Adana’da potansiyel var, kalkınma yok! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:16

Adana’da potansiyel var, kalkınma yok!

Adana’da potansiyel var, kalkınma yok!
Son Güncelleme :

10 Ekim 2021 - 20:57

Adana Kent Konseyi, şehrin var olan potansiyelini harekete geçirmek için kolları sıvadı. Kentin her alanında, katılımcı politika izleyerek çalışmalar yapan ve kalkınma projeleri hazırlayan Adana Kent Konseyi, şehrin dinamiklerinde farklı nedenlerle yaşanan tarihi kırılmaları ele alarak, Sürdürülebilir Kalkınma Stratejileri belirliyor.

Adana Kent Konseyi Başkanı Haşmet Biçer, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) raporuna göre Adana’nın, ‘İmkan seti geniş, potansiyelleri için doğru politikalara ihtiyaç olan birinci şehir’ olduğunu açıklayarak, “Rapora göre Adana, potansiyeli olup da değerlendirilemeyen kentlerin başında geliyor. Bu araştırmalar doğrultusunda Kent Konseyi olarak bizler, Sürdürülebilir Kalkınma üzerine tüm kentlinin katılımıyla bir yol haritası belirliyoruz” dedi.

“ÇUKOBİRLİK BÜYÜK KAYIP”

Tarım, doğa, enerji gibi birçok alanda Adana’nın yaşadığı kayıp ve gerilemelerden söz eden Başkan Biçer, “Bu bereketli topraklarda tarım ve tarıma dayalı sanayinin korunamamış olması, kentin kalkınmasının en büyük engellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyoruz. Pamuk, yer fıstığı gibi yağlı tohum üretiminde ilk sırada yer alan bölgenin Çukobirlik gibi ürün alımı yapan ve çiftçinin mağduriyet yaşamasını engelleyen kuruluşun kapatılması, büyük bir yara. Benzer nedenlerde yaşanan özelleştirme çalışmaları da Adana’nın büyük ölçüde gerilemesine neden oldu. Kent, kooperatifler de dahi birçok şeyi birer birer yitirdi. Bizim çalışmalarımız da, yitirdiklerimizi yeniden kazanabilmek ve kenti çağdaş ve modern bir yaşama kavuşturmak için” diye konuştu.

ADANA İÇİN ÜZÜCÜ TABLO

Adana halkının, tüm farklı dinamiklerle birlikte kenti, Türkiye çapında atağa geçirebilecek gücü olduğunu ifade eden Başkan Haşmet Biçer, Adana’nın yakın tarihi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Doğru politikalarla Adana’nın potansiyelinin harekete geçeceğini ifade eden Biçer, “Adana’nın geçmiş yılları ile ilgili yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkan tablo, pek iç açıcı değil. Kent 1994-2004 yılları arasında bir kırılma yaşamış. Bu tabloya göre sanayide yüzde 20’ye yakın bir gerileme yaşandığı görülüyor. O yıllar arasında yaşanan kırılmalardan sonra Adana, düzenli şekilde ivme kaybetmiş. Öncelikle bu kırılmaların nedeni analiz edilip, çözüm üretilmeli. Bu kırılmalara rağmen teşvik verilmesi gereken Adana’nın, ısrarla görmezden gelinmesi, anlaşılır bir durum değil” diye belirtti.

Kentin kalkınması için tüm kurum ve kuruluşlarla dayanışma içerisinde olunabileceğinin altını çizen Başkan Haşmet Biçer, “Konseyimiz pek çok alanda çalışma kurulları oluşturdu. Bu kurullar, çalışmaların muhatabı kurum ve kuruluşlarla fikir alışverişi yaparak fayda sağlayacak projeler geliştiriyor. Aynı şekilde başka kurum ve kuruluşların ürettiği çözüm önerilerini de, kente sağlayacağı fayda gözetilerek destek veriliyor. Ulaşım sorununu çözmede önemli rol oynayacağını düşündüğümüz Hafif Raylı Sistem’in ikinci etabı için bizler de, Kent Konseyi olarak desteğimizi açıkladık. Tarım Satış Kooperatifi’nin Adana’daki önemini bildiğimiz için, Çukobirlik’in yeniden ayağa kalkması için de üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

ÇALIŞMALAR ULUSLARARASI DÜZEYDE

Başkan Haşmet Biçer, Adana Kent Konseyi’nin çalışmalarını ise şöyle özetledi: “Öncelikle Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından 2015 yılında uluslararası sözleşmelerle başlatılan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) bağlamında, Adana’nın potansiyeline ve ihtiyacına yönelik geniş kapsamlı çalışmalar yapıyoruz. Adana için bu çalışmaları başlıklar altında topladık. Burada toplum sağlığı, eğitim, çevre bilinci, doğayla uyumlu sanayi, istihdam, sosyal ve dayanışma ekonomisi, Toroslar’da karasal yaşamın korunması, endüstriyel tarım ürünlerinin planlanması, çağdaş toplu taşıma sistemleri, acil durum ve afet yönetimi, cinsiyet eşitliği gibi Adana için kritik pek çok konu var. Hedefimiz, Adana’yı halkımızın her kesiminden katılımcılarla, hak ettiği yere taşımak.”

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.