Türkiye, Aile Destekleri Sigortası ile nefes alacak - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 23:07

Türkiye, Aile Destekleri Sigortası ile nefes alacak

Türkiye, Aile Destekleri Sigortası ile nefes alacak
Son Güncelleme :

13 Şubat 2022 - 18:39

27 views

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Kadın Kolları Başkanı Avukat Oya Tekin, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin, siyasal iktidarın söylemleriyle artarak devam ettiğini söyledi. İstanbul Sözleşmesi’nin feshi ile birlikte, kadınların daha da güvencesiz hale getirildiğini ifade eden Başkan Av. Tekin, “CHP iktidarında kadınlarımız için büyük önem arz eden Aile Destekleri Sigortası’nı ivedilikle yürürlüğe koyacağız” dedi.

Toplumun yarısını oluşturan Türkiye’de kadınlar neler yaşıyor?

Kadınlar bugün her alanda ikinci plana atılmış durumda. Bu anlamda özellikle son 20 yıldır olumsuz bir dönüşüm ve gerileme söz konusu. Cumhuriyetle kazanılmış olan medeni hukuk, tahrip ediliyor. 1935’li yıllarda 18 kadın milletvekili ile dünyaya örnek ülkelerden birisi olan Türkiye’nin, bugün meclisteki kadın temsiliyet oranı yüzde 17’lerde. Maalesef iş yaşamında da durum pek farklı değil. Bugün kadın işsizlik oranı yüzde 43. Siyasal iktidarın kadını, aile içinde tanımlayan, onu ikinci plana atan politikalar üretmesi de, bu durumun nedenlerinden birisi. Kadın, özel yaşamına müdahale edilen söylemlerle, kamusal alanda da yok edilmeye çalışılıyor.

MHP VE AKP’DEN EŞİT TEMSİLE RED!

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda neler yapıyorsunuz?

Millet ittifakının başat rolü üstlenen partisi olarak CHP bugün muhalefet olarak, mevcut sisteme birçok yönden eleştiri getiriyor. Bizler hem diğer siyasi partilerle hem de sivil toplum örgütleriyle, kadın haklarına dair çalışmalar yapıyoruz. Cumhuriyetin çağdaşlaşma temelinde eşitlik vardır. Bizler de bu bağlamda, temsiliyet eşitliği için çalışmalar yapıyoruz. Geçen yılın Mart ayında, CHP olarak, mecliste eşit temsiliyeti öngören yasa teklifi verdik. Bu yasa teklifi siyasette ‘Eşit Temsil’ ve ‘Fermuar Sistemi’ getirmeyi hedefliyordu. İlk imzacı da Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu oldu. MHP ve AKP teklifi reddetti. Eşitliğe karşı duran bu partileri, kadınlar unutmamalı.

Kadın istihdamı ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Toplumsal cinsiyet eşitliği, kapsamlı bir bakış açısı gerektiren bir konu. İş yaşamı, istihdam sağlanması açısından da eşitliğin sağlanması gerekiyor. Kadın istihdamına çok önem veriyoruz. Bu nedenle, istihdam konusunda da yüzde 35 kadın kotası vadediyoruz. Kadına, aile içinde başka görevler atfedilmiş durumda. Kadınlar, onlara biçilen birtakım bakım hizmetleri nedeniyle, çalışma hayatında erkeklerden dezavantajlı. CHP’li belediyelerimiz kreş, yaşlı bakım merkezi gibi sosyal belediyecilik anlayışının gereği olan uygulamaları da aslında kadınların üzerindeki yükü azaltmak ve kadın istihdamını desteklemek.

MİLYONLARCA EV KADINI GÜVENCESİZ

CHP’nin Aile Destekleri Sigortası, ev kadınları için bir umut. Bu projeden söz eder misiniz?

Bugün yaklaşık 15 milyon ev kadını var. Ev kadınlarına yönelik çalışmalar yapıyoruz. Ev kadınları, toplumun ücretlendirilmeyen emekçileri. Onlar iyi anne, iyi eş gibi misyonlarla kutsanırken, güvencesiz bırakılıyor. Ki tarım işçiliği yapan kadınlarımız da, erkeklerle eşit görülmedikleri, eşit ücret verilmediği için isyan ediyor.  Yani eşit işte bile eşit ücret alamıyorlar. Bu husus sosyal devlet anlayışına uygun değil. Sosyal devletlerde doğumdan ölüme kadar birey, devlet güvencesi altında olmalıdır. Partimizin iktidarında uygulamaya konulacak olan Aile Destek Sigortası’nı çok önemsiyoruz. Bu destek, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün belirlediği dokuz sigorta dalından bir tanesi ancak Türkiye’de uygulanmıyor. Bu proje kapsamında, alanında uzman kişilerce yürütülecek olan Aile Destekleri Sigortası Kurumu oluşturacağız. Mevcut sosyal yardımlar devam ederken, hiçbir geliri olmayan veya asgari ücret altında geliri olan ailelere bu destek kapsamında destek vereceğiz. Bu destek ailenin kadınına verilecek.  Siyasal iktidar yoksulluğu çözmüyor; yoksulluğu yönetiyor. Toplumu yakıcı bu derin yoksulluğu sonlandırmak çok önemli. Aslında yalnızca yardım da yoksulluğu çözmek için yeterli değil; bunu biliyoruz. Kişinin, yaşamını kendisi idame ettirebilmesi için çalışmalar yapacağız. Örneğin, kamuda işçi alımında da bu ihtiyaç sahiplerine öncelik vereceğiz. Ancak bunu çözene kadar da vatandaşı destekleyeceğiz. Pandeminin üstüne bir de yaşamı zorlaştıran bir pahalılık var. Bu açlık, sefalet, yoksulluk içerisinde aile destekleri sigortası çok daha anlamlı. Yoksulluk çalışmalarımız da aynı doğrultuda ilerliyor.

Kadına yönelik bu çalışmalar karşılık buluyor mu?

“Kotalar bize dar, rotamız iktidar” CHP’nin propagandası. İktidar yolunda en önemli etkiyi millet ittifakına inanan kadınlar oluşturacak. Biz, çözüm önerilerimizi vatandaşın taleplerini, sorunlarını dinleyerek, bilerek üretiyoruz. İhtiyaç doğrultusunda çözüm önerisi sunduğumuz için çok büyük ilgi görüyor, karşılık buluyor. Dünyada erkek egemen bir yapı var. Bu da eşitsizliği doğuruyor. Bu eşitsizlik giderilinceye kadar, kadınlara pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini savunuyorum.

KADININ ADI YOK!

Kadına şiddet konusu toplumun kanayan yarası. Bu konuda neler söyleme istersiniz?

Toplumun her alanında şiddet arttı. Kadına şiddet de öyle. “Kadın cinayetlerini durduracağız” platformunun 2021 yılı raporuna göre, şüpheli ölümlerle birlikte geçen yıl 500 kadın öldürüldü. Bu konu bizi İstanbul Sözleşmesi’ne getiriyor. Bir kişinin, bir gecede aldığı kararla Türkiye bu sözleşmeden çekildi. Kadın cinayetleri ile ilgili veriler ise, hala resmî makamlar tarafından açıkça paylaşılmıyor. Bu başlı başına vahim bir durum. Adana özelinde de kadına şiddet konusunu ayrıca takip ediyoruz. Bu takip ne yazık ki kendi araştırmalarımız ve kendi çabalarımızla oluyor. Sağlıklı bir veri yok. Aile içi şiddet kavramını da düzenleyen İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kabul edilebilir değil. Aile içi şiddetin vahim boyutlara ulaştı. Bizim toplumumuzda, ‘kol kırılır yen içinde kalır’. Ta ki yaşam hakkı tehlikeye girene, belki de kadın öldürülene kadar… Bu sözleşme ile kadınlar haklarını arama konusunda bilinçlenmeye başlamıştı. Sözleşmenin etkin uygulanabilmesi için çalışmalar yapıyorduk. Yasal olarak hala yürürlükte ama etkin değil. Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin iptali ile daha da güvencesiz hale getirildi. Ekonomik imkansızlıklar nedeniyle de, şiddet ortamını bile terk edemeyecek haldeler. CHP olarak şiddet mağduru kadınlar için de güvence yaratmak istiyoruz. Yeni Başlangıç Fonu adı altında, boşanan ve maddi olanağı olmayan kadınlarımıza, yeni bir yaşam kurabilmeleri için ev kirası desteği gibi birtakım destekler verilecek.

Olası iktidarda, kadınlara ne vadediyorsunuz?

CHP kadroları seçime hazır. İktidar ülkeyi yönetemiyor o yüzden hemen seçim dedik. İlk önce etkin olarak İstanbul sözleşmesinin uygulanmasını sağlayacağız. Özellikle adli alanda bu konuda pek çok çalışma yapılacak. Kadına şiddet davalarında cezasızlığı ortadan kaldıracağız. Her alanda adalet ve eşitlik istiyoruz. Biz CHP olarak kadını özgürleştireceğiz ve güçlendireceğiz. Her alanda kadın erkek eşitliğini sağlayacağız.

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.