Bir kadın, bir seramik, bir serüven - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 18:24

Bir kadın, bir seramik, bir serüven

Bir kadın, bir seramik, bir serüven
Son Güncelleme :

21 Şubat 2021 - 17:34

303 views

Hayatının inişli-çıkışlı her döneminde, ustaca manevralar yaparak yaşamına yön veren Seramik Ustası Nesire Türe, son yıllarda da hünerli elleriyle çamura hayat veriyor. Türe, Adana’nın ilk özel seramik atölyesi olan Atölye Nes’i kurmaya giden yolcuğunu Gündem Çukurova’ya anlattı.

“ALMANYA’DAN TÜRKİYE’YE UZANAN YOL”

Yugoslav baba ve Özbek annenin cesur kızı Nesire Türe’nin, genç yaşında master için gittiği Almanya’dan başlayan serüveni zorluklar ve güzelliklerle dolu. Babasının iflasıyla, ayakta durmaya zorunlu kalan Türe, Almanya’da taksilikten, garsonluğa birçok alanda çalışarak, hayatını idame ettirmiş. Sonrasında da iş hayatına dair, özgüvenle çok farklı atılımlar yapmış. Yaşamının Almanya ayağı, bir pansiyon işletmecisi ve İranlı bir adamın eşi ve şimdilerde sanatçı olan bir kızın annesi olduktan sonra kapanmış. Kızını Türkiye’de büyütmek istediği için 1995 yılında ülkeye dönüş yaptığını söyleyen  Türe, “İş yaşamım da tıpkı hayatım gibi birbirinden bağımsız ve renkli bileşenlerden oluşuyor. Türkiye’ye döndükten sonrası da böyle. Hızlı, ani ve birbiriyle hiçbir bağı olmayan hamlelerim, sanırım biraz şartlar, biraz cesaret, biraz da benim ruh halimle ilgili. Önce İstanbul’a yerleşerek bir baskıhane açtım. Sonrasında Adana’ya dönme arzusuyla, İstanbul’daki işimi bıraktım. Adana’da farklı firma ve fabrikalarda yöneticilik yaptım. Sonra yine kendi girişimim olan bir tekstil atölyesi kurdum. 350 personelle yol yürüdüğümüz atölyeyi 2008’de kapatarak, inşaat sektörüne hızlı bir geçiş yaptım” dedi.

“KENDİMİ KEŞFETTİM”

Farklı sektörlerde başarılı işlere imza atan Nesire Türe, ekonomik kaygılarının azalmasıyla birlikte, kendini keşfe çıkmaya karar vermiş. Seramik atölyesinde hayal gücünü sanata dönüştüren Türe, ebrudan, dokumaya, yogadan pilatese, sanat ve meditasyon alanında çok sayıda eğitimler almış. Çöp adam bile çizemiyorken, seramikteki el becerisini ve yaratıcılığını keşfettiğini belirten Türe, “İnsanın, isteyip de başaramayacağı hiçbir şey olmadığı anladım. Öncelikle istemek ve yaptığınız işten keyif almak gerekiyor. Dünyayı farklı algılıyorsunuz. Edindiğiniz her hobi size farklı bir bakış açısı kazandırıyor. Hayata bakışınız çok daha anlamlı oluyor. Ben herkesin, kendi içindeki cevheri keşfetmesini arzuluyorum” diye konuştu.

“SANAT, TİCARİ KAYGIYI KALDIRMAZ”

Özellikle Adana’da seramik sanatına bakış açısını değerlendiren Türe, “Burada, elbette ekonomik şartlar çok bağlayıcı bir unsur ancak sanat da bir o kadar bağımsız ve sınırsız. Örneğin seramik sanatı uçsuz bucaksız bir deniz. Ancak seramik atölyelerinin ticari kaygıları da, sanatta cesareti yani sanatın gelişimini engelliyor. Oysa bu anlamda sağlanacak özgürlük, kursiyerin hayal gücünü geliştirmesini, kompozisyon yeteneği kazanmasını sağlar” diye belitti.

“MUTLAKA BİR HOBİ EDİNİN”

Seramikte daha çok totem çalışmalarını sevdiğini ifade eden Türe şunları söyledi: “Atölye Nes’te, tıpkı arkadaşlık ilişkilerimizde olması gerektiği gibi karşılıklı bir sosyal alışveriş söz konusu. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan bizler yoğun ve kirli akışında kaybolma ve boğulma hissi yaşıyoruz. Tek kaçış, kendimize ait, kendimizle kalacak minik de kaçışlar ve zamanlar yaratmak. Bunun da en güzel yolu bir hobi edinmek. Küçük yaşta bir çocuk içinse, bu hobilerin anlamı çok daha büyük. Pedagogların da önerdiği gibi, 8 yaşından sonra seramik sanatı, çocuğun motor becerilerini destekleyerek, gelişmesini sağlıyor. Aynı zamanda her yaştan insanda olduğu gibi çocukların da hayal gücünü zenginleştiriyor.”

Mine Yormaz

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.