu Gül, “KPSS’de haksızlık yapıldığını düşünmek istemiyorduk ve bu konuda adil bir seçimin olduğuna inanıyorduk. Ancak şimdi KPSS’nin yanına bir de mülakatlar eklendi. Yazılı sınavda başarı elde eden arkadaşlarımızın, mülakatlarda kabul edilemez gerekçelerle elendiğini görüyor; biliyoruz. Mülakatlar liyakatı tamamen yok etti. İktidara yakın olmayan herkes, ne kadar başarılı olsa da geleceğinden endişeli hale geldi” diye konuştu.

GELİR VERGİSİ YÜKÜ

Açıklanan enflasyon oranlarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Başkan Gül, “Toplumun her kesimi açıklanan enflasyon oranlarına itibar etmiyor. Bunun gerçek olmadığını hayatın içinde de çok net görebiliyorsunuz. Alım gücü düştü; herkes geçim derdinde. Birkaç müteahhittin rahatı bozulmasın diye sağlanan imtiyazlar, geçmeyi bırakın görmediği yol, köprü için vatandaşın ödediği vergiler, hasta değil de müşteri garantili hastaneler artık bu toplumun belini büküyor. Açlık sınırında yaşayan ama bir işi olduğu için yine de şükreden çalışanın sırtına bir de gelir vergisi yükü biniyor. Enflasyon oranlarına ve maaş zam oranlarına bakıldığında gelir vergisinin ne denli yüksek olduğu görülüyor. Gelir vergisi en azından daha makul bir oranda tutularak, maaş gelirine göre değil; sabitlenerek çalışanın maaşından kesilmeli” dedi.

 “SENDİKA, DAYANIŞMADIR”

Bİrleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak, toplumun genelinde eşit ve adil bir sistem olması için mücadele ettiklerini ifade eden Başkan Mutlu Gül, “Türkiye’nin zenginliğinden faydalanan bir kaymak tabaka var. O kesim dışında kalan herkes eziliyor. Sokaklarda yüzü asık, gülmeyen insanlar var. Çünkü kimse kendini güvende hissetmiyor. Ekonomik kaygıların ve yaşam şartlarının her geçen gün ağırlaştığını biliyoruz. Bizler, Türkiye’nin çıkarlar ve refah düzeyinin eşit bir şekilde artması için dayanışma içerisinde sendikal mücadelelerin daha güçlü olduğuna inanıyoruz. Dayanışma için sendikalaşmanın önemini biliyoruz. Tek başımıza değil, birlikte güçlüyüz” diye belirtti.

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.