Adana’da turizm niçin canlanmıyor? (3) - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 16:22

Adana’da turizm niçin canlanmıyor? (3)

Adana’da turizm niçin canlanmıyor? (3)
Son Güncelleme :

20 Haziran 2021 - 16:33

183 views

Bu yazımda sizlerle bir kentte turizmin canlanması için yapılması gerekenler konusunda kişisel görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Görüşlerimi şöyle sıralayabilirim;

1/ Şehirlinin gitmediği yere turist gitmez. Bir kent turist gelsin diye değil, kentli mutlu yaşasın diye hazırlanırsa, o kent turistle dolar. Dolayısıyla turizm için yapılacak tüm planlar, kent için yapılacak planlamalardan bağımsız olamaz.

Kentte ulaşımdan, kültürel alanlara, yeşil alanlardan, sosyal yaşama kadar gelişen her şey turizmin de canlanmasını sağlar. Parisli mutlu olmasaydı veya Viyanalı kentini sevmeseydi bugün ne Paris bir marka ne de Viyana müzik merkezi olurdu.

Bizim en önemli yanlışımız ise bence, kentliyi düşünmeden, turist gelsin para bıraksın kolaycılığına kapılmamızdır.

Örneğin, etrafında kentlinin güvenle vakit geçirebileceği bir alan yaratmadan, dünyanın en eski köprüsü olsa dahi Taşköprü’ye turist çekemezsin.

2/ Tüm planlar gibi turizm planlamaları da uygulayıcıların değişmesiyle değişen kararlardan oluşmamalı. Yöneticiler değişse bile temel uygulamaların değişmediği, kentteki farklı grupların üzerinde konsensüs sağladığı sürekliliği garanti altına alınmış bir stratejik eylem planı hazırlanmalıdır. Yönetimler değişse bile izlenen yol değişmemelidir.

Bu eylem planı kenti bizzat yaşayan, kenti derinlemesine tanıyan yönetici, akademisyen ve sivil toplum üyelerinden oluşacak bir kurulun özgürce tartışması sonucu oluşmalıdır.

Kenti ancak birkaç kez gezmiş, başka bir yerde yaşayan, ilgisiz insanların yaptığı planlar baştan çöküntüye uğrayacaktır. Maalesef bugünlerde Adana’da böyle bir gariplik hayata geçirilmeye çalışılmaktadır. Bu konuya ileride daha çok değineceğim.

3/ Her kentin olduğu gibi, Adana’nın da bir turizm acil eylem planına ihtiyacı bulunuyor elbette. Ancak stratejik eylem planı hazırlanmadan yapılan acil uygulamalar değişen her yöneticinin, kişisel görüşlerine göre değiştiği için kentte bir çekim merkezi oluşturulamamakta, dolayısıyla verilen emekler boşa gitmektedir.

Örneğin Adana’da restore edilen konak sayısı, Eskişehir’den az olmamakla beraber, birini Şakirpaşa’da, diğerini Debboy Caddesi’nde, öbürünü Akkapı’da, birkaç tane Tepebağ’da, bazılarını Büyüksaat bölgesindetamir edince, Eskişehir’in Odunpazarı gibi bir turist çekim merkezi yaratılamıyor.

Bir yönetici kendi mahallesindeki evi, diğeri yakın bulduğu birine ait konağı, öbürü gezdiği yerde bulunan binayı restore edince, turizm için dağınık bir kent ortaya çıkıyor.

Halbuki bu restorasyonlar romantik (!) kararlarla değil, bir plan dahilinde çekim merkezi oluşturacak şekilde sadece bir bölgede yapılsaydı, bugün turizm için önerebileceğimiz bir eski kentimiz olabilecekti.

Dolayısıyla her yönetim kendine bir acil eylem planı hazırlamadan önce, kent bir stratejik eylem planı hazırlamalı ve yönetim değişse bile eylem sürekliliğini kaybetmemeli.

4/ Sadece kentin turizme hazırlanması yetmez. Ayrıca kentli de turizme hazırlanmalı. Kentinin değerlerini tanıyan, onun korunmasını kendi geleceği olarak gören, önce diğer kentlilerle, ardından kente gelen misafirlerle karşılıklı saygı içinde yaşama bilinci oluşturulmuş bir kentli, turisti çeken en önemli şeydir.

Bu ise kent için ilk okuldan itibaren başlayan bir yerel eğitim planına ihtiyaç yaratır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ulusal programları, yerel unsurlar eklenerek okullarda uygulanmalıdır.

Güneşe kurşun sıkan, mahkemelerde kavga çıkaran, kebap mangalını yeşil alanları kirleterek yelleyen, uyuşturucunun bol bol kullanıldığı bir kente, siz olsanız eşinizi veya çocuğunuzu gönül rahatlığıyla gönderebilir misiniz?

Taşköprü’ye kentin üst yöneticisi eşini tek başına gönderemiyorsa eğer, oraya bir Fransız kızının gelmesini nasıl beklersiniz?

Bugünlük görüşlerim bu kadar.

Gelecek haftalar daha somut önerilerle sizlere sesleneceğim ve şaşırtıcı uygulamalardan bahsedeceğim. 

Beklerim. 

(Not: Fotoğraflar internet sitelerinden alınmıştır.)

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.