3 mahalle ve tedirgin bekleyiş! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:06

3 mahalle ve tedirgin bekleyiş!

Adana’nın Yüreğir ilçesindeki 3 mahallede yaşayan vatandaşlar, bu günlerde kara kara düşünmeye başladı

3 mahalle ve tedirgin bekleyiş!
Son Güncelleme :

20 Mart 2022 - 18:48

12 views

Adana’nın Yüreğir ilçesindeki 3 mahallede yaşayan vatandaşlar, bu günlerde kara kara düşünmeye başladı. Şehit Erkut Akbay, Köprülü ve Kazım Karabekir Mahallesi sakinleri, mahallelerin riskli alan ve kentsel dönüşüm kararı nedeniyle ne yapacaklarını şaşırmış durumda…

2020 yılında riskli alan ilan edilen Şehit Erkut Akbay’daki ilk etap kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki evlerde 6 bin kişi yaşıyor. Köprülü Mahallesi’nde 1200 hak sahibi 2013 yılından bu yana çaresizlik içinde. Kazım Karabekir’de ise yeni adliye binasının çevresindeki müstakil evler kentsel dönüşüm kapsamına alındı. Vatandaşın çilesi de bundan sonra başladı.

*

2020 yılında riskli alan ilan edilen Şehit Erkut Akbay Mahallesi’nde vatandaşa “evlerinizden çıkın” deniyor ama sonrası meçhul!  Evlere biçilen değerler çok düşük. 100 metrekarelik evinde oturanlara söz verilmesine rağmen, borçlanmayla da olsa 3+1 konut hakkı tanınmıyor. Sadece arsası olanlara da hiçbir şekilde ev verilmeyeceği söyleniyor. Arsa karşılığı da düşük bir bedel çıkıyor. Kira bedelleri de 2 yıl öncesiyle aynı. Yani 13 bin lira… 13 bin liraya yıllık kiralık bir ev bulmak mümkün değil. Ayrıca projenin ne zaman başlayıp ne zaman biteceğine dair de herhangi bir bilgi yok!

*

Kentin en değerli bölgesinde, ağırlıklı olarak yoksul yurttaşların yaşadığı Köprülü Mahallesi’ne bakıyoruz. Burada ayrıca rant ve peşkeş iddiaları da var. 290 dönümlük alanın bir vakfa aktarılacağı iddiaları dolaşıyor ortalarda. Nehrin hemen yanı başındaki evlerde yaşayan vatandaşlar mağdur edilme endişesi yaşıyor. Buradaki projeyle ilgili de herhangi bir bilgi yok. Hak sahipleri 9 yıldır hiçbir adım atılmamasına tepkili… Burada ayrıca Düzenleme Ortaklık Payı (DOP) kesintileriyle ilgili süreç de sıkıntılı…

*

Kazım Karabekir Mahallesi’ndeki yeni adliye binasının çevresindeki evlerde yaşayan insanlar da korku dolu gözlerle bekliyor. Kentsel dönüşüm kapsamına alınan müstakil evlerde yaşayan insanlar yasal süre içinde ‘riskli yapı tespiti’ yaptırmadığı gerekçesiyle polis müdahalesi ile evlere girilip örnek alındığı öne sürülüyor. Evlere giren firmanın adını bile bilmeyen mahalleliler kâğıt üzerinde herhangi bir sözleşme yapılmamasına rağmen noter satışının istenmesine de anlam veremiyor.

*

Başta Yüreğir Belediyesi olmak üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, bakanlık ve ilgili birimler vatandaşın isyanını duymak zorunda.

Bu kara kışta, ekonomik darboğazda vatandaşı sokağa atacak haliniz yoktur umarım!

Öyleyse bir çözüm bulmak zorundasınız…

Herkese huzurlu haftalar olsun…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.