Adana’da turizm niçin canlanmıyor? - ı - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 23:39

Adana’da turizm niçin canlanmıyor? – ı

Adana’da turizm niçin canlanmıyor? – ı
Son Güncelleme :

06 Haziran 2021 - 18:15

312 views

Covid salgınından önce tüm dünyada seyahat etmeye karşı isteğin çok artması nedeniyle birçok şehir, önemli bir ekonomik getirisi olan turizmden pay almak için girişimlerde bulundu.

Ve Türkiye’de birçok kent bunu başardı.

Örneğin Konya… Mevlana’nın orada yaşamış olmasının avantajlarını da kullanarak, çok sayıda kültür merkezi, gelen turistlerin iki günde gezebilecekleri kadar bollaşmış müzeler, botanik parklar, restore edilmiş tarihi mahalleler oluşturarak, İstanbul ve Antalya gibi turizm kentlerinin arasına katılmayı başardı.

Kayseri… Erciyes Dağı, Sultan Sazlığı, Kapuzbaşı Şelaleleri gibi doğal değerlerini özel turizm alanları içine sokarak, eskiden bilinmeyen Soğanlı ve benzeri antik kaya kentlerinin düzenlemesini yaparak yanı başındaki Kapadokya destinasyonuna kendini de ekletti.

Eskişehir… Odunpazarı semtini bir kültür kent haline dönüştürdü ve onlarca müze yaparak, tarihinden veya coğrafyasından gelen hiçbir avantajı olmamasına rağmen, en çok turist çeken kentler seviyesine çıktı.

Bir de eskiden memurların tayin edilmeyi sürgün saydıkları Kars veya Van’a bakın;

Kars Doğu Ekspresi kavramını da yanına alarak, kayaksız bir kış turizmi geliştirdi. Kış aylarında artık Kars otellerinde yer bulmak çok zor.

Van ise; Perşembe ve cuma günleri İran’dan çok sayıda hafta sonu turisti almakta… Yerli turistler de artısı.

Diyarbakır, Mardin, Urfa, Gaziantep, Sivas… Ayrı ayrı yazmıyorum artık hepsi birer iç turizm cenneti. Kimi Zeugma’yı kullanıyor, kimi Kurtuluş Savaşı’nın başlatıldığı kongre salonunu, Göbeklitepe ise dünya çapında bir fenomen…

Adana mı?

***

Yani, ismi ve yeri değişmemek koşuluyla dünyanın en eski kenti…

Dünyanın hala kullanılan en eski köprüsünün bulunduğu şehir…

Avrupa’da da, Asya’da da, Afrika’da da kıyıları tamamen yapılaşan Akdeniz’e 160 kilometrelik el değmemiş sahil bandı bulunan ve içinde üç gölün yaşadığı su cenneti…

Endemik çiçeklerin serbestçe büyüdüğü, coşkun sularıyla üç büyük nehri besleyerek güzellikler yaratan Toroslar’a sırtını dayamış doğa harikası…

Arif ve Abidin Dinoların, Yaşar Kemallerin, Orhan Kemallerin, Muzaffer İzgülerin, İlhan ve Turhan Selçukların, Yılmaz Güneylerin tohum ektikleri kültür ovası…

Ama…

Günümüzdeki en önemli ulaşım yolu olan havaalanının elinden alınmasına bile ses çıkaramayan sessizler ülkesi…

Aksine var olanları yıkmaya çalışan, daha önce yapılmış olanları sanki kendinin yeni fikriymiş gibi sunan kişilerin yeri …

Doğanın doğuştan torpil geçmesine rağmen, turizmde bir Kars, bir Van bile olamamış Adana…

***

Peki Adana niye bir Eskişehir, bir Konya olamadı?

Bırakın atak yapmayı, Adana’nın gün geçtikçe geri gitmesinin nedenleri nedir?

Bu sorumun cevabı son yıllarda kültür turizminin canlandığı, isimlerini yukarıda saydığım kentlerin içinde saklı. Bu kentler neden turizm alanında adım atabildiler de Adana yerinde kaldı? 

Neden çok… Ama nedenlerin arasında en önemlisi; bu kentler, şehirlerindeki düzenlemeleri turistleri çekmek için değil, kentlilerinin daha güzel yaşaması için yaptılar. Müzelerini gençleri gitsin, geleceklerini kurgulasın diye, parklarını insanları kullansın diye inşa ettiler. Ama unutmayınız, turist kentlilerin gitmediği yere gitmez! Eğer bir yer oranın yerlileri tarafından kullanılıyorsa, turist oraya gider! Yerliler gitmiyorsa turist de gitmez!

Bu tezimi kendinizi yoklayarak doğrulayabilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz bir kentte ıssız, güvenliksiz, yaşamaya müsait olmayan mezbelelik bir yere gider misiniz? Oturacak kafesi, soluklanacak restoranı olmayan bir yerde dolaşır mısınız?

Adana’nın turizm açısından değerli bir potansiyel taşımasına rağmen, o potansiyeli kullanamamasının en önemli nedeni de budur?

Örneğin Taşköprü… Dünyanın hala kullanılan en eski köprülerinden biri… Ama turist gitmiyor… Bu değeri görmek için gelmiyor… Peki soruyorum;

“Taşköprü’ye Adanalı gidiyor mu?”

Oraya gitmekten, gidip bir kere görmüş olmayı kastetmiyorum. Orada yaşıyor mu anlamında soruyorum.

Etrafında oturacak nezih restoranlar var mı? Parklarını biz Adanalılar mı dolduruyoruz, yoksa sarhoşlar ve avareler mi? Çocuklarımız arkadaşlarıyla oralarda korkusuzca vakit geçirebilir mi?

Günlerden bir gün bir yöneticimiz bir toplantıda “Niye turistler Taşköprü’yü ziyaret etmiyor” diye bir soru sormuştu. Ben bu soruya “Sayın Yöneticim, siz eşinizi yanında korumaları olmadan köprüye gönderir misiniz?” diye cevap vermiştim. Sayın Yönetici bir an durup uzun uzun düşünmüştü… İşte asıl sorunun cevabı da tam burada…

Taşköprü için söylediklerimi çok rahatlıkla Merkez Park için de tarihi kentin yerleştiği bölgeler için de söyleyebilirim.

***

Günümüzde kentin tarihi yerleri için çok hızlı restorasyon çalışmaları var. Ama bu çalışmalar sadece restorasyon ile kalırsa istenilen sonuç asla alınamaz. Buraların kent elitlerinin yaşadığı mekanlar haline getirilmesi planlanmalı öncelikle. Restoranlar, kafeler buna göre düzenlenmeli, tarihi doku içinde elit yaşam alanları, kültür mekanları oluşturulmalı, daha önce yapılıp bugün yapılamaz hale getirilen festivaller yeniden planlanmalı.

Hüseyin Sözlü yönetime gelmeden önce içinde iki müzesi, güzel bir sergi salonu, gece yarılarına kadar sanat eğitimi verilen salonları, kent kütüphanesi ve kent arşivi olan, kentimizin en önemli kültür faaliyeti kabul edilen Altınkoza’nın yönetildiği, günde yüzlerce kişinin ziyaret ettiği Tarihi Kız Lisesi binasını, restore edilmek üzere kapatıp, sonra kentliye kapalı bir VIP bina haline getirirseniz, sadece bu kültür merkezini değil, yanı başındaki Taşköprü’nün de cazibesini yok edersiniz. Bina yeniden restore edilmiş olsa bile turizme hizmet edemez hale gelir. “Taşköprü’ye niye turist gelmiyor?” diye sormaya devam ederiz.

Veya zaten var olan müzelerin yaşama katılması için emek sarf etmeyip, sanki yeni fikir ortaya atmış gibi etkisiz hale getirirseniz, turistin gelmesini de sadece hayal edersiniz.

Turizm konusunda yazmaya devam edeceğim;

Adana’da turizm niçin canlanmıyor?

Veya… Adana’da turizm nasıl canlanır?

Son söz; Turist sadece kentlisinin gittiği yerleri ziyaret eder… Kenti kentlisi yaşasın diye hazırlarsanız, turistin gelmesini sağlayabilirsiniz.

Saygılarımla…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Derya Yazar 13 Haziran 2021 / 09:23 Cevapla

Haluk Hocam Adana’nın entelektüeli olarak, birikimlerinizi samimi bir yol haritası ile ışık verdiniz. Teşekkürler…