Bir ‘torba’ dolusu adalet! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 07:33

Bir ‘torba’ dolusu adalet!

Bir ulusun türkülerini yazanlar, kanunlarını yapanlardan daha güçlüdür der meşhur veciz söz. İşin aslı türkü yapılmaz Anadolu coğrafyasında; türkü ‘yak’ılır çoğu kere

Son Güncelleme :

16 Mayıs 2021 - 16:10

51 views
Bir ‘torba’ dolusu adalet!

Bir ulusun türkülerini yazanlar, kanunlarını yapanlardan daha güçlüdür der meşhur veciz söz. İşin aslı  türkü yapılmaz Anadolu coğrafyasında; türkü ‘yak’ılır çoğu kere. Gün olur Köroğlu’nun dilinde Bolu Bey’inin mezaliminden, gün olur Pir Sultanın darağacındaki son sözünden, gün olur derisi yüzülen Nesimi’nin isyanından, gün olur Mahsuni’nin yâre yakılan bir çift sözünden alır sarsılmaz gücünü. Çoğu türkü bir kâğıt parçası üzerine yazılmadan, yüz yıllar öncesinden bir sazın telinden dem alarak günümüze gelmeyi başarmıştır. Bu güçlü söz ve ahenk ritüeli çoğunlukla halk dilinde ‘öz’ Türkçe olarak söylenmiş ve literatüre ‘Halk Edebiyatı’ ismini alarak bugünlere ulaşırken diğer taraftan saray çevresinin Arapça ve Farsça kaleme alıp kağıtlara yazılan, Divan Edebiyatı kaybolup gitmiştir.

Peki türküleri bu kadar güçlü kılan ve yüz yıllar boyu halkın dilinde; acıya ve sevince dönüşen gerçeklik neydi? Sayfalar dolusu metinlerin  tek bir cevabı vardı: Gücünü Halk’tan alması. Bugünler de çoğu siyasetçinin dilinden düşürmediği meşhur ‘milli irade’ sözünün tam da karşılığı.. Milattan önce dört yüzlü yıllarda yaşamış Platon bile ‘Devlet’ kitabını yazdıktan hemen sonra ‘Yasalar’ kitabını kaleme almış ve ‘siyaset felsefesi’ni yasalara dayandırarak devletin temelini açıklamıştır. Günümüzde çoğumuzun adını bile duymadığı yüzlerce yasa ve yönetmeliğin gücünü nerden aldığı ise tartışmalı. Söz konusu bu yasaların ‘Hukuk’a uygunluğu, evrensel normlarla bağdaşısı bir yana; hazırlanış ve meclisten geçiriliş şekli bile ‘hukukun üstünlüğü’ sıralamasındaki başarımızın bir göstergesi!

Geçtiğimiz yüz yılda hukuk konusunda pek çok yeni görüş ve yöntem geliştirildi ancak ‘torba’ ile yasa yapma dahiyane fikri ülkemize nasip oldu. Birbirinden alakasız pek çok konu başlığını bir araya getirip, aynı torbanın içinde bir güzel karıştırdıktan sonra yüce halkımızın kullanımına sunuldu. Yasaların bu kadar karmaşık, anlaşılmaz ve torba’lı olmasının bir nedeni olmalıydı elbet. Muhtemelen meclis, her bir konu için ayrı ayrı yasa hazırlayıp görüşmek yerine vakit darlığından! olsa gerek ki ‘torba’ yöntemi ile yasa çıkarmanın kolaycılığını keşfetmişti. Hatta kimi dönemler Çevre, imar, maden, kıyı, vergi, sosyal güvenlik gibi pek çok kanun maddesi bile aynı torbadan çıkarak yasallaştırıldı. Bu kadar yasa bir torbaya nasıl sığdırılıyor bilmiyorum ancak yetmezse ‘çuval yasa’ya sığdırılacağı da aşikâr.

Yasa hazırlanırken kullanılan bu şahane torba’lı yöntem kısa zaman sonra dava süreçlerinin de vazgeçilmezi oldu. Bu sefer de mahkemeler bir  ‘torba’ buluyor ve birbirinden alakasız çok sayıda insanı aynı davada hukuk peşinde koşturuyordu. Yetmiyor kanun hükmünde kararnameler ile binlerce insan bir gecede kendini aynı ‘torba’nın içinde bularak işsiz kalıyordu. Velhasıl bu torbalı-çuvallı-paketli sistem yasa yapılırken, yargılarken, ceza verirken, ihraç ederken kullanışlı bir yöntem olarak hukuk literatürümüzdeki yerini kısa zamanda aldı.  Devletimiz bu kadar çok ‘torba’ yasa sevse de diğer taraftan marketlerde plastik ‘torba’ kullanımını yasaklayarak şahane bir düzenleme yaptı. Ancak ahalimizin bir tek plastik torbalara itiraz etmek aklına geldi. Diğer ‘torba’larda mızrak çuvala sığmasa da plastik ‘torba’lar çoktan paralı olmuş, sessiz sedasız kendiliğimizden ‘çevreci’ oluvermiştik!

Kalın sağlıcakla.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.