Aşısını yaptıranlar ve aşı karşıtı olanlar… - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 20:20

Aşısını yaptıranlar ve aşı karşıtı olanlar…

Aşısını yaptıranlar ve aşı karşıtı olanlar…
Son Güncelleme :

21 Ağustos 2021 - 12:24

42 views

Birçok aşı karşıtı insanın iddia ettiği gibi; gerçekten bionthec ve benzeri aşılar yeni uygulanıyor ve bu aşıların uzun vadeli yan etkileri bilinmiyor.

Geçmişte harika ilaç diye sunulup, hatta Nobel verilen bazı ilaçlar uzun vadede yan etkileri görülüp, ileriki tarihlerde sakıncalı bulunmuştur. Aşıdan korkanların bir kısmı bu nedeni ileri sürüyor.

Ancak tıbbın bugün geldiği yüksek nokta; bu bir iki kötü örneğin dışında bulunan yüzlerce, hatta binlerce doğru uygulamanın sonucudur. Uygulanan sayısız ilaç günümüzde yaşam ortalamasını yetmiş yaşların üstüne çekmiştir.

Bu yüzden bazı insanlarımızın aşılanma konusunda tereddüt etmesini saygıyla karşılamakla beraber, onların olumsuz örneklerin görülme sıklığı ile olumlu örneklerin çokluğunu kıyaslayarak karar vermeleri gerektiğine inanıyorum.

Günümüzde coronadan ölenler arasında gerçekten aşılı olanlar var, zaten aşının yüzde yüz korunmadığını tıp da söylüyor. Ama ölenlerden çok azı aşısını ve idame dozlarını yaptırmış. Yani en azından şimdilik coronadan ölenler arasında aşılılar çok az.

Tıp bilimi hastalarına öneriler yaparken kesinlikle şart koşmaz. Çünkü hiçbir ilacın kesin sonucu yoktur. Yapılan deneylere bakıp istatistiklerin verdiği bilgiye göre önerir sadece. Öneriye uyup uymamak hastanın kararıdır.

Aşılar ile ilgili bugünkü bilgi şöyle; aşı olanlar da hastalığa yakalanıyor hatta ölüyor, ama aşı olmayanlardan çok çok az. Göğüs hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ali Kocabaş bu oranın 400 misli olduğunu yazdı bir yazısında …

Tabip odaları da bilimsel verilere dayanarak aşı olun önerisini yapıyor. Ama hiçbir hekim küçük de olsa yan etkileri göz ardı ederek kimseyi aşı olmaya zorlamaz. Sadece aşı olmasını önerir. Önerirken de doğabilecek yan etkileri anlatır.

Aşı karşıtları coronanın küresel tekellerin çıkarttığı bir şey olduğu konusunda şüphe duyuyorlar. Bu doğruysa bile, yani corona biri tarafından isteyerek yayılmışsa bile öldürücü olduğu asla yalan değil. Biz hekimler bunu biliyoruz. Bildiğimiz diğer şey aşı takvimini uygulamış birinin bu hastalıktan ölme riskinin de azaldığı… Yani o kötü niyetli tekellere karşı şuan elimizde var olan tek silah aşı…

Bu yüzden ben kısa vadede ölmeyi göze alamadığım için, uzun vadede olabilecek tehlikeleri pas geçerek iki sinovac bir biontec aşımı oldum.

Aşıdan çekinen dostlarıma da olmalarını öneririm. Bu kendilerini kısa vadede ölümden kurtarır. Kısa vadede ölümün yüksekliği, uzun vadede olabileceklerden çok daha tehlikeli…

PEKİ AŞININ YAN TESİRİ YOK MU?

Tabi ki var. Tüm ilaçların olduğu gibi aşının da yan tesiri var.

Örneğin bionthec aşısı bazı insanlarda coronayı taklit eden ama 2-3 gün içinde geçen ateş kırgınlık gibi belirtiler verebiliyor.

Peki yan etkisi varsa doktorlar niçin öneriyor?

Çünkü doktorlar ilaç önerirken hastalığın tehlikesi ile ilacın yan etkisini tartar ve tehlikenin şiddeti yan etkiye katlanmamızı gerektirecek kadar yüksekse, yan etki için sizi uyararak ilacı önerir.

Ama sadece önerir zorlamaz. Karar sizindir. Yan etkiye mi yoksa hastalığın şiddetine mi razı olacaksınız siz karar vereceksiniz.

Coronanın şiddetini sorarsanız;

Öldürüyor…

NASIL KORUNACAĞIZ?

Öncelikle böyle bir belirsizlik içinde herkes kendi korumasını da sağlayacak. Onun için ben temas edeceğim arkadaşlara “aşılı mısın?” diye sorup ona göre yaklaşıyorum. Aşılı olmayanlarla ilişki kurmamaya çalışıyorum.

Kurumlar ise daha dikkatli davranmalı. Çünkü onlar faaliyetlerini yürütürken insan topluluklarını bir araya getiriyorlar. Böylece sorumlulukları da artıyor. Bu yüzden HES kodu sorgulaması içerisine aşı olup olunmadığı da konulmalı, bazı kamusal alanlara girerken bu kod sorgulanarak karar verilmeli.

Umarım aşı karşıtı olan dostlarımız bunu ayrımcılık olarak görmez, en azından onlar da aşısını olanların kararlarına ve yaşama çabama saygı gösterirler.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.