Adana’nın kurtuluşunun 100. yılı - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

12 Ağustos 2022 - 00:20

Adana’nın kurtuluşunun 100. yılı

Adana özelinde topraklarımızda coğrafyamızda tarih boyunca önemli olaylar yaşandı

Adana’nın kurtuluşunun 100. yılı
Son Güncelleme :

25 Ekim 2021 - 23:26

Adana özelinde topraklarımızda coğrafyamızda tarih boyunca önemli olaylar yaşandı. Tarihi, sosyal ve ekonomik yapısıyla medeniyetler birikti. Bu birikimler zaman zaman yapılan arkeolojik kazılar veya araştırmalarda gün yüzüne çıkmaktadır. Bu geçmişimizin yanında bugün bizler geçmişe neler bırakacağız.

Adana Büyükşehir Belediyesi, nitelikli bir kent modeli yaratılmayan kendi toplumu ile uyumlu mimari tasarımları bulunmayan insana yakın malzeme seçmeden mekanlar oluştururken günümüzde önemli bir adım atmaktadır. Bu adımı yazmadan önce kurtuluş savaşından önce Mustafa Kemal’in şehrimizi ziyaretine bakmak gerekir.

Mustafa Kemal Paşa, 31 Ekim 1918’de geldiği Adana’da 11 gün kalmış, etrafın ve halkın durumunu inceleyerek bunu Genel Kurmay Başkanlığı’na bildirmiştir. Bu telgraflarda sadece mevcut durum değil, ileriye dönük düşünce ve uyarılar da yer almıştır.

İskenderun’a asker çıkararak işgal teşebbüsünde bulunurlarsa İngilizlere ateş açılacağını zamanın hükümet ve başbakanına telgrafla bildiren Mustafa Kemal Paşa, aynı zamanda kendine bağlı kumandalara da benzer bir emir vermiştir. Verilen emre göre denizden İskenderun’a çıkartma yapmak isteyen İngiliz ve Fransızlar’a ateşle karşı konulacaktır.

Tarihi açıdan bakılacak olursa, Adana’dan verilen bu ilk emir Türk Kurtuluş Savaşı’nın ilk emridir. Nitekim, 15 Mart 1923’te Adana’ya tekrar gelen Mustafa Kemal Paşa bu durunu şu sözleriyle toplum ve tarih önünde kanıtlamıştır “Bende bu vekayiin ilk hiss-i teşebbüsü bu memlekette, bu güzel Adana’da vücut bulmuştur” demiştir Ülkemizin kurucusu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk 15 Mart 1923 Adana ziyaretinde.

Yakın tarih de yaşanan bu olaylar sonucunda Adana’mızın 5 Ocak 1922 yılında düşman işgalinden kurtuldu. Önümüzdeki yıl kurtuluşumuzun 100. Yılını kutlayacağız.

Adana Büyükşehir Belediyesi de bu zamanı kalıcı hale getirmek için önemli bir adım attı. Ulusal kurtuluş mücadelesinin bir asırlık geçmişine yakışır şekilde bir eser elde etmek için “ADANA’NIN KURTULUŞUN 100. YILI ANI PARKI VE YAKIN ÇEVRESİ KENTSEL TASARIM YARIŞMASI” düzenleyecektir.

Belediyelerimizin temizlik, bakım onarım gibi rutin işlerin yanı sıra kent kimliği kazandıracak ve gelecek kuşaklara yaşanmışlıkları anlatacak eserler bırakmak amacıyla yapılan çalışmaları önemsiyorum. Ülkemizden veya ülke dışından bu yarışmaya peyzaj mimarları, mimarlar ve şehir plancılarından oluşan tasarım grupları katılarak hepimizin sahiplendiği bir eser Adana’mıza kazandırırız.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.