“Adana için doğru kentleşme şart” - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:03

“Adana için doğru kentleşme şart”

“Adana için doğru kentleşme şart”
Son Güncelleme :

28 Şubat 2021 - 18:06

120 views

TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Ahmet Uncu, Adana’nın kentleşme sorununu ele aldı. Yeşil alanlarından, imar yapılarına, yollarından, toplu taşımadaki kaosa kadar birçok alanda sıkıntılar yaşanan Adana’nın, daha insan odaklı ve daha yaşanabilir bir kent olması için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini ifade etti.

“KENTLER, YEŞİL ALANLA NEFES ALIR”

Büyükşehirlerde gerçekleştirilen kentleşme projelerinde, yeşil alana gerektiği gibi önem verilmediğini belirten Uncu, “İnsanları yeşil alandan mahrum bırakmadan yapılan projeler bizim için çok değerli. Beton yığınlarının arasında yaşamaya zorlanan bizler için, yeşil alanların değeri paha biçilemez. Hem sosyalleşme hem de doğanın içinde olmakla ilgili pek çok yönü var yeşil alanların. Kentlerin ve insanlar, bu alanlar sayesinde bir nebze olsun nefes alıyor. Yeşil alanlar, betonlaştırılmamalı. Biz TMMOB olarak, her zaman doğadan ve insandan yana tavır alıyoruz. Derdimiz, ‘Sağlıklı kent, şağlıklı yaşam.’ Kendi çıkarları doğrultusunda hareket ederek, yeşil alanlara dokunmak isteyen herkesin karşısında durmaya devam edeceğiz” dedi.

ESKİYE ÖZLEM

Adana’nın geçmiş tarihlerdeki fotoğraflarına özlemle baktığını söyleyen Ahmet Uncu, “Bugün Adana’da konuştuğum hemen hemen herkesin, eskiyi özlem duyarak andığını görüyorum. Eskiye özlem duyanlar; yeniden memnun olmayanlardır. Adana büyüyüp, gelişirken, metrosu, yolları, binalarıyla ortaya büyük ölçüde çarpık kentleşme tablosu çıktı. Rantsal dönüşümden vazgeçip, doğru kentsel dönüşümü planlamak zorundayız. Tarihi dokularına zarar vermeden, doğa katledilmeden, doğru projeler üretilmeli” diye konuştu.

ADANA’NIN GÜNEYİ ÇIKMAZDA

Adana’nın güneyi ile kuzeyi arasındaki yaşam kalitesine değinen Uncu, ranta dayalı proje üretenler için güneyde kalan semtlerin cazip olmadığını vurgulayarak, “Herkes için eşit anlayışıyla her seferinde, hassasiyetimizi açıkça dile getiriyoruz. Güneyde yaşayan vatandaşımızın da kuzeydeki yaşam konforuna erişebilmesi için acil yatırım ve çalışmalara ihtiyaç var. Bugün o bölgede hala ambulans ya da itfaiyenin rahatlıkla giremeyeceği mahallelerimiz var. Güney bölgesinde doğru bir kentsel dönüşüm gerçekleştirilmeli” diye vurguladı.

ESKİ STAT VE RTÜK ARAZİSİ KRİZİ

Geçtiğimiz hafta yeni stadın açılmasıyla gündeme gelen 5 Ocak Stadyumu arazisi ile RTÜK arazisinin özelleştirilmesi ile ilgili haberleri değerlendiren TMMOB İKK Sekreteri Ahmet Uncu, “Biz yeni yapılarda dahi yeşil alana ayrılan arsa paylarını inceliyor ve değerlendiriyoruz. Adana gibi bir kentte yeşil alanların çoğaltılması gerektiğine inanıyoruz. Bu bağlamda Atatürk Parkı çok kıymetli. Şehir merkezinde bulunan 5 Ocak Stadyumu’nun da yeşil alana dönüştürülmesi için mücadele ettik; edeceğiz. Aynı arzuyla, merkezdeki RTÜK arazisinin de özelleştirilmesini de istemiyoruz. Betonlaşan bölgelerde yaşanan seller, direnaj sisteminin çökme noktasına gelmesi gibi facialar, doğanın tahrip edilmesinden kaynaklanıyor. Doğa intikamını, dere de mülkünü mutlaka alıyor. Doğaya saygı duymazsanız; sizin doğadan çaldığınız her şeyi, doğa bir gün birer birer elinizden alır. Daha fazla talan olmaması için mücadelemiz sürecek.”

“TRAFİK KAOSA DÖNDÜ”

Adana’da araçların çoğalması ve yanlış yol yapım projelerinin trafiği adeta bir kaosa dönüştürdüğünün altını çizen Uncu, “Öncelikle toplu taşıma araçları kullanımının özendirilmesi gerekiyor. Adana’nın merkezinde ise toplu taşıma araçlarının güzergahı yeniden düzenlenerek, acilen yayalaştırma çalışmaları yapılmalı. Tepebağ, Küçüksaat ve Büyüksaat bölgesinde yapılacak olan kapsamlı bir yayalaştırma projesi, hem trafikteki keşmekeşi ortadan kaldırır, hem de yaya olarak bu bölgelerden geçen vatandaşlar esnafa kazandırır” diye belirtti.

Mine YORMAZ

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.