Başkanlar ve reklamlar! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:10

Başkanlar ve reklamlar!

Belediyeler hizmetlerini, projelerini halkımıza yansıtırken, bayramlarını kutlarken kurumsal kimliği ön plana almalıdır

Başkanlar ve reklamlar!
Son Güncelleme :

25 Nisan 2021 - 17:53

52 views

Belediyeler hizmetlerini, projelerini halkımıza yansıtırken, bayramlarını kutlarken kurumsal kimliği ön plana almalıdır.
Öteden beri hep aynı düşünceyi taşırım.
Tüm belediyeler için aynı şeyi söylemeye çalışıyorum.
Boy boy başkan fotoğrafları kullanmaktansa başkanın ismine ve fotoğrafına yer verilmeyen, sadece belediyelerin logosunun kullanıldığı tanıtım görselleri süslesin Adana’yı…
Zaten bilinen Belediye Başkanları, bu şekliyle daha çok gönüllere girmez mi?
Demokrasi kültürünün oluştuğu ülkelere bakın. Hiç birinin belediyesinde devasa reklam panolarını, boy boy başkan fotoğraflarını, reklam spotlarından büyük başkan isimlerini gördünüz mü?
Okuduğum, öğrendiğim, bildiğim kadarıyla Türkiye’deki belediyelerin yaptığına başka ülkelerin belediyelerinde tanık olmak mümkün değil.
Hayatı boyunca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden öteye geçmemiş bir insan olarak; dünyanın bir çok ülkesine seyahat etmiş büyüklerimden, arkadaşlarımdan edindiğim izlenimleri de ölçüp biçip tartınca böyle bir sonuca vardığımı söylemem gerekiyor.
Şehircilik anlayışını, başkanların bakış açısını ve kentleşmeye dair icraatları dinler dururum hep. Okumak bir yere kadar tabi… Gidip görmek ayrı bir heyecan olsa gerek.
Bu heyecanı yaşayanların deneyimlerini dinlemek bana büyük keyif verir.
2013 yılında avukatın biri benim gibi kafaya takmış olacak ki yerel mahkemeye dava açmış. Avukat, köprüler ve üst geçitlerdeki reklam panoları, çöp araçları ve billboardlar aracılığıyla -ismi lazım değil- bir belediye başkanının belediye icraatlarından çok kendi fotoğrafına ve ismine yer vermesinden rahatsız olmuş. Yerel mahkeme davayı reddetmiş. Yerel mahkemenin kararına itiraz edilmiş. Danıştay bu itirazı haklı bulmuş ve yapılacak tanıtımın; beldeyi, şehri ya da ilçeyi ilgilendirmesi ancak rutin olmayan hizmetleri içermesi gerektiğine hükmetmiş. Ardından eklemiş; belediye başkanının tanıtımının yapılmaması gerekiyor.
Başta söylediğimi tekrarlamakta fayda görüyorum ki; demokratik ilkelere aykırı olduğunu düşündüğüm bu davranış şeklinin belediye başkanlarına da artı puan getirmediğini çok iyi biliyorum.
Getirmiyor; çünkü yerel halkın oylarıyla koltuğa oturan belediye başkanı zaten vatandaş tarafından tanınıyor, biliniyor.
Hizmetlerle, icraatlarla, plan ve projelerle halkın karşısına çıktıkları zaman tanıtıma da, reklama da ihtiyaç duymayacakları kesin…
Düşüncelerimizi okuyan belediye başkanları bir de uygulamaya geçirirse gözlerde daha çok büyür…
Reklamlar paralı ama denemesi bedava…
Kalın sağlıcakla…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.