Ağız ve diş sağlığı için bilinmesi gerekenler - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 05:57

Ağız ve diş sağlığı için bilinmesi gerekenler

Ağız ve diş sağlığı için bilinmesi gerekenler
Son Güncelleme :

11 Ocak 2021 - 23:18

276 views

Turgut Özal Bulvarı üzerinde 2 hafta önce faaliyete başlayan Hakan Güleç Diş Kliniği’nin sahibi Diş Hekimi Hakan Güleç, diş sağlığı ve bakımı ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Toplum olarak farkında olmadığımız en önemli konuların başında ağız ve diş sağlığı geliyor. Ağrısına ne zaman dayanamıyorsak, o zaman gitmek aklımıza geliyor bir diş doktoruna. Oysa hayatımızda o kadar önemli bir konumda yer alıyor ki dişlerimiz, beslenmemizden estetik duruşumuza kadar her türlü imkânı sağlıyor. Diş hekimi Hakan Güleç de bize bu konuda önemli tüyolar sundu:

Ağız ve diş sağlığının önemi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Ağız ve diş sağlığı toplumumuzda çok önemsenen bir konu değil. Genelde hastalarımız son aşamada tedaviye geliyor. Düzenli kontrole gelen hasta sayımız oldukça düşük. İnsanlar düzenli kontrollere gelmediği zaman diş son aşamada ağrı ile sorunlarını gösteriyor. O zaman da geç kalınmış olabiliyor. Örneğin bir diş çürümeye başladığında küçük bir dolgu ile tedavi edilecekken ilerleyen durumlarda kanal tedavisi gibi uygulamalar gerekiyor. Bu hasta için hem maliyetli hem de dişinin ömrünü kısaltan bir sürece dönüşüyor.

Tedaviye gelen hastalarınız arasında dişçi korkusu olanlar için herhangi bir önleminiz var mı?

Dişçi fobisi toplumumuzun ortalama yüzde 80’inde var. Bunun temeli küçük yaşta travmatik işlemler yaptırmalarına dayanabiliyor. Bu gibi durumlarda öncelikle hastalarımızla aramızda karşılıklı bir güven oluşturmaya çalışıyoruz. Çünkü bir hastanın kendini hekime emanet etmesi için önce ona güvenmesi gerekiyor. Daha sonrasında hemen tedaviye başlamıyoruz. İlk gün geldiğinde öncelikle yapacağımız uygulamalardan bahsediyoruz. Gerekirse bu konuyla ilgili uygulama videolarımızı izletiyoruz. Anestezi uygulaması sayesinde ağrısız bir uygulama olacağına ikna ediyoruz. Tabi bazı durumlarda hastanın panik atak gibi sorunları varsa gerekli testler sonucunda genel anestezi ile uygulamaları gerçekleştiriyoruz.

Günlük diş bakımı nasıl olmalı? Daha beyaz ve sağlıklı dişler için nelere dikkat edilmeli?

Genel olarak tüm diş hekimlerimizin söylediği gibi günde en az 3 defa, 2 dakika boyunca, mercimek boyutunda diş macunu ile doğru teknikle dişleri fırçalamak çok önemli. Yanlış yöntemle fırçalanan dişlerde aşınmalar oluşuyor. Bu da diş minelerine zaman içerisinde zarar veriyor. O yüzden rutin olarak kullanılan yöntem, dişlerin yukarıdan aşağı ya da aşağıdan yukarı doğru diş etinden diş ucuna gelecek şekilde fırçalama hareketi. Özellikle çürük oluşmaması için gece yatmadan önce dişleri fırçalamak çok önemli. Diş çürümelerinde başlangıç olguları geceleri daha çok gerçekleşiyor. Bunun nedeni de geceleri tükürük salgısının az olması. Gece dişimizi fırçaladıktan sonra ağıza herhangi bir besinin girmemesi gerekiyor ki çürük oluşmasın.

Karbonhidratlı gıdalara dikkat!

Beslenmenin diş sağlığındaki önemi nedir?

Özellikle karbonhidrat ağırlıklı hazır gıdalar diş çürüğü potansiyelini oldukça arttırıyor. 

Bunun üzerine gerekli kalsiyum ve potasyum desteğini sağlayacak besinlerin tüketilmemesi de yine diş sağlığını olumsuz etkiliyor. Özellikle genç hastalarımızda çürükler artış gösteriyor. Çünkü hazır gıdalardan kaynaklı şeker ve karbonhidratlı gıda tüketimi bu yaşlarda daha çok oluyor.

İnsanlar diş fırçası ve diş macunu tercih ederken nelere dikkat etmelidir?

Burada önem verdiğimiz konu, kişinin diş ve ağız yapısının ne durumda olduğu. Rutin sağlıklı bir ağızda orta sertlikte bir diş fırçası ve rutin koruma sağlayan bir diş macunu önerebiliyoruz. Ancak bazı durumlarda özellikle diş eti rahatsızlığı bulunan hastalarımız için önerdiğimiz özel diş macunu ve fırçalarımız da var.

Beyazlatma özelliği bulunan macunların sık kullanılması da dişlerde aşındırmalar oluşturabiliyor. Bu gibi durumlar için rutin hayatta kullandığımız beyazlatma özellikli diş macunlarının kullanım sıklığına dikkat etmek gerekiyor. Örneğin, haftada bir ya da iki kere beyazlatıcı özellikli macun kullanıp diğer fırçalama zamanlarında normal özellikli macunların tercih edilmesini öneriyoruz.

Diğer bir konu da ağız gargaraları. Ağız gargaralarının kullanımına da çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bu ürünler doktor kontrolünde kullanılmalı ki ağızdaki yararlı bakterileri de yok etmesin.

Peki, Pandemi sürecinde sizin sektörünüz nasıl etkilendi?

Bu süreçte elbette biz de etkilendik. Ancak diş hekimlerinin klinikte her koşulda sterile önem vermesi şarttır. Covit-19 salgınından önce de bulaşıcı hastalıklar bulunuyordu. Bizler, bu hastalığı bulunan hastalara da hizmet veriyorduk. Bu yüzden de sterile her zaman önem veriyoruz. Kullandığımız her bir ürün, özel koşullarda ayrı ayrı paketlenip yine kişiye özel kullanılıyor. Biz siperliğimizi, maskemizi, önlüğümüzü ve eldivenlerimizi her koşulda kullanıyorduk zaten. Bu süreçte insanlar sadece farkındalık kazanmaya, daha çok dikkat etmeye başladı. Ama tabi ki bu sürece özel aldığımız bazı önlemler de bulunuyor. Örneğin randevu saatlerimizde düzenlemeler yaptık.  Gerekli tedbirleri aldıktan sonra tedaviye başlıyoruz. Tedavilerden sonra kliniğimizi dezenfekte edip belli bir süre bekletiyoruz.  

NAZİRE HİÇYAKMAZER

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.