Adania öyküleri - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 07:28

Adania öyküleri

Adania öyküleri
Son Güncelleme :

11 Temmuz 2021 - 14:54

537 views

İSMİ DEĞİŞMEDEN HALA YAŞANILAN EN ESKİ ŞEHİR

Bundan yaklaşık 4 bin yıl önce MÖ 1550 yılıyla tarihlenen Hitit kitabelerinde bile Adaniya isimli kentten bahsedilmektedir. Adı değişmeden bu kadar uzun süre yaşayan çok az şehir bulunur.

İstanbul, Antakya, İzmir, Ankara, Efes, Roma, Atina gibi tarih boyunca başkent olmuş kentler bile en az 1000 yıl sonra tarih sahnesine çıkmışlardır.

4000 yıldan öncesini de düşünürseniz yaklaşık 8 bin yıllık bir geleneğin yarattığı modern bir kültür kentidir Adana…

BARIŞIN DOĞDUĞU KENT; ADANA

Dünya tarihinin bilinen en eski barış anlaşması MÖ 1890 yılında imzalanan Kadeş Barış Anlaşması’dır.10 yıl süren kanlı bir savaşı bitiren bu anlaşmayı Mısır adına Firavun II.Ramses imzalarken, Hitit İmparatorluğu’nu İmparator III. Hattuşil  temsil etmiştir. Anlaşmada bu iki imzaya ilaveten Hitit İmparatoriçesi Puduhepa’nın da mührü bulunur.

Kraliçe Puduhepa’nın ilk yazılı anlaşmada mührünün bulunmasının nedeni, imtiyazlı kişiliği nedeniyle tarafları barışa ikna eden kişi olmasındandır. Puduhepa o zamanki ismi Kizzuwatna olan Adana ilinde doğmuştur. Bu yüzden “Adana barışın doğduğu kent” olarak anılır.

(Kadeş Barış Anlaşması)

DÜNYANIN İLK ORGAN NAKLİ 2000 YIL ÖNCE ADANA’DA YAPILDI

Efsanelere ve bazı Hıristiyan öykülerine göre, dünyanın ilk organ nakli,  Adana’nın şirin bir sahil ilçesi olan Yumurtalık’ta yapıldı.

Günümüzden tam 2000 yıl önce, o zamanki ismi Aegea olan Yumurtalık’ta Cosmo ve Damian isimli 2 hekim; bir zencinin bacağını, bir beyaza takmak suretiyle ilk organ naklini gerçekleştirmişler. Yıllar sonra Hıristiyanlarca aziz ilan edilen bu hekimlerin ameliyatını gösteren fresklere Avrupa kiliselerinde rastlayabilirsiniz.

DÜNYANIN EN ZENGİN BİTKİ ÇEŞİTLİLİĞİ TOROSLAR’DA

Toros Dağları , endemik bitki çeşitliliği açısından dünyanın en zengin yerlerinden biridir. Antalya’dan başlayıp, Adana’ya, hatta Hatay’a  kadar uzanan bölgede, neredeyse tüm Avrupa’dan daha çok çeşit yaşamaktadır.

Adana’nın sırtını dayadığı Bolkarlar ve Aladağlar (Torosların yükseltileri) ise bu konuda dünyaca bilinen yerlerdir.

Ayrıca Adana sahillerinde bulunan Akyatan, Ağyatan, Tuzla ve Yumurtalık lagünleri çok önemli kuş koruma alanlarıdır. Bu alanlarda sadece kuş değil, Caretta caretta veya Chelonia mydas gibi soyu tükenen bir çok canlı yaşar.

BANA BİR KENT SÖYLEYİN

Dünyada bir kent düşünün ki; etrafı yeşil kalmış, bir gölün etrafına kurulmuş olsun…

Yine bir kent düşünün ki; Bu gölün suları içilebilecek kadar temiz olsun, içinde her türlü su sporları yapılsın… Herhalde böylesi kent epeyce bulunur.

Öyleyse öyle bir kent düşünün ki; gölden ayrıca ortasından da bir nehir geçsin… Onunda suyu bes berrak olsun, onun da etrafı park ve ormanlarla çevrilsin. Bu ormanlarda bisikletle dolaşıp, atlarla gezinti yapabilesiniz. Sayının çok azalacağı aşikardır.

Devam edelim… Öyle bir kent düşünün ki dünyanın hala kullanılan en eski köprüsü de, görkemli mimarisiyle en büyük camilerinden biri de bu nehrin üzerinde olsun. İnanın ki geriye sadece Adana kalır…

DÜNYANIN BİLİNEN EN ESKİ TIP KİTABI ADANA’DA YAZILDI…İLK TIP OKULLARI ADANA’DA KURULDU…

Dünyanın en eski tıp ve eczacılık kitabı kabul edilen Materia Medica, Anavarzalı hekim Dioskorides  tarafından 2000 yıl önce Adana’da yazıldı.

Anavarza Adana ili sınırları içinde görkemli bir antik kenttir.

Toplam 5 cilt olan eserin latince olan asılı Viyana Müzesi’nde, bir kaç yüz yıl sonradan yazılan Arapça kopyası (Kitap-ül Haşaşi) Süleymaniye Kütüphanesi’nde bulunmaktadır.

Kitap Çukurova’da yetişen çiçeklerden yapılan ilaçları tarif etmektedir ki, bu ilaçların bir kısmı hala Adana köylerinde kullanılmaktadır.

Ayrıca Hipokrat tarafından kurulduğu bilinen ilk tıp okullarından biri de Yumurtalık’ta kurulmuş, Cosmo ve Damian isimli hekimler de ilk organ naklini bu okulun hastanesinde yapmıştır.

Lokman Hekim Efsanesi’de Adana için anlatılır. Lokman çiçeklerle konuşarak ölümsüzlüğün çaresini bulmuş ama Misis Köprüsü’nün üzerinden geçerken çıkan bir rüzgar sonucu, bilgileri Ceyhan Nehri’ne düşürmüştür.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.