Adana; ayağa kalkmak zorunda! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 07:32

Adana; ayağa kalkmak zorunda!

Tarihin derinliklerinden süzülen, ekonominin, sanayinin, spor ve siyasetin süzgecinden geçen Adana; yeniden ayağa

Adana; ayağa kalkmak zorunda!
Son Güncelleme :

05 Ekim 2021 - 0:25

Tarihin derinliklerinden süzülen, ekonominin, sanayinin, spor ve siyasetin süzgecinden geçen Adana; yeniden ayağa kalkmak zorunda! Neredeyse tüm alanlarda geniş bir ağ ile altyapı potansiyeline sahip Adana’nın şu sıralar en önemli sorunlarının başında işsizlik geliyor.

Haliyle işsizlik artışını tetikleyen birçok neden var. Küçük ve orta boy işletme sayısında yaşanan düşüş, koca koca fabrikaların kapılarına kilit vurması ve tarım nüfusunun azalmaya yüz tutması gibi nedenleri saymak bile aslında işsizliğin nedenlerini ortaya döküyor…

*

Büyük sanayi kuruluşları ellerinden gelen çabayı sarf etse de bu kentin çocuklarının işsizliğine çare bulunamıyor. Hele üniversiteli gençlerin işsizliği yok mu! İşte bu; daha çok kahrediyor insanı…

Tarım ve sanayi ihracatında da derin bir düşüş yaşandığını hep beraber görüyoruz, okuyoruz… Sonucunda kişi başına düşen gelirde yaşanan azalma da kaçınılmaz bir sonuç olarak çıkıyor karşımıza…

Organize Sanayi Bölgesi’ndeki kapasite artışı, enerji kullanımının arttığına yönelik söylemler de bu kentte ekonomik atılım sağlanmasına yetmiyor/yetemiyor. Geçmişin işçi yuvası Çukobirlik’in Mersin yolundaki 550 dönümlük arazi, fabrika, gayrimenkul ve makine parkurunun satıldığını da anımsarsak Adana’daki iş yaşamının içler acısı halini bir kez daha net olarak algılayabiliriz.

*

Çukobirlik Genel Müdürlüğü’ndeki vardiya değişimleri hiç gözümün önünden gitmez. İşçi taşıyan servisler o kadar çoktu ki; saymaya vakit bulunmazdı. Hele işbaşı yapacak-eve gidecek işçileri tek tek saymak imkânsızdı neredeyse!

Kimi zaman 10 bine yaklaşan işçi sayısıyla Türkiye’nin en önemli entegre tesisleri şimdi tamamen elden gitti. Kiralık veya satılık işyeri sayısında artış yaşanan, şirketleri birer birer iflas eden, sığınmacı yoğunluğu yaşayan güzide kentimizde ne yazık ki işsizlik oranları da aynı hızla artış gösteriyor.

Tekel’i, Aksantaş’ı, Milli Mensucat’ı, Güney Sanayi’si, Alman Fabrikası, Tarihi Cumhuriyet Un ve Çırçır Fabrikası ve daha sayabileceğimiz onlarca fabrikasını, tesisini yok eden Adana’da yeniden bir kıpırdama, yeniden bir umut, aş, iş olanağının gün yüzüne çıkması gerekiyor.

Türkiye ortalamasının üzerinde bir işsizlik sorunu yaşayan Adana’da tüm belediyelere, kamu kurum ve kuruluşlarına büyük sorumluluk düşüyor. Maalesef 2000’li yıllardan sonra; Adana’da yaşam standardının yükselmesine, işsizliğin azalmasına, çarpık kentleşmenin önlenmesine ve kent karmaşasının önüne geçilmesine dair iyileştirmelere tanık olamadık.

*

Ama hiçbir şey için geç değil! Umudumuzu kaybetmiyoruz.

Kentimizi yönetenler vizyoner bir bakış açısıyla hareket ederse sorunlarımızın asgariye indirilebileceğine inanıyoruz. Elbette merkezi idarenin de yönünü biraz da Adana’ya dönmesi gerekiyor.

Aksi halde lafla peynir gemisi yürümüyor!

İyi günleriniz, sağlıklı haftalarınız olsun.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.