Afet ve Kent Yönetimi - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 07:38

Afet ve Kent Yönetimi

Elektrik faturaları, doğalgaz faturaları aldı başını gidiyor. Tüm ülke her kalem ürüne zam geldiğinden fakirleştikçe fakirleşiyor. Kısaca ülke ekonomisinin çöktürüldüğünü yaşıyoruz

Afet ve Kent Yönetimi
Son Güncelleme :

13 Şubat 2022 - 18:26

15 views

Elektrik faturaları, doğalgaz faturaları aldı başını gidiyor. Tüm ülke her kalem ürüne zam geldiğinden fakirleştikçe fakirleşiyor. Kısaca ülke ekonomisinin çöktürüldüğünü yaşıyoruz.

Bunlar konuşulurken kısa bir gündem oldu ve şu an konuşulmuyor. Isparta da dört gün boyunca elektrik kesintisi bir süre konuşuldu şimdi ise sadece faturalar konuşuluyor.

Öncesin de iklim değişikliği krizinden söz ile bahsedilirken artık yaşamaya başladık Isparta da kar afet şeklinde olduğu tahmin ediliyor. Bu konuya ilgi arkadaşlarımla fikir alışverişi yaptığımızda Isparta da yaşananlar ve yapılması gereken hususları paylaşmak istiyorum.

 • Isparta da yaşanan olay daha önce hiç bir kentimizin yasamadığı bir durum olarak belirlenmiş.  Öncesinde en azından yollar açıldığını, elektrik kesintisi olduğunu fakat bu nitelikte olmadığı tespit edilmiş.
 • Bu durumda her şey çökmüş ise en yaşamsallardan başlamak lazım. Antalya Büyükşehir Belediyesi yemek desteği vermiş ancak alan büyüklüğünden dolayı her yere ulaşamamış.
 • Yetişkinlerin yanında en çok çocuklar etkilenmiş onlara sıcak ortamlar kurulamamış.
 • Tüm şehirler de kriz merkezi kurulmalıdır.  Mevcutta yer alan daha önce kurulan kriz merkezleri da çok etkisiz kaldı.
 • Yolları kaldırımları hiç temizlenmediği ve yeteri kadar hızlı davranılmadığı için afet etkisinin artmasına neden olunmuştur.
 • Etki çok fazla olduğu için insanların susuz kaldığı ve insanlara tankerlerle su nakli yapılması gerektiği ortaya çıkmış.
 • Afet bölgesi ilan edilip lüks ışıldak gibi aletler konusunda yârdim yapılması düşünülmelidir.
 • Kapalı olan ve açılmayan yerlerin anlık haritaları yayınlanabilir. Kimse nerede ne var bilmiyor.
 • İnsanlar kazma kürek araçlarını kurtarma derdine düşüyor.
 • Makine ve eleman destekleri verilebilir ücretsiz olarak belediyelerce.
 • Yaşlılara ve hastaları muhtarlıklardan tespit edip hemen ihtiyaçları karşılanabilir. En azından telefonla aranıp bir ihtiyaçları var mi diye sorulabilir. Bu kişileri partilerin mahalle temsilcileri de ulaşım doktor desteği verilebilir. Nakil desteği verilebilir. Böyle siyasi partiler farklıklarını hissettirebilir.
 • Tüm sosyal medyada ilgili siteleri haberleri takip ederek elektriği olmayan sokaklara acilen seyyar jeneratörler iletilebilir.

Bu sıralama elbette artırılabilir. Afet ülkelerinin deneyimlerinden de yararlanılmalıdır.

Örneğin Japonya deprem sel kar gibi afetlerden etkilenmektedir. Japonya afet yönetimi daha planlı programlı bir uygulama yapıyor. Uzun vadede programlanıp bütçe oluşturmakta ve uygulamaktadır.

Bir şehir plancısı olarak önümüzdeki yıllarda sel fırtına deprem kar her türlü doğal olayda artan oranda afet olarak yasayacağımızı ön görmekteyim. Bundan dolayı belediyelerin ve ilgili kamu kurumlarının şimdiden hazırlık yapmasını ve afetlere müdahale edilirken profesyonel ekiplerle çekim yapıp belgesel hazırlanmasını ve insanları gelecek afetlere karsı hazırlık yapılmasını amacıyla bilinçlendirmesi gerekmektedir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.