Aşı ve aptallar - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 17:30

Aşı ve aptallar

Aşı ve aptallar
Son Güncelleme :

04 Nisan 2021 - 18:55

275 views

Pasteur, Dr. Koch, Dr. Lister ve Roux gibi bilim insanları, toplu şekilde insan ölümüne neden olan bulaşıcı hastalıkların, “mikrop” denilen gözümüzle göremediğimiz varlıklarla yayıldığını ve bunlarla mücadele etmenin ancak aşılama yöntemiyle olabileceğini savunurken, “ben gözümle göremediğime inanmam” diye itiraz eden, içinde hekimlerin de olduğu, geniş bir kitle vardı.

(Dr. Robert Koch)

Bu kişilerden Dr. Pettenkofer, Dr. Robert Koch’tan ürettiğini söylediği kolera mikrobu içeren sıvılar istemiş ve halkın gözü önünde bu sıvıyı içerek kendine bir şey olmayacağını göstermeye çalışmıştı.

Midesindeki asidi yükselten bir hastalığının (gastrit) olması nedeniyle (ki mide asidi kolera mikrobunu öldürür) tesadüfen hayatta kalınca, bunu kendinin sözde tezini destekleyen bir kanıt olarak sunmuştu.

Ama ne yazık ki, ona inanan Jupille adında başka biri, 1893 yılında aynı gösteriyi tekrarlayıp, koleradan acı çekerek ölünce Pettenkofer’ın ve Koch’a inanmayan diğerlerinin aptallığı ortaya çıkmıştı.

Aşının bulunması, tıpta bir devrimdir. Hatta, bana göre tıbbı bir meslek olmaktan öte, bir bilim dalı haline getiren bir devrimdir.

***

Tıp aşıyla birlikte yeni bir düşünme sistemine sahip olmuş, vücudun kendisinin hastalığa karşı duran bir duvar olduğu gösterilmiş ve bu düşünme sistemi bir taraftan insan yaşamını uzatırken, öbür taraftan uzayan yaşamı daha kaliteli bir hale getirmiştir.

Yaşı aşağı yukarı benim kadar olan herkes, ortalama ömrün gözle görünür biçimde uzadığını yaşayarak gördüğünü düşünüyorum;

Çok değil 50 yıl önce, biri öldüğünde sorardık;

Kaç yaşında öldü?

Cevap elli ise, “iyi yeterince yaşamış” diye düşünürdük.

Ama şimdi 70 yaşı orta yaş sayabilecek bir çağa geldik.

Bunu sağlayan, yani 50 yıl içinde ortalama yaşamı yaklaşık 20 yıl ileriye taşıyan şey şüphesiz tıbbın taa kendisidir.

Ama buna rağmen kaçınılmaz bir şey var!…

Her meslekte olduğu gibi, tıpta da bilerek veya bilmeyerek hatalar yapılacak, bazıları bu alanı insanlık dışı kazanç yolu olarak kullanacaktır.

Günümüzde bazı kişiler, yaşam ortalamasının bu kadar uzamasına rağmen, ihmal edilecek kadar küçük kalan bu hataları öne çıkararak veya aksayan sağlık hizmetlerini öne sürerek, tıp bilimi hakkında şüphe yaymaya çalışmakta;

Aşı yaptırmayın, size çip takacaklar, karınızı kısır bırakacaklar, günah işleyeceksiniz!

İlaç sanayini ele geçiren kapitalizm, gereksiz ilaçları size yükleyerek, üzerinizden para kazanıyorlar. Bırakın o kalp ilaçlarını ot yiyin…

***

Bilim olarak tıp, insan yaşamını olumlu olarak etkileyecek yöntem ve teknikleri geliştirmekle ilgilenir. Ve bunu ulaştığı bilgilerin halka yansıtılmasındaki aksaklıklardan ve kötü kullanım ihtimalinden tamamen bağımsız olarak yapar. Tıbbın ortaya koyduğu bilgilerin kötü kullanımı, bilimin değil sistemin bozukluğundan ileri gelir.

Ancak kötü bir kullanımı örnek gösterip, insanların yaşamını görünür biçimde uzatan bilim dalı hakkında şüphe uyandırmaya çalışmak, algı operasyonu yapan kötü niyetlilerin sık kullandığı bir yoldur.

Bir başarısızlığı gösterip, onun üzerinden doksan dokuz başarıyı görünmez hale getirmek çok acımasız bir yol maalesef…

***

Üzgünüm ki; günümüzde kimileri aşının kısır bırakacağı veya içlerine çip takılacağı, bunun günah olduğu şeklinde sağdan vururken, bir başkaları tıbbın kapitalizmin avucuna hapsolmuş bilim dışı bir şey olduğu görüşünü sol bir terminoloji ile anlatmaktadır.

Bu operasyon ister sağ köşede saklanmış, ister sol köşede konuşlanmış olsun, bilime, kısacası insanlığa karşı bir operasyondur. Bir dünya görüşü olarak sağ veya solla ilgisi olmayan, benzer çıkar kaynaklarından beslenen bir operasyon.

Ama şunu itiraf etmeliyim ki, etkileri de azımsanmayacak kadar geniş…

İnternet sitelerinde dolaşıp, konuyla ilgili yazılmış kitapları takip ederek; tansiyon, şeker veya kolestrol ilaçlarını bırakan birçok yakınımı gördüm.

Veya zorla temin ettiğimiz corona aşısını yaptırmakta tereddüt eden çok sayıda insanı…

***

Sonuç olarak, uygulamasında bazı yanlışlıklar olsa da, zaman zaman para kazanma aracı olarak kullanılsa da, günümüzde en reel bilim tıptır… Yaşam için ona her zaman ihtiyaç bulunur. Tıp bilimine karşı güvenin yok edilmesi, yaşamla ilgili tutacak dalınızın kesilmesi demektir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.