BÜYÜK FELAKETE ADIM ADIM! - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

18 Ağustos 2022 - 19:40

BÜYÜK FELAKETE ADIM ADIM!

BÜYÜK FELAKETE ADIM ADIM!
Son Güncelleme :

25 Ocak 2021 - 21:56

38 views

Toplumsal belleğimiz ne yazık ki çok zayıf!

Depremlerde yaşadığımız acılardan ders almıyor, yaşadığımız acıları çok çabuk unutuyoruz!

Dünya var olduğundan bu yana yaşanan depremler dünya var oldukça da yaşanacak.

Doğaya uyum sağlamak yerine, doğayla mücadele etmeyi tercih ederek en büyük yanlışı yapıyoruz.

Depreme hazırlık yaptığımız da yok!

1998’de yaşanan Ceyhan depremi, Adana’daki binaların ne kadar dayanıksız olduğunu göstermişti.

Ancak ne can kayıpları, ne de yıkılan binalar deprem konusunda toplumda bir duyarlılık oluşturmamıştı.

Binlerce canı yitirdiğimiz Marmara Depremi ise geçici bir duyarlılık yaratsa da, Marmara depreminin acılarını da çok çabuk unuttuk!

Depremin afete dönüşmesini önleyecek önemli yasalar, yönetmelikler çıkarıldı ancak bunların gerçek anlamda uygulandığını da söyleyemiyoruz!

Dere yataklarına, heyelan bölgelerine,  bina yapmaya uygun olmayan zeminlerin üzerine  apartmanlar dikmeye devam ediyoruz!

Yakın zamanda yaşanan İzmir depremi de ne yazık ki ders olmadı.

Jeofizik Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Melih Baki’nin, yıllardır Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Mersin’i içine alan bölgede yaşanması olası depremle ilgili uyarılarını da dikkate almadık.

Sorumluluk bilinciyle yapılan bu uyarılara başka anlamlar yükleyip, Melih Baki’yi küçümseyenlere, O’nun uyarılarını önemsizleştirmeye çalışanlara dahi tanık olduk.

Ve birkaç gün önce Akdeniz’de KKTC açıklarında yaşanan 5.1 büyüklüğündeki depremin ardından aynı uyarıyı diğer bilim insanları da yapmaya başladı.

Melih Baki ise dün yaptığı açıklamada Kıbrıs açıklarında meydana gelen 5.1 büyüklüğündeki depremden sonra oluşan basıncın Adana, Hatay, İskenderun, Osmaniye, Kahramanmaraş’ı etkisi altına alan faylarda büyük basınç birikmesine neden olduğunu ve deprem açısından sıkıntılı sürecin hız kazandığını söyledi.

Evet, depremler bir doğa olayı ve depremi önlemek mümkün değil;ancak depremi felakete çeviren de bizleriz.

Gecekondulaşma, kaçak ve çarpık yapılaşma tüm hızıyla sürüyor, ancak ne Adana’nın ne de başka bir kentin konut envanteri yok!

Hangi binanın depremde yıkılacağını bilmesek de, çok sayıda binanın yıkılacağını ve can kayıplarının yaşanacağını biliyoruz ancak hiçbir önlem almamakta da ısrar ediyoruz.

Doğayı karşımıza alıp, rant uğruna bulduğumuz her boşluğa diktiğimiz beton yığınları bir felakete yok açacak gibi görünüyor.

Büyük felakete doğru adım adım gidiyoruz ancak bu gerçeği iş işten geçtikten sonra yani felaketi  yaşadıktan sonra fark edeceğiz!

Yazık çok yazık!

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.