Bir Kızılderili düşü... - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

11 Ağustos 2022 - 23:48

Bir Kızılderili düşü…

Doğa kendine ait olanı günün sonunda muhakkak geri alır. Bu yaşamın bir nevi kanunudur

Bir Kızılderili düşü…
Son Güncelleme :

15 Ağustos 2021 - 21:28

28 views

Doğa kendine ait olanı günün sonunda muhakkak geri alır. Bu yaşamın bir nevi kanunudur. Kendi varoluşunu sürdürebilmesinin başka bir yolu da yoktur. Bu yüzden de hep diyoruz doğaya saygılı olun diye! Tabi duyan kim…

Sırf rant ve hırslar uğruna bilinçsizce yapılan her dokunuş, insanoğlunun sonunu daha da yaklaştırıyor.

***

“Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak” sözünü sıklıkla duymuşsunuzdur. Bu sözün sahibi Şef Seattle’nin Beyaz Saray’a yazdığı belirtilen bir mektuba denk geldim.

Orada şöyle der:

“Beyaz adam, anası dünyaya ve kardeşi gökyüzüne sanki satın alınabilen veya yağma edilebilen bir mal gibi, koyunlara ve parlak boncuklara davrandığı gibi davranır. Onun bu iştahı ve hırsı bir gün dünyayı yiyip bitirecek ve geriye sadece çorak bir çöl bırakacaktır.”

Günümüzde ülke olarak yaşadığımız felaketler düşünülünce ne kadar haklı olduğu bir kez daha çıktı karşımıza. Ayrıca Şef Seattle, mektubunun bir kısmında da şunu belirtir:

“Dünya anamızdır. Dünyaya ne kötülük olursa, oğullarına da aynı kötülük olur. Eğer insanlar yere tükürürlerse, kendi yüzlerine tükürürler. Biz bunları biliyoruz. Dünya insanlara ait değildir. İnsanlar dünyaya aittir.”

Mektup uzun olduğu için tamamına yer veremedim ama bulup okumanızı tavsiye ederim.

İnsanlığın tamamının Kızılderililerin yaşam tarzıyla beslenmesini dilerdim. Mektupla bir kez daha pekiştirdim ki; dünya bana ait değil ben dünyanın bir parçasıyım.

Mektubu okurken içinize işleyin her bir cümleyi. Böylece çevreye dokunuşunuzu değiştirebilirsiniz. Bu dokunuşlar değiştikçe büyüyecek. Belki o zaman da inandığınız ve tapındığınız maddesel şeylerin sonsuz olmadığını görebileceksiniz.

***

Bunu bir çeşit karma olarak görecek olursak da eğer; bize ait olmayan her şey bir gün gerçek sahibini elbet bulur.

İşte şimdi sevgili insan, kendi elinle talan ettiğin bu dünyanın içinde yaşanan felaketlerin adına “doğal afetler” diyemezsin. Son günlerde hepimizi kahreden seller taşlaşmış yaşam alanlarının eseridir. Aşırı yağış diye sorumluluğu üstünden atanlar bilesiniz ki; yağmurlar doğanın bir parçasıdır. Bütünlüğü bozmadığınız sürece aşırılıklar senkronize bir şekilde hareket eder. Mesela, basit bir hayat bilgisi denklemiyle inceleyecek olursak, ormanları yok edip toprağı betonlaştırsan yağan yağmurlarla biriken su, kendine sığınacak bir yer bulamaz ve insanına saldırır. Hakkı olanı alabilmek için elbette.

***

Ne diyebilirim ki daha fazla… Umarım beyaz adam bir gün paranın yenmeyecek bir şey olduğunu çok geç kalmadan idrak edebilir…

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.