BENİM BİR RÜYAM VAR; ADANA KÜLTÜR TRAMVAYI - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 05:48

BENİM BİR RÜYAM VAR; ADANA KÜLTÜR TRAMVAYI

BENİM BİR RÜYAM VAR; ADANA KÜLTÜR TRAMVAYI
Son Güncelleme :

13 Şubat 2022 - 18:31

74 views

Bazı şeyler rüya gibi gelir bana. Ama çoğu kez zaman denilen kavramın rüyaları bile gerçeğe dönüştürdüğüne şahit oldum. Bu yüzden “Niye olmasın ki…” terimini kullanmakta hiç tereddüt etmedim. Bu yazıma da aynı cümle ile başlamak istiyorum.

Niye Olmasın Ki…

Aslında bugün anlatmak istediğim şey bir rüya kadar da gerçekdışı değil. Bir grup Adana sevdalısı ile beraber daha önceki toplantı veya yazılarımızda bahsettiğimiz ve her defasında da olumlu görüşler aldığımız bir konu. İsmi de “Adana Kültür Tramvayı”.

En az 4000 yıllık tarihi, dünyada bulunmayan birçok değeri bünyesinde taşıyan Adana, ülkemizin en önemli kültür merkezlerinden biri. Yemek kültürü zengin bir çeşitliliğe sahip. Kendine has düşünce ve yaşam biçimi ile Adanalı olmak kavramı bile bir zenginlik haline gelmiş. Abidin Dinoları, Yaşar Kemalleri, Orhan Kemalleri, İlhan ve Turhan Selçuk Kardeşleri , Erol Büyükburçları, Celal İnceleri, Yılmaz Güneyleri yetiştirip, izlerini hala taşıyan bir kentte yaşıyoruz. Türkiye’nin en önemli festivallerini yapan bir kent aynı zamanda Adana… Altınkoza, Tiyatro Festivali, Portakal Çiçeği Karnavalı artık ulusal düzeyi aşmış uluslararası bilinirliğe ulaşmış.

Ancak kentimizin de kültürel değerlerini gelen turistlerle paylaşmak için hazırlanması gerekli. Adana ismi değişmeden, hala kurulduğu yerde yaşayan dünyanın en eski şehirlerinden biri. Henüz arkeolojik olarak kazılmamış yerleri olsa bile, böylesine bir tarihin kalıntılarını kentimizde izlemek olasılı.

Gittikçe kaba kum turizminden, kültür turizmine doğru dönüşen seyahat etme alışkanlığına dikkatimizi toplarsak, kentimizin bir turizm kentine dönüşmesi hiç de uzak değil.

Bu; yüzde 50 dolulukla bile, yılda 500 binden fazla turistin bölgemizde tatil yapması anlamına geliyor.

İşte Rüyam…

Adana’daki tarihi yerler bir bölgede toplanmış durumda. Tarihi ve kültürel doku Ulucami, Saat Kulesi, Eski Vilayet Binası, Tarihi Kız Lisesi,Taşköprü, Atatürk Evi civarı ve Tepebağ, Sabancı Kültür Merkezi, Sabancı Merkez Camisi, Adliye Binası, Etnoğrafya Müzesi(Kuru Köprü), Küçük Saat, Yağ Cami ve yeniden Saat Kulesi şeklinde olan bir ringin içinde.

Oteller ve müzeler de bu ringin çevresine kurulmuş ve maalesef bu ring kent merkezinin hala bölgede olması nedeniyle yoğun bir trafik kalabalığının baskısı altında. Benim rüyam şöyle: Bu bölgede bulunan devlet daireleri, bankalar gibi turizme katkısı olmayan ama kalabalık yaratan oluşumlar kuzeye kaldırılsa. Taşköprü ve regülatör köprü arasında kalan nehir bandı yeşil alan haline getirilip, kafeterya, miniatürk, çiçek pazarı gibi kentlinin de turistin de vakit geçirebileceği kültür vadisi haline getirilse. Taşköprü’nün iki kenarı ve Ziyapaşa Parkı’ndan yararlanarak Ulucami ile Saat Kulesi arasındaki alan birer tarihi meydan şekline sokulsa.

Saat Kulesi’nden hareket eden otantik bir tramvay yukarıda bahsettiğim ringi, Taşköprü’nün de çevresinden geçecek şekilde tamamlasa. Hatta bahsettiğim bu bölgeye diğer araçlar sokulmayıp bu bölge sadece yaya ve tramvay trafiğine açık olsa. İnsanlar gün içinde sadece bir bilet alıp, bu tramvaya, istediği durakta inip gezdikten sonra aynı biletle geri binebilse. Daha ileri gidiyorum bu bilet müzelere girişin de bedava olmasını sağlayabilse… Sizce olmayacak bir şey mi?

Ya Olursa!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Dilci 15 Şubat 2022 / 13:32 Cevapla

Sevgili doktorum aslında bu bir rüya degil gerçek olmalı ama bunu gerçekleştirecek düşünceye sahip idareciler varmıki hani neredeler