Bilimin soru işaretleri - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

12 Ağustos 2022 - 00:27

Bilimin soru işaretleri

İnsanlık adına duyulan endişeler bitmek bilmiyor… Durum böyle olunca da artan endişeler, artan yeni denemeleri beraberinde getiriyor

Bilimin soru işaretleri
Son Güncelleme :

20 Şubat 2021 - 19:44

49 views

İnsanlık adına duyulan endişeler bitmek bilmiyor… Durum böyle olunca da artan endişeler, artan yeni denemeleri beraberinde getiriyor. Özellikle nüfus artışıyla ortaya çıkan bu endişe durumu, insanlar için var olan kaynakların arttırılmasına yönelik çalışmaları önceliyor. Bu çalışmalardan biri de son günlerde adını sıkça duymaya başladığımız “yapay et”

***

Evet, alternatifleri çoğaltma arayışına giren insanlık, bu kez de gözleri et sektörüne çevirdi. Laboratuvarına taşıdığı her konuya proteinin ana kaynağı olan eti de ekleyen bilim insanları, kök hücre kültürlerinden üretilen “in vitro et” adı verilen yapay etin üretimi üzerine çalışmalarını derinleştirdi.  

Son zamanlarda sık sık duyduğumuz bu ismin ilk araştırmaları çok daha eski tarihlere dayansa da somutlaştırılmış hali dönemimize denk düştü. Bu da her şeyi sorguladığımız şu günlerde kafalarda birçok yeni soru işareti oluşturmayı başardı.

***

Nedir bu “İn vitro et” yani bildiğimiz adıyla “yapay et”; avantaj mı dezavantaj mı; bilimin mucizesi mi yoksa başımıza gelecek olan yeni bir dert mi; faydalı mı zararlı mı?

Araştırmalar çok yönlü devam ederken konuyla ilgili tartışmalar da sürdükçe sürüyor ve haliyle farklı düşünceler ortaya çıkıyor.

***

Proteinin ana besin kaynağı bildiğiniz gibi hayvansal ürünler. Bu ürünlerin üretimi ve ticarileşmesi birçok açıdan bazı kesimleri rahatsız ediyor. Mesela çevre bazlı incelemeler yapıldığında henüz kesinleşmiş bir ortak görüş sağlanamasa da çevreye zararlı etkisi olan sera gazının yüzde 18’inin hayvansal üretimden kaynaklı olduğu düşünülüyor. Bunun yanı sıra metan gazı emisyonlarının da yüzde 37’sinin yine geviş getiren hayvanlardan kaynaklandığı biliniyor.

Ayrıca tarım arazilerinin neredeyse üçte ikisinin yine hayvansal üretim alanları için kullanıldığı bu yüzden de yüzde 15 ila yüzde 24 arasında olan gaz emisyonunun büyük bir kısmının otlatma alanı yaratmak için ormansızlaştırmadan kaynaklandığı yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiş durumda… Üstelik bu çalışma ile ortaya çıkarılan yapay et vejetaryenleri da sevindirecek gibi duruyor. Toplumdaki hayvansal kaynaklı et tüketimine karşı gelişen tepkilere yanıt verebilecek yönde olan bu uygulama sayesinde artık hayvansal protein alabilmek için hayvanların bencilce öldürülmesine gerek kalınmayacak belki de.

Ancak yapay et, potansiyel çevre ve iklimsel faydalarına, getirdiği birçok avantaja ve savunan birçok bilim insanına rağmen şüpheler de barındırıyor. Ticarileştirilmesinin getireceği çevresel faktörlerin yanı sıra insan sağlığı üzerindeki etkileri de merak edilen konuların başında…

***

Microsoft’un kurucusu ve CEO’su Bill Gates’in “gıdanın geleceği” olarak adlandırdığı, “dünyada gerçek bir değişim yaratabilecek 5 teknolojiden biri” addedilen ve hayalini kurduğumuzda birçok avantajı olduğu düşünülen bu yapay et, insanların ihtiyaçlarını karşılayabilecek mi? Diğer bir deyişle insanlık tarihine fayda mı getirecek yoksa birçok konuda şüphe duyduğumuz gibi kafalarda bir soru işareti olarak mı kalacak? Her hayal bazen yeni hayal kırıklığı derler ya bilimin bu adımı bize ne getirecek dersiniz?

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.