Adana’da pesimizme yer yok! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 07:19

Adana’da pesimizme yer yok!

Adana, Cumhuriyetin ilk sayımında 4 bin nüfuslu bir yerleşkeyken, şimdi 2 milyona dayandı. Neredeyse bütün Güneydoğu, aş-iş derdiyle ya İstanbul’a ya da Adana-Mersin’e göç etmiş durumda

Son Güncelleme :

20 Nisan 2021 - 10:18

69 views
Adana’da pesimizme yer yok!

Genç arkadaşlarım bir araya gelerek Adana’da güzel bir gazete çıkarmaya başladı. Benden de yazmamı istediler. Sağolsunlar. Haftada bir siz kıymetli okurlarla olacağım.

Adana, Cumhuriyetin ilk sayımında 4 bin nüfuslu bir yerleşkeyken, şimdi 2 milyona dayandı. Neredeyse bütün Güneydoğu, aş-iş derdiyle ya İstanbul’a ya da Adana-Mersin’e göç etmiş durumda.

Kentlerde dayanışma kaçınılmaz bir istektir. Göçenler de hemşehrilerinin yanına göçerek Küçük İstanbul’u yarattılar. Gelenler de Adanalı’ya benzemeye çalıştılar.

Adana insanı kızgın, yağlı tavaya atılmış hamsi gibidir. İklimi sıcak, insanı sert, ne dakika parlayacağı belli değil. Güneşe kurşun sıkan da, sevmedikleri Vali’ye stadyumda toptan ‘DÜNBÜKMÜŞ’ diye tezahurat yapan da, Rakı Festivali’ni anlamayan cahil bademler de var. Baskın attırıyorlar polis korumasında ama rakı sofrasından kalkan kadınlar hastanelik ettiler, polisler zor aldılar ellerinden. Eşinin yanına mahsus, yiğit kadınlar da Adanalı.

Adana ve Adanalı’nın normativi kendine göre şekillenmiş. Kendi lisanı, kendi değer yargıları, yazılı olmayan ama herkesin bildiği raconu var. Mahkemenin hükmü değil, mahallenin hükmü söndürür insanı. Herkes herkesi bilir.

1950 sonrası: Tarımın sanayileşmesi ve montaj sanayi İstanbul’a kayınca, yarışma başlar. Çukurova, Anadolu’nun bereketli rahmidir. Seyhan-Ceyhan nehirleri Anadolu’dan alüvyonlu toprakları, toprak yollar da yoksulları taşır Adana’ya.

Ülkemizde banka sermayesi ile sanayici sermayesinin ilk birleştiği yer de Adana’dır. Akbank ve Yapı Kredi Bankaları da finans kapitalin ilk meyveleridir. İş makinaları, tekstil makinaları da ilk Adana’da yapılmıştır. Maden işletme, tarım ürünlerinin sanayileşmesi de Adana’da sanayileşti. Adana, Mersin, Antalya hem Türkiye’nin hem de dünyanın karnını doyuruyor.

Yılda iki sefer ürün alınıyor. Makineleşme artık bu üründe artıyor. Buranın turuncu, bakliyatı, domates-biberi, İskenderun Demir Çelik Fabrikası oldu. Gerçi şimdilerde bütün fabrikalar gibi İskenderun Demir Çelik Fabrikasını da kaptırdık. 2 milyar dolarlık fabrika, narenciye, tarım ürünleri karşılığında Demirel tarafından SSCB’ye yaptırıldı ve arkasına askeri muhtıra yedi.

Sanayici-Tüccarı ile İstanbul’la yarışan Adana: Sanatta (Yılmaz Güney), edebiyatta (Yaşar ve Orhan Kemal), Adanalı olmayan gazete yoktur (İlhan Selçuk, Turhan Selçuk), resimde (Abidin Dino, dünya çapında), müzikte (Müslüm Baba, Haluk Levent) vb, vb…, say say bitmez.

Türkiye’nin köklü festivali: Adana Film Festivali,

Kendine özgü günleri;

– Rakı Festivali,

– Portakal Çiçeği Festivali,

Adana’nın Türkiye’ye armağanıdır. Adana’da her zaman mutlu olacak bir yer, bir şeyler bulursunuz. Hiçbir şeye alışamıyorsanız, sabahın erken saatinde kuzu ciğeri yiyerek mutlu olursunuz.

Adanalı olmak, başarı ve mutluluk, umut ve inatla dolu olmaktır.

Pesimizme yer yok!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.