Adana ve Üretim Teknolojileri - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 07:14

Adana ve Üretim Teknolojileri

Ekonomik ve sosyokültürel kalkınmanın ön koşulu olan üretim, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tarım, sanayi ve hizmet olmak üzere üç temel sektör tarafından gerçekleştirilmektedir

Adana ve Üretim Teknolojileri
Son Güncelleme :

06 Şubat 2021 - 16:54

102 views

Ekonomik ve sosyokültürel kalkınmanın ön koşulu olan üretim, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tarım, sanayi ve hizmet olmak üzere üç temel sektör tarafından gerçekleştirilmektedir. Söz konusu bu faaliyet alanları içerisinde özellikle insanın beslenmesi ve hayatını sürdürebilmesi açısından tarım sektörünün ayrı bir yeri ve önemi bulunmaktadır. Zira insanların gıda güvenliği, sadece yerel ve ülkesel düzeyde değil, dünya ölçeğinde ele alınmakta üretim ve alan kullanım planlaması için uluslararası düzeyde önlemler alınmaktadır.

 Bununla birlikte dünyanın pek çok yöresinde olduğu gibi, Türkiye’de ve özellikle Adana İli’nde yapılan planlarda tarım alanları ve tarımdaki nüfus önem kazanmaktadır. Bu plan kararlarının gelecek yıllarda İl tarımını ve ülke tarımını yönlendirmedeki etkileri tecrübe edilerek görülecektir. Daha önce yaşanan süreçlerde planlamaların yetersiz olması, tarım alanlarının amaç dışı kullanılması sonucunda geri dönüşümü mümkün olmayan arazi ve toprak kayıpları ortaya çıkmaktadır.

Doğal kaynakların kullanımında olduğu gibi, tarımsal üretimden de optimum seviyede faydalanılabilmesi için kaynak yönetimine ihtiyaç duyulmaktadır. Tarımsal üretimin ihtiyaç duyduğu kaynak yönetimi, doğru ve yeterli kaynak envanteriyle başlamaktadır. Tarım ürünlerinin ekim-dikim alanı, tür çeşitliliği, verim miktarı gibi envanter bilgilerini, yoğun arazi çalışmalarından oluşan geleneksel yöntemlerle elde etmek zaman ve mali kısıtlamaları da beraberinde getirmektedir. Teknolojik sistemler kullanılarak oluşturulan kaynak yönetimi ile etkin yönetim araçlarıyla belirlenen hedeflere daha hızlı ve daha doğru biçimde ulaşılabilmektedir.

Adana bölgesinde, tarım sektörü için üretim politikasının oluşturulmasında veri temini, akış ve koordinasyonu sağlayacak bir bilgi sistemine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu gereksinimlerin, Uzaktan Algılama (UA) ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yöntemlerinin günümüzde sahip olduğu teknolojik avantajlar ile çok daha hızlı, ekonomik ve etkin bir şekilde yerine getirilmesi mümkündür. Bu araçlar saha çalışması, uydu bağlantıları ve elde edilen verilerin işlenmesi ile oluşmaktadır.

Açıkladığımız metod ile Adana da 111.223 hektarlık alanı da çalışma yapılmıştır. Bu alanı kapsayan bölge için coğrafi konumu tanımlanmış altlık olarak kullanılabilecek hava fotoğrafı elde edilmiştir.

Proje kapsamında elde edilen iklim verileri ve alana ait termal uydu verileri geometrik düzeltmesi yapılan hava fotoğraflarıyla uyumlu olarak kullanılabilmesi amacıyla sayısal formatı, yersel çözünürlük, kapsama alanı, koordinat sistemi gibi özellikler bakımından hava fotoğraflarının özelliklerine uyumlu hale getirilmiştir. Elde edilen sistem NARBİS(Narenciye Bilgi Sistemi) olarak kullanılmakta ve rekolte tahminlerinde kullanılmaktadır.

Günümüzde uydu çalışmaları hem pahalı ve zaman aldığı için bu çalışmaları daha hızlı yapılmasına imkan veren İHA(İnsansız hava araçları) teknolojisi her geçen gün gelişmektedir. Ağırlıklı savunma sanayi de yer alan İHA’lar sivil ve ticari hayata giriş yaptıkça daha işlevsel hale gelecektir.

Tarımsal üretimi çağdaş ve bilimsel metotlar ile üretimin korunarak artırılması günümüz teknolojileri ile daha hızlı çözümler üretebilmektedir. Bu yaklaşımın ve teknolojinin yerel yönetimlere de sirayet etmesi yurttaşlarımızın güvenli gıdaya ulaşımını kolaylaştıracak çağdaş kent yönetimleri için de önemli bir adım olacaktır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.