Avrupa’nın çöpü Adana’da - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

12 Ağustos 2022 - 00:03

Avrupa’nın çöpü Adana’da

Avrupa’nın çöpü Adana’da
Son Güncelleme :

17 Nisan 2021 - 20:47

301 views

Geri dönüşüm şirketlerinin, Avrupa’dan ithal ettiği çöplerin büyük bir kısmını Adana’nın farklı bölgelerinde yasadışı yollarla doğaya bırakması ile ilgili tepkiler yükseliyor.

2017 yılında çöp ithal eden firma sayısı 10 civarındayken, bugün yüzlerce şirket Avrupa’dan çöp ithal ederek, kazanç sağlıyor. Gelen çöplerin birçoğunun dönüştürülemeyecek durumda olduğu iddia edilmesine rağmen, kafa karışıklığı yaratan bu çöp ticareti devam ediyor.

Konuyla ilgili araştırmalar yapan Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Gündoğdu, özellikle Çin’in Avrupa’ya ambargosuyla son yıllarda artan çöp ithalatının, Adana’nın birçok noktasını çöp alanına çevirdiğini ve çevreye verdiği zararın, sağlığı tehdit edecek büyüklükte olduğunu söyledi.

“KİMYASALA MARUZ KALIYORUZ”

Geri dönüştürülemeyen ve dönüştürüldükten sonra artakalan çöplerin kentin ormanlık alanlarına, dere kenarlarına ve tarım arazisi çevrelerine yasadışı bir şekilde bırakıldığını ifade eden Doç. Dr. Gündoğdu, “Geri dönüşüm şirketleri, artık bu çöp döküm işlemini açıkça yapıyor. Kentin merkezlerinde yabancı çöp atıkları kümelenmiş durumda. Doğa tahrip ediliyor. Yakılma işlemiyle birlikte ortaya çıkan duman da insanı, doğayı, hayvanı büyük oranda kimyasala maruz bırakıyor” dedi.

“TAMAMEN YASAKLANMALI”

Avrupa’dan plastik çöp almada birinci ülke konumundayız. Türkiye’de çöp ithalatının yoğun olarak yapıldığı birkaç il arasında olan Adana’da Doç. Dr. Sedat Gündoğdu’nun çalışmaları doğrultusunda yurtiçi ve yurtdışında konu gündeme geldi. Olaya tepkiler büyürken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da bu yılın başında çöp ithalatına yüzde 50 kota getirdi. Şirketlerin duruma isyan ettiğini ancak yabancı çöp alımının uzun vadede Türkiye’yi çıkmaza sürükleyeceğini vurgulayan Doç. Dr. Gündoğdu, “Şehrin merkezinde hala yoğun bir şekilde yabancı çöplerle karşılaşıyoruz. Geri dönüşüm şirketleri bu çöpleri hala umarsızca, çekinmeden doğaya bırakmaya devam ediyor. Yerel yönetimler ve hükümet bir an önce harekete geçip, çözüm üretmeli. Bu konunun tek çözümü de çöp ithalatının tamamen yasaklanması” diye konuştu.

“TÜRKİYE ÇÖPLÜK OLMASIN”

Greenpeace Akdeniz Biyoçeşitlilik Projeler Lideri Nihan Temiz Ataş da şunları söyledi: “Yıllarca plastik atıklardan kurtulmanın çok basit gibi gösterilen bir çözümü vardı: geri dönüşüm. Ancak geri dönüşüm zahmetli ve pahalı, üstelik sanıldığının aksine plastik türlerinin çoğu geri dönüştürülemiyor. 1950’den bu yana üretilen plastiğin sadece yüzde 9’unun geri dönüştürülmüş olduğunu biliyoruz. Bu yüzden çok geçmeden ülkeler plastik atıklarını başka ülkelere satmanın daha kolay ve ucuz olduğunu keşfetti. Tam burada Çin devreye girdi. Ancak Çin’in plastiklere yönelik 2018 ithalat yasağı, küresel geri dönüşüm sisteminin zararlı doğasını süpürülen halının altından dünyaya ifşa etti. Çok geçmeden plastik atık ithalatının yeni adresi Türkiye oldu. Türkiye’nin ithalatı 2016 yılı başında ayda 4 bin ton iken 2018 başında aylık 33 bin tona, 2019’da ise 48 bin 500 tona çıktı. Türkiye kendi çöpüyle baş edemeyen bir ülke. Plastik çöp ithal ederek sıfır atık ülkesi olamayız. Plastik atık ithalatı kotasının yüzde 80’den yüzde 50’ye düşmesi maalesef yeterli değil. Adana’da gördüğümüz görüntüler de bunu kanıtlıyor. Üstelik bu, sadece bizim tanık olabildiğimiz kadarı, gerçekte ne kadar plastik atığın doğaya karıştığını bilmiyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın plastik atık ithalatını yasaklamasını, atık geri dönüşümüne ilişkin şeffaflık ve denetim mekanizmalarının arttırılmasını talep ediyoruz. Türkiye plastik çöplüğü olmasın!”

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.