Adana yanlış politikaların kurbanı - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 16:38

Adana yanlış politikaların kurbanı

Adana yanlış politikaların kurbanı
Son Güncelleme :

27 Aralık 2021 - 19:55

11 views

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne (TMMOB) bağlı İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Hasan Aksungur, kent merkezinde eski stadyumun yerine yapılacak olan Millet Bahçesi’nden, Adana’nın kent yapılanmasına dair pek çok konuda değerlendirmelerde bulundu. Adana’nın bugünkü sorunlarının uzun yıllar uygulanan yanlış politikalar sonucunda ortaya çıktığını ifade eden Başkan Aksungur, verimli tarım arazilerinin de aynı sebepler yüzünden imara açılarak, betonlaştırıldığını söyledi.

İnşaat sektöründe, pandemi öncesinde de bir takım sıkıntılar yaşandı. Bunun üzerine pandemi ve şimdi yaşanan ekonomik kriz sürecine girildi. Bu süreçte inşaat alanında neler yaşandı?

Haklısınız. Pandemi öncesinde TOKİ eliyle pompalanarak şişirilen bir inşaat yapılanmasının yansıması vardı. İhtiyaç fazlası konutlar da bu sürecin eseridir. Zaten bu sıkıntıların pençesinde kıvranan sektör, ekonomik çalkantılar nedeniyle bir çıkmaza düştü. İnşaat alanında malzeme olarak ortalama 400 kalem var. Bu girdilerin tamamında yaşanan fiyat artışı, maliyet hesaplarını alt üst etti.

RANT UĞRUNA…

Adana’nın binalarını, yapılarını yani kent yapılaşmasını değerlendirir misiniz?

Çok eski yapılardan ziyade 1983-1984 yılları itibariyle kuzeye doğru yaşanan kentleşmeyi değerlendirebiliriz. Öncelikle o yıllarda Adana’da inşa edilen yapılar İstanbul ve Ankara gibi kentlere göre çok daha sağlam. O şehirlerde deniz kumundan yapılan binalar çok fazlaydı. Adana’da ise nehirden alınıp, kumdan arındırılan çakıl tipi malzeme kullanıldı. Bu, binaların sağlıklı olması açısından çok önemli ve kentimiz için bir şans. Ancak imar planlaması açısından baktığımızda aynı şeyleri söyleyebilmek mümkün değil. Geçmişten gelen yanlış politika uygulaması ve rant uğruna, yanlış kentleşmeye neden oldu. Aynı sebepler yüzünden, verimli tarım arazileri imara açılarak, talan edildi. Adana da, bir çok kent gibi ranta kurban edildi.

Geçen ay ihalesi yapılan Millet Bahçesi için neler söylemek istersiniz?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Adana’nın Seyhan ilçesinde 40 bin 455 metrekarelik alanda yapılacak millet bahçesi projesinin hem yeşil alan hem de sosyal bir yaşam alanı için uygun olduğunu düşünüyorum. Projeye bağlı kalınarak inşa edildiği takdirde, Adanamız’ın çehresini güzelleştirecek büyük bir alan ortaya çıkacaktır.

“RTÜK ARAZİSİ İÇİN İTİRAZ EDECEĞİZ”

Kent merkezinde bulunan ve hakkında çok konuşulan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) arazisinin son durumu hakkında neler söylersiniz?

Kamu hizmet alanı olan ve ihaleye de kamu hizmet alanı olarak çıkan alan 31 milyon liraya satıldı. Satıştan çok kısa bir süre sonra arsanın üzerinde bulunan kamu yararı şerhi kaldırılarak, arsanın cinsi değiştirildi. Böylelikle 2.4 yoğunluğu olan ve özel sağlık tesisi yapılacağı konuşulan arazi birilerine peşkeş çekilmiş oldu. Biz bu hususta kamunun zarara uğratıldığı gerekçesiyle, karara itiraz edeceğiz. Çünkü iyi niyetle ve kamu yararı gözetilmeden yapılan tüm faaliyetlerin bedelini toplum olarak bizler ödüyoruz.

Adana için ivedilikle yapılması gerekenler nelerdir?  

Öncelikle Adana’nın ulaşım sorununun çözülmesi gerek. Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından şu anda hazırlanmakta olan Ulaşım Master Planı hemen tamamlanarak, hayata geçirilmeli ve toplu ulaşım buna göre düzenlenmeli. Kentimizin birçok sorunu çözülebilir nitelikte. Bunun haricinde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün tamamlanarak, giriş ve çıkışlarının düzenlenmesi de o bölgedeki ulaşımı rahatlatacaktır. 

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.