Atatürk’ün Türkiyesi’nden günümüze - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:14

Atatürk’ün Türkiyesi’nden günümüze

Atatürk’ün Türkiyesi’nden günümüze
Son Güncelleme :

07 Şubat 2021 - 18:57

121 views

Türk halkının ve gençliğin Atatürkçü düşünceye bakış açısını değerlendiren Atatürkçü Düşünce Derneği Adana Şube Başkanı İsa Kayadan, gösterilen her emek ve çalışmalarının karşılık bulduğunu söyleyerek, bugünkü koşulları değerlendirdi.

-Atatürkçü Düşünce Derneği’nin kuruluş sürecini anlatır mısınız?

Atatürkçü Düşünce Derneği’nin 1989 yılındaki kuruluş ereğini hatırladığımızda, bugünkü cumhuriyet değerlerine yapılan saldırıları daha net anlamlandırabiliyoruz. Kurucu Genel Başkanı Muammer Aksoy ve arkadaşlarının çabasıyla kurulan ve Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşlarından birisi olan Atatürkçü Düşünce Derneği, milli değerleri korumayı, Atatürk ile düşünce sistemini bir araya getirmeyi amaç edindi. Bugün de aynı doğrultuda, Atatürkçü düşünce sistemi ile cumhuriyet değer ve kazanımlarını yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz.

“80 İHTİLALİ DEĞERLERİMİZİ YARALADI”

-Atatürkçü düşüncenin seyrini anlatır mısınız?

Atatürkçi düşünce sistemi ile ilgili hassasiyetler 1980 sonrası sağa sola Atatürk heykelleri diktiren ihtilalin baş mimarı Kenan Evren, takiyeci zihniyetiyle kasıtlı olarak tahrip edildi. Toplumda bambaşka bir yere sahip Mehmetçik kıyafetiyle tavır sergileyen Evren, Atatürk’ü bir dayatma olarak çıkardı halkın karşısına. Aynı dönem perde arkasında beslenen tarikatların palazlanması da cumhuriyet değerlerimizi yaraladı ve antidemokratik bir süreç başlamış oldu.

ÜRETİMDEN TÜKETİME GEÇEN BİR TOPLUM

-Bugünü değerlendirirsek, Atatürk ilkeleri ile ilgili neler söylersiniz?

Son 30 yılda devletçilik ve buna bağlı olarak halkçılık ve laiklik tehlikeye atıldı. Günümüzde Atatürk ve ilkelerinin içi bir cümlelik tanımlarla boşaltılmaya çalışılıyor. Bu dönüşüm sürecini değerlendirdiğimizde, Özal hükümetiyle bu ivmenin arttığını görüyoruz. Fabrikalar ve diğer istihdam alanlarının birer birer yok olması, üretimden tüketime yönelen bir devlet anlayışını ortaya koyuyor. Çağın ötesini görmekle ilgili görüşe sahip olan Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ülkeden, burnunun ucunu göremeyen bir ülkeye döndük.

DİRENİŞLER, TAVIR KOYMA YÖNÜYLE DEĞERLİ

-Türk halkının Cumhuriyet değerlerine yaklaşımını değerlendirir misiniz?

Türk halkı sorgulayan, akılcılıktan yana tavır takınan bir millettir. Elinde iktidarı bulunduran güçler, patronlar, ağalar sorgulayan insandan korkuyorlar. Köy enstitülerinin kapatılmasının nedeni de bu. İktidarlar hakkını arayan bir halk istemiyor. Kurucumuz Muammer Aksoy’un, Bahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi’nin, Uğur Mumcu, Kemal Türkler ve nicelerinin öldürülmesinin nedeni de halkı sorgulamaya, uyandırmaya teşvik ediyor olmalarıydı. Ben Türk halkının, direnişlerle tavrını ortaya koyduğuna inanıyorum. Bu anlamda Cumhuriyet mitingleri bu ülke için çok önemliydi. Tekel direnişi, Gezi direnişi gibi bir çok isyan ve başkaldırı da bu anlamda kıymetli. Boğaziçi öğrencilerinin bugünkü direnişi de çok anlamlı. Antidemokratik tutumlara karşı bir isyan. Gençlerine güvenmeyen, görmezden gelen bir iktidarla karşı karşıyayız. Oysa Atatürk’ün gençliğe, kadınlara ve çocuklara yaklaşımı çok net.

EĞİTİMDE SINIFTA KALDIK

-Atatürk’ün önemsediği eğitim sisteminde bugün nasıl bir yerdeyiz?

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün ısrarla üzerinde durduğu ve çok önemsediği, eğitim, öğretim, öğrenci ve öğretmen konusunda Türkiye büyük ölçüde geriye gitti. Özellikle 4+4+4 sistemi, özel okul teşviki ve İmam Hatip okullarının arttırılması ciddi olumsuzluklara yol açtı. 4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte 992 bin ortaöğretim düzeyinde çocuğumuz okul dışı kaldı. Anadolu İmam Hatip Liseleri’nin sayısı yüzde 146 oranında arttı. Özel okulların sayısı 4 bin 600’den 12 binlere yükseldi ve özel okula teşvik için 5.78 milyar lira harcandı. Bu yeni eğitim sisteminin mağduru ise, yine köylülerimiz oldu. 18 bin köy okulu kapatılarak, 1 milyon 209 bin çocuğumuz taşımalı eğitime zorunlu bırakıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.