ADANA’DA NE DEĞİŞMİŞ! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 23:52

ADANA’DA NE DEĞİŞMİŞ!

2018 yılında Adana’nın acil çözülmesi gereken sorunlarına dair bir yazı kaleme almışım

ADANA’DA NE DEĞİŞMİŞ!
Son Güncelleme :

28 Şubat 2021 - 18:17

36 views

2018 yılında Adana’nın acil çözülmesi gereken sorunlarına dair bir yazı kaleme almışım. 7’den 77’ye her bireyi ilgilendiren problemlerin kentimize pahalıya mal olduğunu belirtmişim.

Bakın neymiş bu sorunlar:

1- Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi; 2007 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulduğu açıklanan ve yaklaşık 50 bin kişiye istihdam olanağı sunması beklenen bölgeden bahsetmişim. Yıl 2021. Sorun aynı sorun ve bir arpa boyu yol alınamamış. Ortada ne bölge var ne de istihdam!

2- Adana Hafif Raylı Sistem Projesi; Adana’da 2010 yılından bu yana geçici kabulle çalışan Adana Hafif Raylı Sistem Projesi’nin milyonlarca dolarlık borcu nedeniyle doğmamış Adanalı çocukları bile borçlandırdığını vurgulamışım. 2011 yılında sayın Cumhurbaşkanı, Uğur Mumcu Meydanı’nda Adanalılara raylı sistem kamburunu çözeceğini, Ulaştırma Bakanlığı’na devredileceğini, ikinci etap çalışmalarının da bir an önce başlayacağını kaydetmişti. 2010’dan 2021’e 11 yıl geçmiş. Sistem ağır aksak ilerliyor. İkinci etap projesi hazır ama merkezi idare oralı bile değil!

3- Yumurtalık-Karataş Turizm Teşvik Bölgesi; Adana’nın turizme açılan kapısı Yumurtalık-Karataş sahilleri 2006 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla Turizm Teşvik Bölgesi ilan edilmişti. Ceyhan’daki enerji bölgesi gibi burası da kaderiyle baş başa bırakıldı. Hiç bir zaman hükümetin gündeminde yer almadı. Ne yazık ki geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı kararıyla turizm teşvik bölgesi olmaktan bile çıkarıldı. El elde baş başta!

4- Hastaneler; Şehir Hastanesi nedeniyle bazı bölgelerdeki devlet ve numune hastaneleri, ya kapatıldı ya da sınırlı hizmet veriyor. Yüreğir ve Ceyhan ilçelerindeki hastaneler 2012 yılından bu yana yapılmayı bekliyor. D-90 Karayolu üzerindeki 150 yataklı hastane için de tabelalar asıldı ama ortada ne bir bina var ne de doktor!

5- Sarıçam Stadyumu; Kimsenin hakkını yemeyelim; 3 yıl önceki yazıda konu edindiğim ve 2014 yılında temeli atılan Sarıçam Stadyumu nihayet geçtiğimiz günlerde hizmete girdi.

Tarımdan, girdi maliyetlerinin yüksekliğinden, bereketli Çukurova topraklarının istenen düzeyde ekilip biçilememesinden de bahsetmişim. Bu sorun da aynen devam ediyor.

Kentin daha bir çok sorunu var. Ama görüldüğü üzere kağnı arabası gibi ilerliyoruz.

Mevcut sorunlar çözülmeden yeni projeleri, yapılması gereken işleri gündeme getirmek bazen yersiz oluyor.

Bazen diyorum…

Çünkü ümidimizi koruyoruz…

En güzel haftalar sizlerle olsun…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.