Adana ekonomi kurmayları ve Kılıçdaroğlu buluşması… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:49

Adana ekonomi kurmayları ve Kılıçdaroğlu buluşması…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adana gezisinde yaşananları yazılı, görsel ve internet medyasından okumuş, izlemişsinizdir

Adana ekonomi kurmayları ve Kılıçdaroğlu buluşması…
Son Güncelleme :

27 Aralık 2021 - 19:44

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adana gezisinde yaşananları yazılı, görsel ve internet medyasından okumuş, izlemişsinizdir. Basına, yoğunluklu olarak belediyelerin açılışlarıyla konu olan Kılıçdaroğlu’nun kamyoncu esnafıyla buluşması öne çıkmadı ama bu görüşmeden ‘destek’ mesajlarıyla mutlu ayrıldığını da biz belirtmiş olalım.
Basına kapalı gerçekleşen ama bir şekilde toplantıya sızıp gerek Adana ekonomi kurmaylarını gerekse CHP Lideri’ni dinleme imkânı bulduğumuz başka bir görüşmeden bahsetmek istiyoruz.
Adana Sanayi Odası, Adana Ticaret Odası, Adana Ticaret Borsası, Adana Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanları, meclis başkanları ve yönetim kurulu üyeleriyle yapılan toplantıdan öne çıkan notları paylaşmak istiyoruz.
Adanalılara has misafirperverlik örneği sergileyen oda başkanlarının ekonomiye dair samimi açıklamalarını tek tek dinleyen Kılıçdaroğlu’nun anlattıklarını dilimizin döndüğünce biz de size aktaracağız.
Biliyorsunuz; bu ülkenin insanları zeki ve yeteneklidir. Ama ne yazık ki; özellikle yüksek teknolojide dünyaya meydan okuyan bir yapıya bürünemedik. Ne acıdır ki insan gücümüzü bir türlü kullanmayı beceremedik/beceremiyoruz. Sanayi ve tarımın beşiği niteliğindeki Adana’da da sanayicinin ara personel ihtiyacını karşılayamıyoruz, tarımda katma değeri yüksek ürünlere yönelemiyoruz.
***
İstanbul ve Marmara Bölgesi’nin sanayi ve nüfus yoğunluğunun Anadolu’ya kaydırılmasının önemine dikkat çeken sayın Kılıçdaroğlu, bakın bu toplantıda neler söyledi:
“Kendi ülkemizde yüksek yetenek inşasını sağlayamazsak, hızlı büyüme şansımızı kaybederiz. Bir ülkenin nüfusunun ortalama yüzde 2’si zeki insanlardan oluşuyor. Bu insanlar, yeni buluşlara imza atan insanlardır. Yüksek yetenek inşası, bunların korunması ve sorunlarının çözülmesini içerir. Yeni imkânlar sağlanması lazım. İngiltere’de buharla çalışan motorun keşfi, yüksek yetenek inşasını sağlayan bir ülkenin elde ettiği başarıdır. Bugün yüksek yetenek inşası konusunda en büyük çabayı gösteren ülke ABD’dir. ABD, dünyanın her tarafından en yetenekli insanları kendi ülkesinde topluyor. Acaba bizim siyasetçiler bunun ne kadar farkında? Gençlerimiz umudu dışarıya bağlıyor. En büyük kaybımız; yüksek yetenekli insanların geleceğini dışarıda aramalarıdır. Çin merkezli Huawei bir yüksek yetenek sonucudur ve Apple’e kafa tutan bir yapıya bürünmüştür. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’dan kaçıp Türkiye’ye sığınan bilim insanları, bizim çok büyük kazancımız olmuştur. 1921’de, 1925’te uçak yapan, ihraç eden 5 ülkeden biri olduk. Üniversitelerimiz bilim üretmeye başladı. Eğer üniversite bilgi üretemezse, sağlıklı büyüme şansı yoktur. Şimdi havalanan yerli bir uçağımız var mı? Eğer, çocuklarımızın merak duygusunu büyütemezsek, daha nitelikli sorular sormasını sağlayamazsak, yüksek yetenek inşasını sağlayamayız. Yüksek yetenek inşasını sağlayabilirsek sadece İstanbul’dan 2.5 milyon insanı Anadolu’ya taşıyabiliriz. Anadolu’da yeni iş alanları, yeni fabrikalar, yeni sanayi tesisleri, tarımla teknolojiyi buluşturan yeni işletmelerle özellikle gençlerimizi geleceğe güvenle taşıyabileceğiz. Bu konunun üzerinde önemli duruyoruz.”
İşte Kılıçdaroğlu’nun Adana ekonomi kurmaylarıyla yaptığı görüşmenin kısa detayları böyle…
Gerçekten de yüksek yetenek inşası çok önemsenmesi gereken bir ayrıntı olarak karşımızda duruyor.
Malum; doktorlarımız, mühendislerimiz, bilim insanlarımız geleceğini yurtdışında arıyor.
Bu değerlerimizi memleketimizde tutmak zorundayız.
İleri teknoloji için, iş için, aş için…
Türkiye’nin geleceğine güvenle bakabilmesi için…
Kalın sağlıcakla…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.