Büyükşehir(bütünşehir) kanunundan geri adım - Gündem Ajans - Medya Danışmanlık HizmetleriGündem Ajans – Medya Danışmanlık Hizmetleri

14 Ağustos 2022 - 06:15

Büyükşehir(bütünşehir) kanunundan geri adım

2012 yılında yürürlüğe giren 6360 sayılı Bütünşehir Yasası çıkarılmış ve çok sayıda program ve konuşmalar yapılmıştı. Büyükşehir Meclis Üyeliğim Döneminde

Büyükşehir(bütünşehir) kanunundan geri adım
Son Güncelleme :

25 Nisan 2021 - 17:55

149 views

2012 yılında yürürlüğe giren 6360 sayılı Bütünşehir Yasası çıkarılmış ve çok sayıda program ve konuşmalar yapılmıştı. Büyükşehir Meclis Üyeliğim Döneminde “Bu yasa ile 1076 adet belde belediyesi 16 bin 500 adet köy mahalleye çevrilmiştir. Bir gece köylü vatandaş olarak giriyoruz, sabah şehirli uyanıyoruz. Tek başına idari statülerde getirdiği değişiklikle ekonomik, sosyal, kültürel ve fiziki koşullar açısından kırsallığı büyük ölçüde ortadan kaldıran bir durum yaratılmıştır. Ülke nüfusunun yüzde 75’inden fazlasını oluşturan 30 ilde tüm kırsal alanın ilçe ve büyükşehir belediyesi mücavir alan sınırı içerisine girmesiyle ciddi bir yapılaşma baskısı ortaya çıkmış, kırsala özgü yaklaşımların yetersizliği nedeniyle de kırsal alanlar açısından telafisi imkansız sonuçların oluşabileceği göz ardı edilmiş ve gerekli önlemler alınmamıştır”  demiştim.

Ayrıca Kırsal alanlarda mekansal gelişmenin ve yapılaşmanın, neredeyse tamamen kentsel alanların gelişimine yönelik yasa ve yönetmeliklerle denetleniyor oluşunun, kırsala özgü yerleşme karakterinin ve canlılığın bozulmasındaki başlıca nedenleri oluşturacağından bahsetmiştim.

Günümüzde yaşanan pandemiden dolayı tüm dünyada kentlerden kırsal alanlara doğru yöneliş başladı. Bu yöneliş tarım alanlarının el değiştirmesine neden oldu. 2020 yılında tüm ülkelerde yaklaşık 80 Milyon Hektar tarım alanın el değiştirildiği kırsala bir yönelim olduğunun önemli bir göstergesidir.

Ülkemizin her yıl tarım alanını kaybetse de günümüzde toplam 23 Milyon Hektar tarım alanı yani kırsal alanı bulunuyor. Salgın hastalıktan dolayı kırsal alanlara yöneliş olduğundan kırsal alanlar yeniden ülke gündemine geliyor.

Bu çerçevede, ulusal ve bölgesel kalkınma politikaları ile bölge planlama yaklaşımlarından, göç hareketlerinin etkileri ve yönetimine, yeni paradigmalar nezdinde ortaya çıkan bölge-kent-kır geriliminden, kırsal alanda planlama ve tasarım pratiklerine, sosyal sermaye ve uyum kapasitesinden, kırsal yerleşme dokusu ile kırsal mimari ve peyzaj karakterinin korunmasına kadar farklı alt başlıklarda, yanlış politikalara verilen uyumsuz üst ölçek kararlara, öngörüsüzce hazırlanan yasal-yönetsel altlıklara ve diğer tüm tehditlere rağmen, özgünlüğünü korumak yönünde direnç gösteren kırsal alanlar ve planlama meslek alanının da konusudur. En çok da yerel yönetimlerin sorumluluğundadır.

Ne yazık ki hep kentsel alana hizmet etmek için kurulu ve buna göre istihdam ettiği kadro ile kırsal alana yeteri kadar hizmet etmesinin mümkün değildir. Kentleşmenin, ekonomik faaliyetlerin ve büyümenin öncelenmesi ve sektörel çeşitlilik hedefi sonucu tüketim dinamiklerinin artmasına yol açmakta ve özellikle doğal kaynaklar üzerinde baskıların ortaya çıkmasıyla ekilebilir tarım alanlarının giderek azalması, su kaynaklarının ve orman alanlarının tahribi, kırsal yaşam kültürünün değiştirilmeye zorlanması gibi sorunlara neden olmuştur. Diğer yandan merkezi yönetimin, bölgesel eşitsizliklerin ve farklılıkların azaltılmasına yönelik olarak gerçekleştirdiği sosyo-ekonomik kalkınma politikaları, yeni yönetmelikler ilginin, kırın, ekonomik sosyal ve fiziksel boyutlara yönelmesini hızlandırmıştır.

15 Nisan 2021 tarih ve 31455 Sayılı Resmî Gazetede Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kırsal Mahalle Ve Kırsal Yerleşik Alan Yönetmeliği yayınladı. Kırsal alanda uygulanacak muafiyet ve indirimleri düzenlemek ve diğer hususların açıklanmasını amaç olarak belirlemiştir. Emlak vergilerinden, %50, su ücreti %25 indirimler yer almaktadır. 6360 sayılı kanun ile sadece bir dönem yönetilen Büyükşehirler yönetimlerinde kırsal alanların yönetiminde geri adım başlamıştır. Bu yönetmelikten gelen haklarını kırsal alanda yaşayan yurttaşlarımız bir an önce kullanmaya başlamak için ilgili belediyelere başvuru yapmalıdır.

Bu yeni düzenleme kaybettikleri ortak alanlarını, ortak mülkiyetlerini ve muhtarlık statüsünü geri getirmese de en azından muafiyetler ile küçük de olsa katkıda bulunacaktır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.