Ali Dinçer ve Ankara Belediyesi 2 - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 07:28

Ali Dinçer ve Ankara Belediyesi 2

Ali Dinçer Belediye başkanlığı için dört ayrı kitapçık hazırladığını hem ön seçime hem de belediye yönetimine hazırlık

Ali Dinçer ve Ankara Belediyesi 2
Son Güncelleme :

30 Ağustos 2021 - 20:15

33 views

Ali Dinçer Belediye başkanlığı için dört ayrı kitapçık hazırladığını hem ön seçime hem de belediye yönetimine hazırlık yaptığını belediye başkanı olduğunda hedeflerini ve yönetim bakışına geçen hafta yer vermiştim. Bu haftaki bölümde ise kent yaşamını ucuzlatmak için önerilerine ulaşım, konut, mülkiyet gibi planlama hedeflerine değineceğim.

Daha Ucuz Bir Yaşam

Bugün ki gibi 1977 yılında da pahalılık ülkemizin üzerindeki karar bulutları sarmış.  Bu duruma çözüm önerisi olarak Tüketim Kooperatiflerini önermiştir. “ Piyasayı Ankara halkı yararına düzenlemek, aşırı fiyat dalgalanmalarını ve spekülatif kazançları önlemek amacıyla halkın örgütlenebileceği tüketim kooperatiflerinin kurulmasını sağlayacağız. Tüketim kooperatiflerini , KÖY_KOOP, işçi sendikaları, memur ve esnaf dernekleri, çeşitli meslek kuruluşlarıyla sıkı işbirliği yaparak oluşturacağız, Kırsal kesimde yaşayan halkın alın terini hükümetten  daha iyi değerlendiren ve birkaç yıl içinde tarım üreticilerinin öz gücü kimliğine kavuşan ve bu alanda kendini kanıtlamış olan KÖY-KOOP’un deneyimlerinden geniş ölçüde yararlanacağız” demiştir. 

Bunun İçin:

  1. Öncelikle, Ankara halkı arasında bir ön araştırma yapılamasını, halkın gerçek ve duyulan gereksinimlerini saptanacağını,
  2. Ankara Belediyesi, tüketim kooperatiflerinin oluşturulmasında çeşitli halk kesimleri ve onların örgütleri arasında işbirliği ve eşgüdümü sağlayacaktır.
  3.  Yerel yönetim içinde kooperatiflerin sorunlarıyla ilgilenecek, döner sermaye bir kooperatif bölümü oluşturulacaktır.
  4. Ankara belediyesi halkın çeşitli gereksinmelerini karşılayacak olan kooperatiflerin kuruluş sermayesine katkıda bulunacaktır.
  5. Kooperatiflerin alt yapı gereksinimlerini karşılanmasında, olanaklar ölçüsünde, yardımcı olunacaktır.
  6. Belediye kooperatifleri ucuz tüketim malları sağlanmasında yol gösterici görevini üstlenecektir.
  7. Kooperatiflere, kuruluş aşamasında; muhasebeci satış memuru, kasiyer gibi yetişmiş personel yardımında bulunulacaktır.
  8. Kooperatifler, satış mağazası, ürün saklama deposu, soğuk hava deposu gibi gereksinmeleri için Ankara’nın çeşitli semtlerindeki yerel yönetimin olanaklarından yararlandırılacaktır.
  9. Kentin satış mağazası açılmayacak semtlerindeki halkın gereksinimlerini karşılamak amacıyla gezici satış arabaları için kooperatiflere gerekli araç ve taşıtlar sağlanmasında yardımcı olunacaktır.

Ali Dinçer bu maddelerin altına “Unutulmamalıdır ki, üreticinin ve tüketicinin örgütlendiği bir ülkede işsizlik pahalılık ve sömürünün anası olan bozuk düzen uzun süre yaşamaz” notunu düşürerek imzasını atmıştır.

Günümüzde CHP’li Büyükşehir Belediyelerinin ve İlçe Belediyelerin de yaşamı ucuzlatmak için fide dağtımı ile bitkisel tarımı, yem bitkileri vb. destek ile hayvcancılığı desteklemektedir.  Bu desteklerin artması ile üreticinin üzerindeki maliyetin azalmasını yurttaşlarımızın daha ucuz ve güvenli gıdaya erişimi sağlanacaktır.

Haftaya da Ali DİNÇER’in   İmar, Tapu, Konut ve Ulaşım ile hedeflerini sıralamaya çalışacağım.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.