Bir mektup, onlarca destek - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

19 Ağustos 2022 - 18:24

Bir mektup, onlarca destek

Bir mektup, onlarca destek
Son Güncelleme :

31 Ocak 2021 - 19:01

225 views

Yüzde yüz devlet destekli Şanlıurfa Özel Yediiklim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı ve Tarih Öğretmeni Muzaffer Uçan’ın,  öğrencilerinin ihtiyaçları için başlattığı mektup kampanyası Türkiye’nin her yerinden ilgi gördü.  Öğrencilerinin eğitimine destek için kitap ve kırtasiye malzemeleri destek çağrısının ses getirdiğini belirten Uçan, Gündem Çukurova’ya konuştu.

Okuma oranının çok düşük olduğu bir toplumda, kitap talebinde bulunmak o toplumun fertlerini ve çocuklarını kitaplarla tanıştırmak ve buluşturmak için yola çıktığını aktaran Şanlıurfa Özel Yediiklim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı ve Tarih Öğretmeni Muzaffer Uçan,  “Bu yolda yalnız olmadığımı anladım. Kitap talebinde bulunurken bu kitapların çocuklarımıza hayatı anlama ve anlamlandırma, toplum içerisinde saygıdeğer bir yer edinme, çocuklarımızın bilgi ve kültürünü arttırma, kelime hazinesini zenginleştirme, dili kullanma becerisini güçlendirme, düşünce ve yaşam ufkunu genişletme gelecekte çocuklarımızın bakış acısını zenginleştirme, zekâ seviyesini yükseltme ve daha donanımlı bir fert olmada kolaylık sağlayacağına olan inancım vardı. Gençlerini kitapla beslemeyen milletlerin sonu hüsrandır. Bu bilinçle hareket ederek daha bugünden onlara iyi kitaplar hediye etmek için çaba sarf etmenin ve bu çabaya katkı sağlamanın şuuruyla yola çıktım. Ayrıca çocuklarımızın yarın söz sahibi olmasını istiyorsak, daha bugünden onlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın önemli ve hassas olduğunu, dünyayı değiştirmek için kullanacağımız en güçlü silahın eğitim olduğunu, bir ülkenin geleceğinin o ülke insanlarının okuyacağı kitaplara bağlı olduğundan hareketle bu yola çıktık. Öğrencinin dünyaya olan bakış açısı, global düşünebilmesi, hayal gücü, yaratıcılık, sorumluluk, araştırma gibi konularda bilinçlenmesini sağlamak için kitap okumasını sağlamakla mümkün olabilir” dedi.

“SORUNLAR ÇOCUKLARIN EĞİTİMİ ÜZERİNDE OLUMSUZ ETKİ BIRAKIYOR”

Okulun, sosyo-ekonomik açıdan dar gelirli ailelerin yaşadığı bir bölgede bulunduğuna dikkat çeken Uçan, “Okulumuza gelen öğrencilerin büyük bir kısmı mevsimlik işçi. Bu öğrencilerimiz aile bütçesine katkıda bulunmak için aileleriyle birlikte dışarıya çalışmaya gidiyor. Bu durum çocukların eğitim ve öğretim faaliyetlerinde geri kalmalarına neden oluyor. Ayrıca bölgemizde okul ve derslik sayısının yetersiz olması, sınıf mevcutlarının kalabalık olması, öğretmen ve personel yetersizliği, kırsal ve kentsel okullar arası farklılıklar, eğitimde fırsat ve imkân eşitsizliği diye sıralayabileceğimiz çok sayıda sorun var. Tabi ki bu sorunlar dolaylı olarak çocukların eğitimi üzerinde olumsuz etki bırakıyor. Bu şartlar altında okuyan öğrenciler bu durumlardan olumsuz yönde etkileniyor” diye konuştu.

“TOPLUM OLARAK BU KONUDA GERÇEKTEN ÇOK BİLİNÇLİYİZ”

Pandemi koşullarına rağmen kampanyanın beklediğinin çok üstünde ilgi gördüğünü ifade eden Uçan, Açıkçası bu kitap kampanyası ile ilgili bu süreci başlatırken en başta fazla umutlu değildim.  Çünkü pandemi süreci vardı. Kurumlar, kuruluşlar, işletmeler, dernekler, vakıflar ve insanlar pandemiden dolayı maddi ve manevi anlamda sıkıntı çekiyorlardı. Fakat yanıldığımı çok kısa bir süre sonra anladım. Kitap kampanyası ile ilgili çalışmayı bitirip ilgili birimlere attıktan sonra çok olumlu geri dönüşler aldım. Edirne’den Gaziantep’e Erzurum’dan Adana’ya Trabzon’dan Kahramanmaraş’a hemen hemen Türkiye’nin her yerinden bu çağrımıza cani gönülden destek veren kamu kurum ve kuruluşları, işletmeler, fabrikalar, vakıflar, dernekler, federasyonlar, sivil toplum örgütleri ve insanlar oldu. Ayrıca yurt dışında vatandaşlarımızdan da kampanyamıza destek olanlar oldu. Yine sivil toplum örgütleri, işletmeler, fabrikalar kendi bünyelerinde kitap toplama kampanyası başlattılar. Özellikle beni en çok duygulandıran 6 yaşında bir çocuğun kitap kolisinin içerisine kendi kitaplarını koyup onları güzelce paketleyip üzerine de küçük kardeşinizden sizlere küçük bir hediye diye bize göndermesi oldu. Kendi kalemlerini, silgilerini, defterlerini gönderen kendileri küçük ama yürekleri kocaman olan çocuklarımız bize bu kampanyanın amacına ulaştığını en açık şekilde hissettirdi. Bu arada şunu anladım ki biz toplum olarak bu konuda gerçekten çok bilinçliyiz. Söz konusu kitap olunca canla başla çalışıyoruz, mücadele ediyoruz, katkı sağlamaya çalışıyoruz. İnsanlar hiç görmedikleri, hiç bilmedikleri, hiç tanımadıkları insanların kitap isteme taleplerine samimiyetle, sevgiyle, coşkuyla yanıt verebiliyor” şeklinde konuştu.

“GENİŞ KATILIMLI EĞİTİM ÇALIŞTAYLARI YAPILMALI”

Uçan, çocuklara bırakılacak en iyi mirasın eğitim olduğunun altını çizerek medeni bir dünya da kalıcı ve seçkin bir yer edinmek öncelikle eğitim sistemine hak ettiği değeri vermenin önemli olduğunu söyledi. Uçan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Eğitim bir toplumu, bir milleti en ileri medeniyetler seviyesine çıkaran tek unsurdur. Dünya üzerinde yapılan araştırmalar sonucu medeni toplumların, kültür seviyesi yüksek ve refah seviyesi yüksek toplumların bu dereceye ulaşmalarında eğitime verdikleri önemin ve kitap okuma alışkanlığının büyük bir etken olduğu biliniyor. Kitap okuma, gelecek nesillerin aydınlık bir dünyada yol almaları için bir pusuladır. Bu kadar önem arz eden bu kadar değerli olan eğitim sistemimizin sorunlarını irdelerken siyaset üstü bir yaklaşımla bakmalıyız. Eğitim sistemimizin; yaşanan, gözlenen ve bilinen çok önemli sorunları var. Bu sorunları çözmek için yönetimin, yöneticilerin ve öğretmenlerin işbirliği içerisinde olması şart. Bir ülkenin eğitim sistemi ne olursa olsun, başarısı onda görev alacak olanların niteliğine bağlı. Dolayısıyla yine eğitimin sorunlarını o insanları yetiştiren öğretmenlerin gayretleriyle, çabasıyla, azmiyle, kararlılığıyla ve toplumsal işbirliği ve toplumsal mutabakatla çözülebilir. Yine eğitimin sorunlarının çözülebilmesi için her ilçe ve ilde en geniş katılımlı eğitim çalıştayları yapılmalı. Eğitim sisteminin, eğitim programlarının düzenlenmesi sorunlarının çözülmesi katılımcı bir anlayışla gerçekleştirilmeli. Bu sürece eğitimle ilgili her düzeyden en yetkili kişiler, eğitim uzmanları, öğretmenler, müfettişler, aileler, yerel yöneticiler, işverenler, her kesimden sivil toplum örgütleri ve öğrenciler olmak üzere geniş toplumsal kitleler dahil edilmeli, işbirliği ve eş güdüm sağlanmalı. Unutmayalım ki eğitimin kökleri acı, meyveleri tatlıdır”

MERHABALAR ; 

   İyi günler. Şanlıurfa ‘ya bağlı Haliliye ilçesinde bulunan Özel Şanlıurfa Yediiklim  Mesleki Ve Teknik  Anadolu Lisesi’nde Müdür Yardımcısı ve  Tarih Öğretmeni olarak görev yapmaktayım. 

    Okulumuz sosyo-ekonomik açıdan dar gelirli ailelerin yaşadığı bir bölgede bulunmaktadır. Ayrıca okulumuz yüzde yüz devlet destekli bir okuldur. Öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmek onların hayal güçlerini geliştirmek, seven ve bu sayede kendi değerlerinin farkına varan bilinçli ve azimli bir nesil yetiştirmek, geleceğe umut ve ışık olmak için farkındalık oluşturmak istiyorum.  

     Öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve personelimize ücretsiz dağıtarak okumalarını ve istifade etmelerini sağlamak için, kitap talebinde bulunuyoruz. Kitapların dünyası, insanın en hayret verici yaratıklarından biridir. Abideler yıkılır, milletler kaybolur, medeniyetler büyür ve ölür fakat bütün bu medeniyetlerin, tekrar tekrar nasıl ortaya çıktıklarını gösteren kitapların dünyası; hala genç, hala yazıldıkları gün kadar taze, yazarlarının yüzlerce sene önce ölmelerine rağmen, hala insanların kalplerinden geçenleri anlatarak hayatlarını devam ettiriyorlar. Bu bilinçle hareket ederek kitapları sevmenin  ve onları okumanın insanı bütün hayatı boyunca mutlu edeceğini  ayrıca daha aydınlık bir gelecek için kitap okumanın önemli olduğunu çocuklarımıza aşılatmak istiyoruz. 

   Göndereceğiniz kitaplar hem bizi hem de öğrencilerimizi ziyadesiyle mutlu edecek; geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın hurafe ve kulaktan dolma bilgilerden uzak, Din, Ahlak, Edep, Vatan, Millet, Atatürk, Sanat, Kültür, Edebiyat, Tarih vb. konularda bilgili, ahlaki yönüyle olgun, kendisine ve çevresine faydalı birer fert olmalarına büyük katkı sağlayacaktır.

   Pressey’in  dediği gibi: “Milletlerin aklı, kitapla büyür ve gelişir. Kimler fazla okuyorsa, az okuyanlara hükmeder.” 

Teşekkürlerimizi sunar, gereğinin yapılmasını rica ederiz. 

Hep okuyan okutan toplumlar olabilmemiz ümidiyle…   

Not: özellikle Covid 19 sürecinde öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve personelimize sizin ve kurumunuzun  aracılığıyla kitap ulaştırmak istiyoruz. 

MUZAFFER UÇAN / MÜDÜR YARDIMCISI 

Sizler de destekte bulunmak isterseniz:

SIRRIN MAHALLESİ SADUN PAŞA BULVARI NO: 45 HALİLİYE/ŞANLIURFA  TELEFON:0542 825 43 99

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Muzaffer uçan 6 Şubat 2021 / 17:09 Cevapla

Dünya, her zaman yardım etmeye ve destek vermeye hazır olan şefkatli, duyarlı insanlara ve kurumlara dayanır. Güveniniz, ilginiz ve desteğiniz için teşekkür ederiz. Desteğiniz çok değerli ve asla unutulmayacak. Ne büyük bir nimet,sizin gibi harika insanlar ve gazeteler var.