Altın Koza, Adana ve sinema… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 20:00

Altın Koza, Adana ve sinema…

Adana’nın markası Altın Koza Film Festivali, verimli toprakları, pamuğu, kozası, edebiyat ve sanat üstatlarıyla kente ayrı bir hava, ayrı bir kent kattı

Altın Koza, Adana ve sinema…
Son Güncelleme :

20 Eylül 2021 - 19:40

20 views

Adana’nın markası Altın Koza Film Festivali, verimli toprakları, pamuğu, kozası, edebiyat ve sanat üstatlarıyla kente ayrı bir hava, ayrı bir kent kattı. Bu yıl 28.si düzenlenen festival kapsamının biraz daha geniş tutulması olumlu bir yansımaydı. İlçelerdeki vatandaşlarımız da açık havadaki film gösterimleriyle mutlu oldu. Adanalılar, Türk Sineması’nın bugün hayatta olmayan ama hafızalardaki yerini ve tazeliğini koruyan değerli sanatçılarını beyaz perdede yeniden izleme olanağı buldu. Hem nostalji yaşadı hem de gerek ekonomik gerek pandemi gerekse sosyal ve toplumsal sorunları bir nebze olsun üzerinden atmaya çalıştı.
Hatırlarsınız ki geçtiğimiz yıllarda festivalin adından ‘Altın Koza’ ismi çıkarılmıştı. Bu kararın yanlışlığını dilimizin döndüğünce anlatmıştık. Adanalı sinema sanatçılarının belleği, filmleri ve Çukurova’nın sulak ve verimli topraklarına atfen söylenen ‘adam eksen adam biter’ deyimine koşut olarak pamuk, tarla, çiftçi, tarım emekçisi festivalden ayrı tutulamaz elbette… Bu yıl gördük ki; 28. Altın Koza Film Festivali’nin çıkış noktasına uygun olarak tanıtım filminde başta pamuk olmak üzere Adana’nın simgeleri yer aldı. Tanıtım filmini hazırlayan ‘Atom Film’ ekibini de kutlamadan geçmemek lazım…
Festival kapsamında düzenlenen; sinema tarihi söyleşileri, sinema sektörü çalıştayı, film afişleri sergisi, kısa film atölyeleri, Yaşar Kemal etkinliği, uzun metraj film gösterimleri, yazlık sinema film gösterimleri, açık hava film gösterimleri ve ilçelerdeki gezici sinemaların yanı sıra belgesel gösterimleri sinemanın geçmişten bu güne tüm detaylarıyla bilinmesi ve kültürel mirasın geleceğe taşınması açısından değerli çalışmalar oldu. Sinemada ve ekranda kadına olan fiziksel ve psikolojik yaptırımların irdelenmesi ise festivalin içeriğini de güncel tutan unsurlardan biriydi. Konserler de festivalin canlılığını arttırdı.
Her zaman söylediğimiz gibi; Altın Koza Film Festivali Adana için vazgeçilmez bir önemdedir. Daima daha iyisi için çaba gösterilmelidir. Sadece Türkiye’nin değil dünyanın sineması-sinemacıları da Adana’ya taşınmalıdır. Şehrin her tarafına daha çok film gitmelidir. Her tarafta sinema filmleri gösterilmeli, sinema sanatçıları kırsaldaki insanlarımızla da buluşmalıdır.
Festival her yıl daha çok zenginleşsin.
İklimi, doğası, insanı, tarım toprakları, tarihi süzgeçten geçen kültürel yapısıyla öne çıkan Adana’nın adı bu festival sayesinde dünyaya duyurulmalıdır.
Festival için yoğun emek harcayan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar başta olmak üzere Altın Koza Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Orhan ve yürütme kurulu üyelerine teşekkür ederiz.
Sinemayla kalın, sağlıcakla kalın…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.