Adana’ya Kültür Evi müjdesi! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:38

Adana’ya Kültür Evi müjdesi!

Adana’ya Kültür Evi müjdesi!
Son Güncelleme :

21 Temmuz 2022 - 13:11

Seyhan Belediyesi ve Luvilavant işbirliğiyle Adana’nın yeni turizm bölgesi Büyük Saat, yepyeni bir kültür ve turizm merkezine kavuşacak. Anadolu’da yüzyıllarca yaşamış Luvi halkını, kültürünü tanıtmak ve turizme kazandırmak üzere yola çıkan Luvilavant Kurucusu Berman Mantı ile Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’ın yaptığı görüşmeler sonucunda Adana’nın ‘Luvi Araştırma Merkezi ve Kültür Evi’ne kavuşacağının müjdesi verildi. Yaklaşık olarak Milattan Önce (MÖ) 2200’lü yıllarda, Hititler’den çok daha önce, Anadolu’ya göçle gelmiş, en eski ve önemli kavimlerden biri olan Luviler’in çalışkan ve üretkenliğini başta Adana olmak üzere tüm Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak istediklerini vurgulayan Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, “Yüzyıllarca bu topraklarda kültür hizmeti veren Luvi Medeniyeti’ni günümüze taşıyacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Seyhan Belediyesi olarak Luvilavant ile birlikte gerçekleştireceğimiz ‘Luvi Araştırma Merkezi ve Kültür Evi’, Adana ve Türkiye’nin kültür ve turizm hayatına kazandırılmış çok önemli bir eser olacak” dedi.

“KÜLTÜR VE TURİZME ÖNEMLİ BİR ESER KAZANDIRACAĞIZ”

Luvilerin kadim Anadolu medeniyetinin gelişmesine çok kıymetli katkılar sunduğunu kaydeden Başkan Akay, Luvilerin kültürel mirasını bugünlere taşımanın, sahip çıkmanın, Türkiye ve dünya kültürüne, turizmine kazandırmanın bu kültürün devamlılığını sağlayacağı gibi Adana’nın marka değerini de artıracağını ifade etti. Başkan Akay, “Günümüzde Luvilere ait bazı kelimeleri kullanıyoruz, deyişleriyle günlük hayatımızda örneklendirme yapıyoruz ancak onları ne yazık ki hiç tanımıyoruz. Luvilavant işbirliğiyle kentimize kazandıracağımız ‘Luvi Araştırma Merkezi ve Kültür Evi’ sayesinde Luvileri hem tanıyıp hem de kültür-turizm yaşamına çok kıymetli bir eser kazandırmış olacağız” diye konuştu.
Başkan Akay, Hitit İmparatorluğu yıkıldıktan sonra tam 500 sene boyunca  Orta ve Güney Anadolu’nun büyük bir kısmında Luvice konuşulduğunu ve Luvice yazıtlar bırakıldığını, dolayısıyla günümüzde Luvileri anma ve tanıma arzusu taşıdıklarını ifade etti.

Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay

LUVİLERİN RUHU YANSITILACAK

Luvi varlığının Güney Anadolu’nun yanı sıra MÖ 1400 yıllarında Çukurova’da kurulduğu bilinen Kizzuwatna Krallığı’nda en güçlü şekilde temsil edildiğinin araştırmacılar tarafından kanıtlandığını dile getiren Luvilavant Kurucusu Berman Mantı ise, “Kizzuwatna; sonradan Kilikya, bugün de Çukurova olarak bilinen ve bereketiyle ün yapan bir bölgedir. Bu bölgede yaşayan Luviler, Babil ve Hititlerden aldıkları çivi yazısının yanında resim yazısı da kullanmıştır” dedi.
Luvi Hiyeroglifleri’nin ilk kez Osmaniye ili Kadirli ilçesi sınırları içerisinde bulunan MÖ 8. Yüzyılda, Geç Hitit Çağı’nda Hitit Kralı Asivatas tarafından kuzeyden gelecek saldırılara karşı bir sınır kalesi olarak kurdurduğu Asitivada (Aslantaş-Karatepe) Kalesi’nde çözüldüğünü anlatan Mantı, Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi, Yüreğir, Kral Muvatalli’nin Sirkeli Kaya Kabartması, Hemite Kaya Kabartması, Mersin ve Tarsus’un da Luvilerin önemli buluntu yerleri olduğuna dikkat çekti.

Adana Büyüksaat’te kurulacak ‘Luvi Araştırma Merkezi ve Kültür Evi’nde o dönemin ruhunun yansıtılacağını, Luvice ve Luvi Hiyerogliflerinin yer aldığı kültürel değerlerin tanıtılacağını kaydeden Mantı, “Seyhan Belediye Başkanımız Akif Kemal Akay’a duyarlılığı için teşekkür ediyorum. Seyhan Belediyesi işbirliğinde hayata geçireceğimiz ‘Luvi Araştırma Merkezi ve Kültür Evi’ yapımında bölgemizde başarılı çalışmalar yapmış Seyhan Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEB) yetkilileri önemli rol üstlenecek. Ayrıca bölgemizde yaşayan dünyaca ünlü Hititolog Prof. Dr. Ahmet Ünal da proje danışmanlığını yapacak” dedi.

Luvilavant Kurucusu Berman Mantı

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.