AŞI RANDEVUSU, BELEDİYELER - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 23:14

AŞI RANDEVUSU, BELEDİYELER

Dünyada birbirini tanıyan 192 ülke yer almaktadır. Muz cumhuriyetleri gibi ülkeler ile bu sayı 250ye kadar çıkmaktadır

AŞI RANDEVUSU, BELEDİYELER
Son Güncelleme :

28 Şubat 2021 - 18:18

108 views

Dünyada birbirini tanıyan 192 ülke yer almaktadır. Muz cumhuriyetleri gibi ülkeler ile bu sayı 250ye kadar çıkmaktadır. Bir çok ülkenin yönetimi için yazılı belgeleri birbaşka ifade ile anayasaları vardır.

Bizim ülkemizde yürürlükte bulunan anayasanın 56. Maddesinde “Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir. Devlet herkesin hayatını beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlama; insan ve madde gücünde tasarruf ve verimi artırarak, işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla sağlık kuruluşlarını tek elden planlayıp hizmet vermesini düzenler. Devlet, bu görevini kamu ve özel kesimdeki sağlık ve sosyal kurumlardan yararlanarak, onları denetleyerek yerine getirir. Sağlık hizmetlerinin yaygın bir şekilde yerine getirilmesi için kanunla genel sağlık sigortası kurulabilir.” Denilmektedir.

Sağlık Bakanlığının web sitesinde de görebilirsiniz. Ancak bu durum bizim 65 yaş ve üstü yurttaşlarımız için sanki geçerliği değil.

 65 yaş üstü vatandaşlarımıza pandeminin başından bu yana yapılan insan haklarına aykırı uygulama bir tarafa bu bilge yaşlardaki vatandaşlarımızın şimdi de başka bir sıkıntısı var. AŞI RANDEVUSU.

Bilge vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu dijital dünyaya olukça mesafeli.

Aşı randevuları ya internet üzerinden çeşitli uygulamalarla ya da 182’den alınmakta ki bu randevuları bile ya evlatlar ya komşu veya ahbaplar almakta. Bu gruptaki vatandaşlarımızın çoğunluğu internet kullanmadığı için eğer çocuğu veya internetten randevu alabilecek bir komşusu, ahbabı yoksa aşılanamıyor; çünkü randevu alamıyor.

Ülkemizde uygulanan Sinovac tarafından geliştirilen Coronavac aşısının 28 gün sonra bir daha yapılması gerekmektedir. Ancak 2. randevuyu alabilen vatandaşlarımıza 40/ 50 arasında gün verilebiliyor. Bu da aşının etkisini azaltabilmekte. İlk doz aşıyı yaptıran vatandaşların 2. doz randevularını aşıyı yapan kurumun belirlemesi ve sisteme işlemesi tabii ki en sağlıklı yöntem olacaktır ama maalesef böyle bir uygulama yok.

Aşı randevularının sıkıntı olduğu şu günlerde bu randevuları almak için acaba farklı bir hizmet yapılamaz mı?

Ayrıca belediye kanunu çok net ve açık olarak belde sınırlarında yaşayan kişilerin konforlu sağlıklı yaşamaları için belediye başkanı ve yöneticilerini zorunlu tutmuştur. Yerel yönetimler bu konuda fark yaratabilir. Muhakkak ki bu insanlarımızın adres veya telefonları belediyelerde, muhtarlıklarda vardır. Belediye birimleri muhtarlıklarımızdan bu verileri alıp çalışma yapabilirler.

Ayrıca tüm siyasi partilerin özellikle CHP gençlik kolları bununla ilgili bir çalışma yapabilir. İlk ve ikinci doz aşı randevularını alıp yeterinden fazla eziyet edilen bu bilge vatandaşlarımıza bu kadarcık hizmeti yapmak onları önemsemek gerekir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.